Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Psáry

Historie obce Psáry
První zpráva o vsi je z roku 1088, kdy zde král Vratislav daroval Kapitule Vyšehradské čtyři lány a hrnčíře. Již v té době byla ves rozdělena na více vrchností, kromě Kapituly Vyšehradské tu měl majetek klášter Svatojiřský, ve 14. stol. získal v Psárech jmění i klášter Zbraslavský a Karlova univerzita, ve 2. polovině 14. stol. měl v Psárech statek také Jaklík – konšel z Jílového. Zdá se, že v době předhusitské bylo v Psárech více poplužních dvorů. V historických pramenech se pak objevují dvě tvrze, z nichž první se váže ke dvoru koleje Karlovy a druhá ke dvoru, který byl v majetku měšťana Jaklíka.

Historie vážící se k existenci první tvrze
Jeden z dvorů byl od roku 1378 majetkem Koleje Karlovy. U tohoto dílu se r. 1417 jmenuje také tvrz.  Král Václav IV. tehdy daroval kolejní statek v Psárech s dvorem poplužním a tvrzí za věrné služby Zikmundovi Vokovi z Valdštejna. Vdova po něm Eliška z Uhlišť a Říčan věnovala r. 1429 statek svému druhému muži Mikuláši z Kněževsi. Za tohoto držitele došlo k sporům o majetek, nakonec se Psáry dostaly do rukou Jiřího z Poděbrad, který je r. 1453 postoupil Václavu Valečovskému z Kněžmostu. Roku 1454 vrátil Ladislav Pohrobek tento díl Psár opět univerzitě. Univerzita Karlova vlastnila statek ve Psárech ještě v 16. a 17. století. V průběhu doby se však ztenčil. V deskách zemských v zápise z roku 1547 se uvádějí už jen dvory Kmetcí a Mlýniště.

Ve 2. polovině 17. století koupil čtyři poddané v Psárech, kteří náleželi k statku univerzitnímu Tomáš Multer z Rosenthalu.  Od něho získal  univerzitní díl Psár konvent Emauzský, jenž zmíněný díl s dvorem Štědříkem a Jirčany prodal r. 1684 Antonínu Hraběti Gallasovi.  Bedřich z Trautmannsdorfu, který tento matejek koupil r. 1694,  připojil jej trvale k panství Dolní Břežany.

Kdy tvrz u kolejního statku zanikla, není známo. Nalézala se u bývalé hospody Michelka (č.p. 28). Stopy po ní byly nalezeny při regulaci potoka.

Psáry – druhá tvrz
Poplužní dvůr v Psárech, který byl r. 1391 majetkem měšťana Jaklíka – konšela z Jílového vlastnili od r. 1398 vladykové Kolmanové z Libře, kteří současně drželi i blízkou Libeř,  od r. 1475 pak již jen její menší část s věžovitou tvrzí.

Kolmanům z Libře patřil psárský statek až do r. 1549, kdy jej Jiří Kolman z Libře prodal Václavu Služskému z Chlumu. Roku 1457 koupila tento díl Psár Anežka Strnadová z Kuřího a od ní Všeslav z Liběchova. Liběchovský získal i další poplužní dvůr v Psárech a při jednou z těchto svých dvorů postavil novou tvrz. Poprvé se uvádí v trhové smlouvě z r. 1573. Již Všeslav Liběchovský prodal část Psár s poplužním dvorem a tvrzí Markétě Vrábské z Liběchova. Zbyla mu ještě část vsi s druhým poplužním dvorem, na němž věnoval své manželce Kristině ze Štampachu r. 1576 jako věno 375 kop grošů míšeňských.

Po Markétě Vrábské z Liběchova držel zmíněnou tvrz v Psárech Kryštof mladší ze Štampachu. Pak Matyáš Pekárek z Poměšic a v r. 1588 Mikuláš Hýzrle z Chodů. Od něho koupil Psáry r. 1592 Václav Homut z Harasova. V držení této rodiny byl tento statek více než padesát let. Za třicetileté války dvůr i tvrz zpustly, a tak v r. 1650 prodala vdova Anna Homutová „dvůr pustý s tvrzí zkaženou“ Martinu Dubskému z Vitiněvsi. Za tohoto majitele ani za dalších majitelů už tvrz obnovena nebyla. Tato část Psár se stala r. 1706 součástí statku Dobřejovice.  Kde se zmíněná tvrz nacházela není známo.

V Ottově slovníku naučném z přelomu 19. stol. se o Psářích píše jako o vsi v Čechách, ležící na obou březích potoka Libřice, patřící pod hejtmanství Královské Vinohrady. Udává se, že patří farou k Dolním Jirčanům a poštou k Jesenici. R. 1890 bylo zde evidováno 67 domů a 548 českých obyvatel.

Jméno Psáře, Psáry = ves Psářů. Psář znamená psovod, který opatruje honicí psy. Tvarová dvojitost v těchto místních jménech se vysvětluje rozdílem v dřívějším mluvnickém skloňování.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.psary.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA