Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jinočany

Historie
Stejně jako desítky jiných obcí se ani Jinočany nemohou pochlubit přesným datem svého vzniku. Z archeologických nálezů ale víme, že na místech našich dnešních domovů byl život již před dávnými časy. Žili zde lidé v době kamenné, bronzové i železné.

První vykopávky prováděl u nás pan Josef Nesměrák na přelomu 19. a 20. století a nálezy předal do Národního muzea v Praze. Jsou tam kamenné nástroje kultury lineární keramiky (volutové), 5 střepů nádob kultury vypichované keramiky z neolitu (mladší doby kamenné), z pozdější doby z 10. až 12. století jsou v muzeu střepy s vlnicí. Význačný nález byl učiněn v roce 1976 až 77, kdy u nás probíhaly zemní práce při stavbě plynovodu do Berouna.

V místě pod Mirešickým rybníkem u Jinočanského potoka při cestě do Zbuzan, přibližně tam, kde kopal i pan Nesměřák, byla nalezena jáma kultury nálevkovitých pohárů a 8 objektů štítarského typu. Pro nedostatek času byl prokopán pouze objekt č. 8 - chata a z objektů 4 až 7 byly získány vzorky. Ostatní objekty byly pouze zaměřeny. Nalezly se bronzové jehlice, přeslen, zlomky hliněných podstavců pod rožeň, zlomky hliněných kotoučů, velké množství keramiky, kostěný předmět, zvířecí kosti, drtidla. Vše je uloženo v Archeologickém ústavu ČAV, expedice Závist. Kultura nálevkovitých pohárů je z neolitu (pozdní doby kamenné), štítarský typ je z doby bronzové. Je pojmenovaný podle naleziště ve Štítarech u Kolína, jeho výrazným znakem jsou amforovité tvary keramiky s jemným svislým hřebenovým rýhováním.

Našim prapředkům se zřejmě u nás líbil potok, svá sídla si budovali na jeho březích. V celém okolí - ve Zbuzanech, v Ořechu i v Řeporyjích jsou po nich památky. Poslední vykopávky máme z hradištního období (10. až 12. století). O životě u nás v dalších stoletích nevíme nic. Až do doby, kdy se objevila písemná zpráva o vsi "Ginoczany" a to už je začátek 15. století. Přesto si myslím, že můžeme zcela odpovědně tvrdit, že první domy obce se stavěly už ve 14. století. Statek Mirešice tu byl podle písemné zprávy již o století dříve.

První písemná zpráva o Jinočanech je v urbáři Břevnoského kláštera z roku 1406. Urbáře byly prvotní pozemkové knihy, kam se zapisoval majetek vrchnostenský a duchovenský v rukou selských a poddanské povinnosti, které jednotlivé usedlosti měly. Podle tohoto urbáře měly Jinočany v roce 1406 - 9 a půl statku po 30 měřicích, 1 dědinu (zděděný statek) o 55 měřicích, 1 soukromou dědinu o 40 měřicích a dva chalupníky.

Jestě dříve se o Jinočanech mluví v pověsti o Krtni. Praví se, že královna Alžběta vykonala pěšky pouť k hrobu sv. Zikmunda za uzdravení svého manžela, slavného českého krále a císaře Karla IV. Stalo se v roce 1371. Při zpáteční cestě odpočívala u kostelíka na Krtni. Poslové jí zde zvěstovali radostnou zprávu, že císaři je lépe. Na poděkování rozšířila královna stávající kapli krteňskou. Aby kostelík měl své zboží, byly mu přiděleny vesnice Chaby, Chrášťany, Jinočany a Třebonice.

Z 15. století je více údajů o Jinočanech. V kronice Břevnovského kláštera (Chronic Břevnov spol. Braun p. 30 a 31) můžeme číst: Jinočany uvádějí se na rok 1420 jako statek z polovice klášteru Břevnovskému patřící. Augustin Sedláček ve věstníku České společnosti nauk 1918, str. 2, Univers. kn. sign. 28 H 33: Král Jiří zastavuje 19. ledna 1459 vesnice Libeznice, Dussinky, Zbuzany ... Ginoczany ... obci Staroměstské, jíž byly přenechány již císařem Zikmundem za 1500 kop grošů(Vesnic bylo přes 30.) Podle berní rully z r. 1654 patřila polovina Jinočan k panství Tachlovskému, druhá byla pod jurisdikcí Nejvyššího purkrabství Pržského. K Tachlovicům patřily 3 grunty, pastouška a panská hospoda, k Nejvyššímu purkrabství 2 dvory, 2 grunty, ovčín a kovárna.

V Josefském katastru roku 1785 bylo vykázáno v naší obci 19 domů. Ještě Stabilní katastr z roku 1840 vykázal pouze 26 domů. Vidíme, že obec byla malá. Vedla jí jediná silnice od Třebonic ke Karlštejnu. K okolním vsím vedly jen neudržované polní cesty nebo úvozy. Obchodník byl pouze jeden, v kovárně č. p. 11.

Až ke konci 19. a začátkem 20. století přišly pro Jinočany dobré časy. Způsobila je těžba železné rudy. Jinočany měly důl zvaný Škroby. Ležel na jihozápad od obce a náležel k Nučickému revíru. Ten patřil Pražské železářské společnosti. Kutat se zde začalo v roce 1845 a těžit od roku 1856. Nejprve to bylo lomové dobývání, ale brzy se přešlo na dolování hlubinné. Důlní pole bylo otevřeno jámou v ložisku, dlouhou 165 m s těžním strojem. Největší rozmach těžby železné rudy spadá do začátku 20. století v době před 1. světovou válkou. V roce 1914 měl důl šachtu hlubokou 176 m a dlouhou 700 m. Zaměstnáno zde bylo 140 horníků, kteří pracovali na tři směny. Vytěžená ruda se elektrickou dráhou odvážela do Nučic. Obsahovala až 37 % železa.

Za 1. republiky byla těžba na dole zastavena. Procento železa ve vytěžené rudě bylo nízké. Po roce 1945 byl důl znovu otevřen, ale v roce 1964 musel být zlikvidován, neboť byl velice ztrátový.

Z doby 1. republiky je pro obec nejdůležitější provedení elektrifikace, postavení sokolovny, zařízení spodní kanalizace a vybudování silnic. V roce 1939 měla obec 126 popisných čísel.

V květnu 1945 vytvořili občané za vedení pana Františka Vinše odbojový oddíl, který se zapojil do organizace "Železo" a vytvořil skupinu Ž-7.

V roce 1960, při územních změnách ve státě i okresech, došlo ke změnám i v naší obci. Bylo k nám připojeno hospodářství ČSSS Mirešice a 40 rodinných domků Nových Třebonic, které tvořily poslední dvě ulice na východě obce. Dříve obě tyto osady patřily k obci Třebonice.

První záznam o dvoru Mirešice je z roku 1279. Mirešice byly majetkem kláštera Benediktinského řádu u sv. Markéty v Břevnově. V roce 1860 byly upraveny tak, jak je vidíme dnes. Klášter pronajímal dvůr s poli, loukami, zahradami a rybníkem do roku 1929 za 36 000 Kč ročně, poté za 100 000 Kč ročně. Od roku 1939 zde klášter hospodařil sám. V roce 1950 přešel majetek dvora do správy státu.

Druhou významnou událostí bylo otevření nové budovy mateřské školy v roce 1977. Je postavena na severozápadě obce stranou od všeho hluku. Má pěkné hřiště, kde si děti mohou uprostřed zeleně hrát, cvičit i trávit volný čas.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jinocany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA