Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velký Šenov

Současnost
V současné době žije ve Velkém Šenově skoro 1 935 stálých obyvatel. Jsou zaměstnáni v místních podnicích:
- Stap, a. s., Vilémov (vznikl 4. května 1948 z řady závodů zabývajících se výrobou stuh a prýmků), dnes je ve Velkém Šenově závod 02 s výrobou technických stuh a šněrovadel;
- Železárny, s. r. o., dříve spojené ocelárny a válcovna, které vznikly z majetku německých firem Hillů a Müllerů. Hlavním produktem je výroba páskové oceli galvanicky pokovené;
- Veseko, a. s., (drůbež a zvěřina);
- Tratec-CS, s. r. o., (strojírenský závod);
- Centroflor (výroba umělých květin).

Většina lidí však dojíždí do okolních měst. Přesto je zde vysoká nezaměstnanost. Ve městě je mateřská škola a základní škola, kterou navštěvují i děti z okolních vesnic. Zásobování potravinami zajišťují celkem čtyři obchody. Najdete zde kadeřnictví, prodejnu domácích potřeb, obchod s ovocem a zeleninou, cukrárnu, květinářství, papírnictví, prodejnu textilu, nákupní středisko, stavebniny.

Obyvatelé mají zajištěnu celkovou zdravotní péči na zdravotním středisku s ordinacemi pro dospělé, pro děti a dorost, ordinuje zde ženský lékař, zubní lékařka, rehabilitace. V místě je i výdejna léků a lékařská pohotovost.

Pro nejstarší obyvatele byl postaven Dům s pečovatelskou službou. Ve městě dobře funguje Klub seniorů. 

Církevní život se v podstatě omezuje na pravidelné návštěvy bohoslužeb věřícími. Kostel je spravován šluknovskou farností.

Stávající Dům mladých, který je v současné v rekonstrukci, bude sloužit jako víceúčelové zařízení, kde bude k dispozici kinosál a prostory pro divadelní představení.

Pro sportovce a příznivce sportu je připraveno zajímavé vyžití ve fotbalových oddílech SK Velký Šenov, byla vybudována dvě fotbalová hřiště (travnaté a škvárové). Mezi tenisty na velice kvalitních tenisových kurtech se Vám bude jistě také líbit a nebo zavítejte mezi stolní tenisty. Velkým Šenovem procházejí cyklotrasy , které spojují turistické přechody do SRN Sohland, Sebnitz a Hinterhermsdorf, které jsou v CHKO Labské pískovce. Pro milovníky koupání je připraveno nádherné lesní koupaliště.Odpočinek nabízí i okolí Černého rybníka v Leopoldově nebo Liliový rybník.

Velký Šenov má vlakové i autobusové spojení se všemi okolními obcemi i s krajským městem.

Památky 

Původní renesanční kostel sv. Bartoloměje, přestavený v 18. století

Barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého z roku 1728 od J. Riedla

Bronzová socha ,,Raněný“
Od akademického sochaře Opitze (žáka Myslbeka) z roku 1929 věnovaná padlým z 1.světové války, byla instalována 13. července 1930 a v jejím podstavci je uložen pergamen s textem v německém jazyce.

Křížová cesta
V roce 1855 ji vybudoval litoměřický biskup Ambrož Hille – čtrnáct kamenných zastavení zhotovil šenovský sochař Karl Otto, obrazy vytvořil jiřetínský malíř J. Birnbaum.

Jírovec maďál
Význačnou památkou je i starý strom, jírovec maďál, který byl dle tradice vysazen sedláky v roce 1848 na počest vydání císařského patentu o zrušení roboty. Strom stojí před kostelem.

V obci lze ještě dnes na některých místech obdivovat stavby, které jsou dokladem někdejší lidové architektury tohoto kraje. Jsou to domy s podstávkou, nalezneme je při Vilémovském potoku. Podobné stavby lze spatřit i v horní části Velkého Šenova a v místních částech města na Janovce a na Knížecím.

Město Velký Šenov udržuje kontakty s polským Městem Lwowkem Szlązskim. Probíhají výměnné návštěvy v oblasti kultury, samosprávy a hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.velkysenov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA