Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černčice

Černčice - jméno je odvozeno od Črnce nebo Črnka, pravděpodobného zprostředkovatele kolonizace na šlechtických panstvích.

První zmínka o Černčicích je poměrně pozdní - z roku 1362. Stavení na Staré vsi jsou však mnohem starší, což dokládá místní kostel sv. Vavřince. S jeho stavbou se počalo ve druhé polovině XII. století a to v románském slohu. Byl postaven jako tribunový. Kostel prošel několika přestavbami. Barokní přestavba je patrná zvláště na věži a části lodi. Kostel je již z dálky viditelný a je neodmyslitelnou dominantou naší obce.

Černčice nebyly majetkem jediného feudála, vždy patřila několika vlastníkům. První z nich, kterého známe jménem, je Petr z Janovic, hofmistr Karla IV., který vesnici od panovníka dostal někdy v 60. letech XIV. století. V husitské době patřily Černčice Rytkéři z Polenska, oddanému katolíkovi. Je zajímavostí, že přídomek z Černčic užívalo v XV. a XVI. století několik privilegovaných rodin: Světečtí, Kyharové, Hubkové, Černčičtí. Zvláště je proslulá Anna Hubková z Černčic, která koncem XVI. století neustálými žalobami pro nactiutrhání dokázala téměř sama využít lounský konšelský soud.

Stavbu tvrze Limburk, která stávala na křižovatce proti sýpce, započal kolem roku 1600 Václav Kozelka z Hřivic, který se považoval rodem mezi pověstné Vršovce. Tvrz byla patrová s několika zděnými oblouky a v roce 1956 byla zbourána. Za 30leté války Černčice byly vtěleny do vršovického panství a obec byla téměř vylidněna. V roce 1663 bylo obydleno jen 5 hospodářství. V XVIII. století byly při Ohři mezi Oborou, Vršovicemi a Černčicemi založeny tři bažantnice.

Za sedmileté války roku 1759 byla obec vydrancována 500 průskými dragouny. Podobný osud potkal Černčice roku 1778, kdy zde řádila vojska Bedřicha Velikého. O pět let později se Čenčice staly součástí rozsáhlého schwarzenberského dominia, kam patřily až do pozemkové reformy v roce 1924. Nejvíce obyvatel měla obec v roce 1930, kdy zde žilo 1 500 lidí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerncice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA