Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kněževes

Historie

Název obce
Mezi pohanskými názvy okolních osad- jako např. Běloky, Černomice (dnes Černovičky), Postřížín - název Kněževes dokládá starobylost obce a naznačuje souvislost se vznikem křesťanské tradice na počátku přemyslovského prvního českého státu.

Název Kněževes, tj. Kněžíves evokuje skutečnost, že tato vesnička patřila knížeti - knězi tedy českému panovníku, dnes nazývanému sv. Václav z rodu Přemyslovců, patronu země české, jenž žil v 10. stol. n. l.

Zajímavé je, že v těsné blízkosti obce leží ještě jiná vesnička Kněžívíska, dnes Kněžívka. Další zajímavostí je, že existuje ještě druhá Kněževes, vzdálenější od Prahy - Kněževes u Rakovníka.

Historie
Pův. osada se dvěma poplužími je doložena od r. 1088, ale podle listiny z kláštera sv. Jiří náležela Kněževes církvi ještě před sepsáním zakládací listiny Vyšehradské kapituly, tj. již v 10. stol.

Polohopisné názvy
Na Sedmerkách - To bývala pole, kde robotník vedl brázdu na poli 7x sem a tam za den.
Za Humny - Humno = udusaná půda k mlácení obilí dobytkem, vyšlapávajícím klasy za stodolou.
U Průhonu - Průhon = cesta, kudy se hnávaly ovce či jiný dobytek na pastviny a zpět.
Na Lánech - Na propůjčené půdě. Lenní závislost.
U Fořtu - U lesa n. háje.
V Kopance - Na poli, obdělávaném pův. motykou.
Kamenný lom. Těžba opuky.
U Cibulkovýho kříže - Ve Vervenicích vpravo
Hostivické cesty - Vlevo Hostivické cesty
Na Kopcích - Vedle Strahovských hranic
U Šárky - Hliniště - Místní trať pražsko-duchcovská.

Tyto polohopisné názvy jsou z katastru z r. 1936. Patří sem i území s názvem Nad kovárnou, Na Zahradách, Mezi novou a starou silnicí.

Zaniklá kněževeská tvrz Na Slovance
Do minulosti kněževeského okolí patřily znamenité tvrze, např. ve Středoklukách, na Černovičkách, v Čičovicích, v Lidicích, v Hostouni a v Makotřasech.Co tvrz - to rytíř.Také v naší obci kdysi existovala věžová stavba o několika patrech a v každém patře se dvěma až třemi místnostmi. Píše se o ní v knize Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - díl VII,P raha a okolí od autorského kolektivu, vedeného Dr. Fr. Holcem, Csc, naklad. Svoboda, 1988, str.136.

Tvrz = opevněné sídlo drobné šlechty/zemanů a rytířů/hlavně v 13. - 16.stol., menších rozměrů než hrad, zpravidla umístěné ve vsi. Bývala obehnána hradbou/valem a příkopy. Centrem obrany byla věž. Druhy tvrzí: věžové, dvorcové, palácové a vodní. (Převzato ze Slovníku naučného ČSAV z r. 1960, doplněno z Encyklopedie Diderot, 2002.

První zmínka o zemanech z Kněževsi pochází z r. 1249. První zpráva o tvrzi pochází z r. 1383. V 16. stol. tvrz zpustla, a když r. 1575 prodávali bratři Sezimové z Ústí své dědictví Ctiborovi Služskému z Chlumu a na Tuchoměřicích, kněževeská tvrz již neexistovala - asi po 336 letech.

Mezi majitele tvrze patřili např. Šimon kněževeský, královský kuchmistr, Mikuláš z Kněževsi, pražský měšťan Jan z Kněževsi, Vítek z Landštejna a Želče, Bořivoj z Okoře, Kateřina z Klinštejna a jiní.

Když r. 1420 císař Zikmund plenil okolí Prahy, oblehl též kněževeskou tvrz. Obránci tvrze se vzdali a byli i s přítomným knězem upáleni!

Od 16. stol. mnohé tvrze byly přestavěny na zámek, např. blízké Roztoky u Prahy. Jiné byly upraveny na sýpky apod. Kněževeská tvrz patřila mezi zaniklé, i když panský dvůr r. 1575 koupil rytířský od Služských z Chlumu, rod příznivců Jednoty bratrské,majetek jim patřil do r. 1615.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.knezeves.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA