Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kovářská

Kovářská leží v údolí Černého potoka, zvaného též Černá voda, v nadmořské výšce kolem osmi set metrů. Za svůj vznik vděčí dolování a zpracování železné rudy. Již ve čtrnáctém století byly v jejím blízkém okolí hamry, patřící Šumburkům. Přímo na dnešním území obce jich prameny uvádějí pět. Český název Kovářská vznikl překladem z německého Schmiedeberg, utvořeného podle velkého hamru s příslušenstvím, který zde stával. Až do devatenáctého století bylo zpracovávání železné rudy téměř jediným zdrojem obživy zdejších obyvatel. Roku 1595 postavili Lobkovicové v Kovářské pec, označovanou jako vysoká. Byla to ale jen takzvaná dýmačka. O čtyři roky později zde však byla postavena skutečná vysoká pec, jedna z prvních v Čechách.

S rozvojem výroby železa nastal i rozkvět obce. Ten ale byl přerušen pobělohorskými konfiskacemi, následnou rekatolizací, kdy protestanti odcházeli raději do Saska, než by se vzdali své víry, a pak třicetiletou válkou, která na Kovářskou dolehla velmi těžce hlavně v letech 1639 až 1641. Jednu z příhod té doby připomíná kamenný památník nedaleko nádraží, na němž byl donedávna reliéf s německým nápisem: Švédský hrob 1641 - Rašeliniště smrti. Bohužel, deska byla měděná, proto byla ukradena.

Po válečných útrapách se zde železářství vzpamatovalo poměrně brzy. Podle urbáře z roku 1664 bylo v obci šestnáct domů, císařský hamr s vysokou pecí, třemi kovářskými hutěmi, mlýn a statek s privilegiem výseku masa a výčepu piva. To byla nejstarší část Kovářské. V blízkém okolí byly roztroušeny další domky a výrobna barviv, postavená v lese pro potřeby dolu na kobaltové rudy. Škola zde byla již před rokem 1649, kostel tehdy ještě nestál, byl postaven až v letech 1709-1710. O dvacet let později stálo v Kovářské již čtyřiašedesát domů s 370 obyvateli a ke zdejší železárně patřilo čtyřiašedesát dolů na železnou rudu. Byla zde také císařská celnice. Za dalších patnáct let se počet obyvatel zvýšil téměř na sedm set. Železárna měla již čtyři hutě, novou budovu šichtovního úřadu a byl zde i další mlýn.

Rozvoj Kovářské byl znovu zabrzděn válkami a pak neúrodou. Za hladomoru v roce 1772 zde zemřelo 179 lidí. Ke konci roku 1780 však měla Kovářská již ke dvěma tisícům obyvatel. Období napoleonských válek přineslo stále se zvyšující potřebu železa. Byla zde postavena nová vysoká pec a zavládl téměř blahobyt. Pak však začaly tudy táhnout armády, které celý kraj poplenily a roznesly nakažlivé nemoci. Ani po skončení bojů se ztracený blahobyt nevrátil. Železárna, jejíž zbytek dosud v obci stojí, byla udržována v chodu s velkými obtížemi ještě několik desítek let, pak byl provoz zastaven. Roku 1832 koupila přísečnické panství, ke kterému Kovářská stále ještě patřila, hraběnka Gabriela z Buquoyů, majitelka Červeného Hrádku. Ta připojila zdejší železárnu k železárně v Kalku, ale to ji zachránilo jen na pár let. Místo železářství se začal v Kovářské rozvíjet jiný průmysl - výroba zápalek, továrny na samet, výroba příze a nití. Největším podnikem však byla Kallova továrna na rybí konzervy.

Roku 1883 byla Kovářská povýšena na městys a o dva roky později byl schválen návrh znaku, představující vysokou pec ve zlatém poli, nesoucí zlatý hornický znak a červený letopočet 1883. Po roce 1900 vznikly v Kovářské ještě tiskárna a elektrárna. Poštovní úřad je zde od roku 1868, elektrické osvětlení od roku 1911. V roce 1910 měla Kovářská 448 domů a 4 642 obyvatel, v roce 1968 jen 1 420 a tento počet se s mírnými výkyvy udržuje do dnešních dnů.

Před koncem II. světové války – 11. září 1944 se nad Kovářskou strhla jedna z největších leteckých bitev II. světové války nad územím Československa.

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944, které se v naší obci nachází, každoročně organizuje setkávání leteckých veteránů v Kovářské. Tradice se zrodila v roce 1994, kdy byl za účasti československých letců RAF odhalen památník obětem letecké bitvy 11. 9. 1944. Mezinárodní charakter setkávání získalo v roce 1997, kdy byli otevření muzea přítomni také bývalí protivníci z této bitvy, američtí a němečtí letci. Od tohoto roku se v Kovářské pravidelně setkávají bývalí spojenci i nepřátelé, což ve spojitosti s celkovými aktivitami muzea, dává akcím zcela konkrétní protiválečný a humanistický charakter.

Zajímavosti Kovářské
Původnímu středu obce dominuje barokní kostel sv. Michaela, postavený v letech 1709 - 1710. Kostel má kazetový strop, zdobený obrazy svatých. Před kostelem stojí barokní Mariánský sloup z roku 1706. Za obcí, ve směru na Černý potok, se nachází kaple sv. Marka, která byla postavena v roce 1913 v blízkosti železného kříže z roku 1871. Kříž nechala podle pověsti jako výraz díků za své uzdravení postavit slepá obyvatelka Kovářské. Nedaleko za nádražím v Kovářské se nacházejí zbytky staré vápenky postavené v padesátých letech 19. století.

Současnost 
Pro turisty a chataře je zde určitě velmi hezky. Příroda se po předcházející devastaci způsobené elektrárnami vzpamatovala a je kouzelné se zase procházet lesem a ne se dívat na oschlé pahýly. Cyklisté si zde užívají na svých kolech, projíždějí se ozdravenou krajinou a ještě mohou zhlédnout i historická místa jako například kovárnu, vápenku, švédský pomník a samozřejmě naše Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské, které svojí myšlenkou překvapilo nejednoho návštěvníka, ale o muzeu se více dozvíte přímo na internetových stránkách muzea.

V současné době jsou zde poskytovatelé těchto služeb: ubytování, kadeřnictví, drogerie, prodejny potravin, knihovna, již zmíněné muzeum, internet a kuželna. Začala jsem s rychlým vývojem vědy a techniky a my se budeme vracet ke koňskému povozu, abychom se dostali do Evropy, a to je ta romantika, za kterou přijíždějí rekreanti. Klid, idylka a žádná zbytečná civilizace - tak to je Kovářská v současnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kovarska.cz/main/aktualne.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA