Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Podluží

Dolní Podluží je protáhlá ves, ležící v údolí Lužničky pod severním svahem Lužických hor asi 1 - 4 km jižně a jihozápadně od Varnsdorfu. Na západě navazuje na Horní Podluží, s nímž tvoří asi 6 km dlouhé souvislé údolní osídlení. Součástí Dolního Podluží jsou také osady Kateřina a Světliny.

Historie
Dolní Podluží bylo kdysi důležitým střediskem tolštejnského panství. O založení obce nevíme nic bližšího, ale její vznik mohl souviset s činností starých skláren, které v okolních lesích pracovaly již na přelomu 13. a 14. století, nebo s hledáním drahých kovů a dolováním rud, jehož stopy nacházíme například v blízkém údolí Milířky. O zdejším dolování se bohužel nedochovaly žádné zprávy, víme jen, že někdy před rokem 1566 stála v Dolním Podluží šmelcovna, ve které se z vytěžené rudy získával kov.

Poprvé se obec připomíná v roce 1363 jako Voigtsdorf (fojtova či rychtářova ves), ale v roce 1471 se už označovala jménem Grund, které vyjadřovalo polohu obce v údolí. Vedle Grundu tehdy existovala ještě ves Schneckendorf, která ležela ve východní částí dnešní obce a za Jiřího ze Šlejnic v 16. století byla připojena k Dolnímu Podluží, s nímž později zcela splynula.

S postupným přibýváním obyvatel se ves rozšiřovala dále k západu proti toku Lužničky, takže roku 1566 se již rozlišoval Dolní a Horní Grund (dnešní Dolní a Horní Podluží). Někdy kolem přelomu 17. a 18. století vznikly v okolí nové osady Kateřina a Světliny, k dalšímu zahuštění osídlení došlo s rozvojem domácké textilní a plátenické výroby v 18. a 19. století.

Na přelomu 18. a 19. století se v obci rozšířila výroba sametu a manšestru, kterou sem roku 1792 zavedl Josef Fröhlich z Varnsdorfu, další podnik založil v roce 1816 Ignaz Richter. S rozvojem textilní výroby vznikala v okolí také přírodní bělidla; v roce 1825 pracovala jen v Dolním Podluží čtyři.

V 80. letech 19. století byla v obci vedle zmíněných továren na samet a manšestr také přádelna červené příze Wilhelma Brasse, továrna na bavlněné zboží, papírna, škrobárna Josefa Worma a továrna na výrobu kartonů Stolle a Lehnert. Mimoto zde byly dva mlýny a pila.

Roku 1930 měla obec 3504 obyvatel, ale po odsunu Němců v letech 1945 - 1946 jejich počet výrazně poklesl. Ještě po 2. světové válce měla obec z němčiny odvozený název Dolní Grund, který byl teprve roku 1947 změněn na Dolní Podluží. Později bylo k obci připojeno Horní Podluží, ale od roku 1990 jsou obě obce opět samostatné. Dnes žije v Dolním Podluží přes 1100 obyvatel.

Památky a zajímavosti
Na prostranství v západní části obce stojí kostel sv. Kateřiny, postavený v roce 1547 na místě staršího dřevěného kostelíka z roku 1411. V letech 1721 až 1734 byl kostel barokně přestavěn, věž ale byla dokončena až roku 1752. Dne 17. července 1783 kostel poškodil úder blesku a dnešní vzhled získal při novogotické úpravě kolem roku 1800. Při další opravě v roce 1867 vyhořela věž a nová byla postavena až roku 1882.

Jednolodní kostel s polokruhovým závěrem a hranolovou věží nad západním průčelím má po stranách dvě čtvercové sakristie, z nichž v jedné se dochovala křížová hřebínková klenba ze 16. století. Na vstupním portálu kostela je letopočet 1801, uvnitř lodi je vestavěná tříramenná dvoupatrová dřevěná tribuna se sochami z 19. století. Pozdně barokní zařízení kostela pochází z doby kolem roku 1800.

Zdí obehnaný hřbitov vedle kostela byl společný pro Dolní i Horní Podluží a používal se až do roku 1855, kdy si obě obce založily vlastní hřbitovy. U kostela dříve stála také polozděná patrová budova fary z roku 1788, s podstávkou a mansardovou střechou, která však byla po 2. světové válce zbořena.

Dodnes se v obci dochovala řada lidových domů lužického typu z 18. a 19. století. Západně od kostela stojí patrový polozděný dům č. p. 184 z roku 1817 s mansardovou střechou a kamenným portálem, pozoruhodná je také dřevěná zvonička s hrotitou střechou ve  východní části obce.

Asi uprostřed obce stojí u silnice socha sv. Jana Nepomuckého a u hlavní silnice do Studánky je železný kříž sv. Vojtěcha na kamenném podstavci, který byl po opravě vysvěcen 4. září 1997.

Poblíž železničního přejezdu u silnice do Varnsdorfu stojí památník příslušníků finanční stráže Jana Teichmanna a Václava Kozla, kteří padli 22. září 1938 při přestřelce s henleinovci. Štíhlý sloup se znakem lva a pamětní deskou byl odhalen v září 1945.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.luzicke-hory.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA