Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebotov

Památky

Kostel sv. Martina
Poprvé se třebotovský kostel připomíná v zápisech při příležitosti platu obce na opravu pražského mostu r. 1235, Tehdy zřejmě patřil rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Od roku 1630 zde vykonávali duchovní správu knězi Zbraslavského kláštera, který zakoupil statek Třebotov - starou faru.

Dříve zde stál skrovný románský kostelík - kulatý, tzv. vínec o velmi silných zdech. Byl na způsob kapte sv. Kříže v Poštovské ulici v Praze. Nad víncem stála nesouměrná věž o nepatrné výšce proti její šířce s baňatou střechou. Tento původní kostel, několikráte přistavovaný, získal půdorys ve tvaru S a byl situován od východu na západ. Po stálých opravách a dvacectipětiletém úsilí o stavbu nového kostela došlo r. 1863 povolení k nové stavbě, ale na vlastní útraty. Dle tehdejších zákonů nemuseli rakouští mocipáni přispívat. Všechna tíha stavby dopadla na fialisty. Vonoklasští farníci se dali raději přifařit k Dobřichovicím, aby se vyhnuli výlohám na kostel. Zbylí fialisté si vymínili, aby stavba věže byla odložena a tak příspěvek rozvržen na více let.

Fara
Původní fara stávala dle Schallerova místopisu na čísle 9 (dům vedle garáží). Sloužila stávajícímu faráři. Kaplana si musel farář vydržovat sám. Po zrušení kláštera na Zbraslavi se faráři stěhovali na statek, t. j. dnešní stará fara. Fara č. 9 byla prodána panu Cicvárkovi s tím, že faráři mají vyhrazeno jezdit povozem k farní stodole přes jeho dvůr. Jinak bylo obtížné jezdit úvozem, který tehdy byl velmi hluboký a rozemletý.

Tvrz
Snad za dob pohanských zde stával župní hrad, kde se odehrávaly oběti. Roku 1894-95 bylo při kopání hlíny u č. 15 nalezeno a rozbito několik popelnic (uren), snad až půl metru vysokých. Pohané tu prý pochovávali zemřelé.

Třebotovská tvrz se poprvé písemně uvádí r. 1374 a patřila k druhé části třebotovského statku. Toho roku ji vlastnil pražský měšťan Henslin Pecoldův. Během let se majitelé střídali. Za Medka z Valdeka počátkem 15. století byla stará tvrz přestavěna na vodní tvrz čtvercového půdorysu s věží na nároží. Ve 40. letech 16. století koupili ves Třebotov s tvrzí měšťané Nového Města pražského Hovorčovičtí, kteří získali šlechtický přídomek "z Kulivé hory". V jižním křídle býval malý pivovar a ze smlouvy z r. 1609 je patrno, že obec byla oprávněna držet krčmu.

Po těchto vlastnících byl od r. 1615 majitelem Třebotova Jan starší Ledčanský z Popic, jemuž byl r. 1622 statek zkonfiskován, neboť: "Zúčastnil se vzpoury tím, že vypravil svůj lid k veřejné hotovosti povstalých stavů a sám s nimi táhl před Vídeň, půjčil peníze stavům k vedení války rebelské a podepsal a zpečetil konfederaci stavů s jinými ve sněmu učiněnou. Též od stavů koupil statky duchovní a do zemských desek je vložil. Proto byl při konfiskační komisi 31. října 1622 odsouzen ke ztrátě poloviny svého jmění. Za tím účelem mu byl 2. listopadu 1622 zkonfiskován statek, tvrz i ves Třebotov mimo jiného."

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obectrebotov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA