Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holedeč

Holedeč leží 5 km jižně od Žatce. Ves se připomíná poprvé r. 1318 v souvislosti se sporem Jindřicha z Holedeče s jeho sousedy. Další zmínka se vztahuje k r. 1332, kdy zde vyšehradská kapitula vlastnila několik lánů polí s grunty a poddanými. Koncem 14. století patří Holedeč a Holedeček vladykům Přechovi z Holedče a Benešovi z Měcholup.

První zpráva o tvrzi je z r. 1420, kdy zde seděli bratři Prokop a Oldřich z Holedče. Odolen z Holedče dostal holedečský majetek za žoldnéřské služby od císaře Zikmunda. V druhé polovině 15. stol. držel tvrz Šmohař z Rochova na Holedči, jemuž v r. 1470 zemský sněm propůjčil hodnost komisaře nad hotovostmi Žateckého a Rakovnického kraje (900 pěšáků, 100 jízdních a 30 válečných vozů).

Tvrz zanikla z neznámých důvodů koncem 15. století. Od r. 1579 byla Holedeč v držení města Žatce. Velkou katastrofou pro obec byl 25. květen 1872, kdy ničivá noční povodeň Zlatého potoka připravila o život 41 obyvatel Holedče. V r. 1879 vznikl v obci první spolek - hasiči a v r. 1911 spolek zemědělský. Severovýchodně od obce leží lokalita Na pískách, kde rostou vzácné stepní rostliny. V obci jsou 2 obchody, 2 hostince a žije zde 492 obyvatel. 

Holedeč má další tři části: 

Holedeček
Ves je poprvé doložena v r. 1318. V r. 1503 se zde uvádí tvrz, jejímž majitelem byl Raclav z Tuchořic. V následujících letech se majitelé rychle střídali. V r. 1579 získalo ves s tvrzí město Žatec. Toho roku je poslední zmínka o tvrzi. K zajímavostem patří původně gotický jednolodní kostel sv. Bartoloměje s věží. V r. 1737 kostel vyhořel a byl přestavěn do dnešní barokní podoby.

Veletice
Nejstarší zpráva je z r. 1340, kdy je držel Bohuněk z Veletic. Od poloviny 16. až do r. 1623 byla vesnice majetkem rodu Sekerků. V r. 1624 Veletice koupil Jan Kryštof z Paaru. Tvrz ze 16. stol. stála na říčce Blšance a patřila do okruhu vodních tvrzí v tomto kraji. Zanikla za třicetileté války. V r. 1750 koupil ves Leopold Clary a začlenil ji do panství Dobříčany. Kaple byla postavena kolem r. 1800. Ve Veleticích se narodil MUDr. Adolf Seifert (1826-1910), nejvýznamnější žatecký historik a dále architekt, později vídeňský továrník Karl Schlimp (1834-1901).

Stránky
Původní název vsi byl Drunice, v 17. stol. byl název poněmčen na Tronitz. Český název Stránky vymyslel otec českého dějepisectví František Palacký. Nejstarší zmínka je z r. 1341, kdy je uváděn Jaroslav z Drunic. Začátkem 15. stol. jsou spojeny s Veleticemi. Po husitských válkách byla obec majetkem žateckého patricije Koblenzera. Časem se stala součástí panství měcholupského a pak dobříčanského, kde zůstala až do r. 1850. V této době zde žil s rodiči pozdější slavný cestovatel po Arábii Eduard Glaser. V obci pozdně barokní výklenková kaple s trojúhelníkovým nástavcem štítu z 2. poloviny 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/holedec.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA