Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vědomice

Obec Vědomice leží v polabské rovině u města Roudnice nad Labem, které je vzdáleno asi 1 km s celkovým počtem obyvatel 720 čítajících ke konci roku 2003. Předpokládá se však, že tento počet není konečný, protože v současné době dochází v obci k výstavbě nových rodinných domů.

Výhledy z Vědomic jsou skutečně poutavé na všechny světové strany, které se mohou pyšnit dominantou roudnické roviny - posvátnou horou Říp, nebo druhou nejvyšší horou Českého středohoří - vrchem Sedlo, Roudnickým zámkem aj. Tak tedy to jsou naše tipy na výlet.

Z historicko-architektonického hlediska se u nás dochovalo jen málo staveb, které jsou spíše chalupnického charakteru - jmenovat můžeme jen bránu původního statku, která je kulturní památkou.

Za kulturou většinou dojíždíme do sousedního města Roudnice nad Labem, v otázce sportu je to naopak. Všeobecně lze říci, že veškeré sportovní dění - tedy klubových oddílů, se koná na sportovním zázemí obce Vědomice, a to od volejbalu, vodních sportů až po fotbalový areál.

Historie
Poprvé je obec zmíněna v zápisech Desek zemských roku 1555. Zápis připomíná starší zmínku o Vědomicích z roku 1505, kdy se po smrti Půty Švihovského z Rýzmberka ujali panství Roudnice jeho synové. Tato zprávaje považována za vůbec nejstarší připomenutí vsi. Obec sama je však mnohem starší, jak svědčí archeologický nález kostrového hrobu kultury zvoncových pohárů (2700 - 2400 let př. Kr.).

Katastr obce leží pod historicko-geografickým pojmem Zálabí, které je za řekou Labe z pohledu Roudnice. Vědomice zaujímaly důležitou polohu na pravobřežním počátku pokračování důležité zemské cesty zvané Lužická, která překračovala Labe v místě brodu v Roudnici n.L. Později byl brod nahrazen kamenným labským mostem Jana IV z Dražic. Cesta měla důležitost hlavně po stránce obchodní a vojenské, neboť vedla od Prahy, Velvar a Roudnice až na sever do Lužice.

Zálabí bylo součástí roudnického panství, které od počátku 13. století do roku 1431 patřilo biskupům a později arcibiskupům pražským. Po husitských válkách přešla Roudnice do držení šlechty. Postupně se zde vystřídali příslušníci řady českých a polských rodů. V roce 1575 získal roudnické panství do trvalého držení Vilém z Rožmberka.

Po jeho smrti v roce 1592 dědila Roudnici se zámkem a příslušnými vesnicemi vdova Polyxena z Perštejna. Ta se v roce 1603 vdala za Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz na Vysokém Chlumci. Jeho potomci knížata z Lobkowicz vládli na Roudnici, která se nakonec stala centrem vévodství do konce patriomoniální správy, tj. do zrušení nevolnictví v roce 1848. Vědomice příslušely k lobkowickému panství Brozany n.Ohří. více jak tři století. Českost převážné většiny Zálabí přetrvávala až do postavení nového železného mostu v letech 1906-1910. Tato stavba rozhodla o trvalém českém charakteru popisovaného území.. O přítomnosti českého etnika v Zálabí ve stoletích 17. - 19. podávají svědectví vetelské matriky.

Venkovská zástaba Vědomic je spíše chalupnického charakteru bez větších statků. K této části obce patří brána původního statku, která je kulturní památkou. V poslední době dochází v obci ke značně rozsáhlé výstavbě. Nejnovější část Vědomic připomíná spíše příměstské čtvrti. Právě tato okolnost je způsobena blízkostí dálnice s dobrým spojením do Prahy a Ústí n.L. a v neposlední řadě pěkným prostředím v obci.

Turistika – kraj kolem nás

Terezín
Terezín leží v rovinatém úrodném kraji, 60 kilometrů severně od Prahy poblíž soutoku řek Labe a Ohře. Koncem 18. století byl založen císařem Josefem II. jako mohutný pevnostní systém, bránící severozápadní přístupy do Čech.

Z průběhu válek o habsburské dědictví (1740-45), sedmileté války (1756-63) a války o dědictví bavorské (1778-79) vyplynul pro rakouskou monarchii poznatek, že dosavadní obranný systém z 2. poloviny 17. stol. již nevyhovuje metodám vedení války ve století osmnáctém. Severozápadní Čechy, levý labský břeh a údolí Ohře se několikrát staly dějištěm snadného průchodu cizích, nejčastěji pruských vojsk ku Praze. V roce 1780 Josef II., syn a spoluvladař Marie Terezie, rozhodl o vybudování pevnosti Terezín, která měla bránit dalším možným útokům ze Saska. Pevnost byla postavena podle tehdy nejmodernějšího bastionového typu francouzské fortifikační školy v Meziéres.

Jádrem pevnostního systému je Hlavní pevnost s městem uprostřed, předsunutá Malá pevnost ("Fort B") a opevněná plocha mezi Starou a Novou Ohří. Tok řeky byl napřímen a v délce 4 km vybudováno nové řečiště. Celková plocha opevnění zaujímá 67 ha, dalších více než 158 ha tvoří 4 uměle zatopitelné kotliny. Východní část města (mezi kostelem a Novou Ohří) byla založena v bažinatém terénu na dubových pilotech a roštech s kamennou výplní. Náklady na stavbu pevnosti se odhadují na 11-12 milionů zlatých. V červnu 1790, necelých 10 let po uložení základního kamene, byla pevnost za přítomnosti hlavního projektanta Terezína generála hraběte Klementa Pellegriniho prohlášena za bojeschopnou.

Pevnostní město
Císařským osidlovacím patentem z 9. 12. 1782 byl Terezín prohlášen svobodným královským městem. Ve skutečnosti bylo město podřízeno vojenským potřebám; k obležení však nikdy nedošlo. Obranná hodnota terezínských pevností byla překonána za napoleonských válek. Ani za posledního prusko-rakouského konfliktu nesehrál Terezín předurčenou roli; při svém pochodu na Prahu roku 1866 pruská vojska pevnost obešla. Pevnostní statut města byl zrušen roku 1888. Z počátku bylo město téměř německé. Ryze českým se Terezín stal po vzniku první Československé republiky v roce 1918. K 1. 12. 1930 zde žilo 7 181 osob, z toho 3 431 civilních občanů.

Státní hrad Hazmburk - (zřícenina)
Představení hradu: hrad Hazmburk, dříve zvaný Klepý, se již přes šest století týčí nad úrodnou rovinou kolem řeky Labe a dolní Ohře na pozadí zelených kuželů Českého středohoří. Od počátku 17. století však leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka.

Hrad Hazmburk se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý. S Hazmburkem je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další. Státní hrad Hazmburk zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou Bílá.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vedomice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA