Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Okrouhlo

Historie a současnost
Vznik Okrouhla není časově přesně doložen. První zmínky o obci najdeme v listině (z roku 1228) kláštera sv. Jiří v Praze a praví se v ní, že Okrouhlo "odedávna" patřilo klášteru sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle založenému r. 999. Stejně tak není jasný ani původ názvu Okrouhlo. Jedno z vyprávění říká, že Okrouhlo byla uhlířská vesnice. V nedalekém městě Jílovém u Prahy, proslaveném nejbohatším nalezištěm zlata v České republice, bylo po těžbě potřeba uhlí k jeho tavení. Milíře, které se tu stavěly, byly okrouhlé, odtud by tedy mohla mít naše vesnice jméno. Druhá z legend praví, že původní název Wokrouhlow je odvozen od tzv. „okruhování“ dřeva, které se používalo k opírání šachet.

Okrouhlo se nachází ve Středočeském kraji, okres Praha - západ, 10 km jižně od Prahy. Územní katastr obce má rozlohu 831 ha. K obci patří osada Zahořany. Od roku 1867 je Okrouhlo společně se Zahořany samostatnou katastrální obcí.

Územím protéká přírodně cenný Zahořanský potok s mnoha dalšími přítoky. Nad vsí se vypíná 376m vysoký vrch Varta. Jeho svahy bývaly obdělávány terasovitým způsobem, vršek se sporou trávou a vřesem byl původně holý, po roce 1963 byl osazován černými borovicemi a smíšeným lesem. Zhruba 1,5 km jihozápadně od Varty je nejvyšší místo katastru - vrch  Libřice (377 m n. m.).

Zajímavosti
V obci se nachází stará chalupa  č. p. 32 vyhlášená jako kulturní památka, dále  se dochovala stará požární zbrojnička zrekonstruovaná v roce 1998. Okrouhlo je součástí Přírodního parku Střed Čech. Právě v okrouhelském katastru končí Pražská plošina a začíná Benešovská pahorkatina. Okolní krajina si zde stále udržuje svoji přírodní a estetickou hodnotu, proto je tato oblast vhodná jak pro pěší turistiku tak cykloturistiku.

Územím obce prochází dvě turistické trasy – žlutá z Libně do Davle a modrá z Libře taktéž do Davle, ta však vede přes Zahořany a lemuje Zahořanský potok. Ten je zařazen mezi pstruhové vody. Zahořanské údolí, kterým se potok klikatí, je známo trampskými chatami, které tu vznikaly už v roce 1919 a postupně se rozrostly na celé osady (např. Havaj, Orlík, Sedm jezů). V zalesněném údolí žije řada chráněných živočichů (mlok skvrnitý, skokan hnědý, výr velký, ledňáček říční atd.). Okolo potoka i v bočních údolích jsou stopy po středověkém dolování zlata. Bezprostřednímu okolí naší obce hrozí, že ho v budoucnu protne kontroverzní dálnice D3.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.okrouhlo.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA