Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Liběšice

Liběšice leží 7 km jihovýchodně od Žatce. První zmínka o vsi je z r. 1281, kdy je připomínán šlechtic Zdislav z Liběšic. V areálu poplužního dvora vznikla později tvrz, sídlo držitelů vsi. Ti pak postavili na obdélné návsi kostel sv. Martina. V r. 1359 je kostel připomínán jako farní s příslušností k děkanátu žateckému. Liběšice na konci 14. stol. tvořily dva statky. Jedním byla tvrz s poplužním dvorem patřící k panství hradu Líčkova a druhým ves s kostelem patřící Matěji z Újezda. Ten spolu se svými bratry Otíkem a Janem z Tuchořic zřizuje v kostele sv. Martina oltář Panny Marie.

Od r. 1510 jsou majiteli panství Lobkovicové. Jiřímu Popelovi z Lobkovic byl za protivení císaři všechen majetek konfiskován a Líčkov byl v r. 1594 prodán Diviši Hrobčickému z Hrobčic. Hrobčickým byl majetek konfiskován po bitvě na Bílé hoře a v r. 1623 statky koupil Hartvík Vratislav z Mitrovic. V r. 1710 patří Liběšice Václavu Hroznatovi z Gutštejna. Osudy Liběšic jsou od druhé poloviny 18. století spojeny s panstvím Dobříčany, které v té době bylo v držení rodu Clary-Aldringen. Poté se majitelé střídali v rychlém sledu. Od r. 1823 je statek v majetku rodu Zessnerů až do r. 1945.

Zessnerové byli také patrony kostela sv. Martina v Liběšicích a jeho velkými příznivci, jak svědčí vnitřní výzdoba. Původně jednolodní gotický kostel byl v 1. pol. 18. stol. výrazně barokně přestavěn. V 2. pol. 18. stol. byl interiér rozšířen o mariánskou kapli a koncem 18. stol. byla přistavěna hrobní kaple. V r. 1744 byl do kostela přenesen posvátný mariánský obraz z Klučku. Od té doby se kostel sv. Martina stal poutním místem. Před západní stranou kostela stojí čtyři barokní sochy sv. Petra, Pavla, Antonína a Jana Křitele z období kolem r. 1700. Znak obce: meč v pravém poli je atributem sv. Martina, zelená chmelová větev je symbolem spojitelným s většinou vsí, které tvoří obec a počet šištic se shoduje s jejich počtem. 

Liběšice jsou dnes sídlem samosprávy, která má dalších 5 částí, které mají velice těsnou vazbu na historii Liběšic. V obci je pošta, škola, zdravotnické zařízení, lékárna, obchod, hospoda a žije zde 645 obyvatel.

Dobříčany
- jsou prvně zmiňovány v r. 1318. V r. 1620 přestavil starou tvrz na renesanční zámek Kryštof Hrobčický z Hrobčic. V druhé polovině 17. stol. dal František Clary de Riva válkou poničený zámek barokně přestavit a založil při něm rozsáhlý park. Zámek i park jsou nepřístupné (ve velmi špatném stavu).

Dubčany
- pro tuto část je charakteristická zachovalá zástavba sevřených domů podél komunikace. JV od obce Lom Dubčany - významná paleontologická lokalita.

Líčkov
- písemně připomínán v r. 1342 jako tvrz. Za Václava Vlčka v 15. stol. byla tvrz zpevněna a přestavována a od té doby se vžilo označení hrad. V r. 1510 přešlo líčkovské panství do držení Lobkoviců. Koncem 16. stol. přestavěl Bohuslav Hrobčický z Hrobčic hrad na zámek. V r. 1628 koupili Líčkov hrabata z Váhlu, kteří provedli na zámku pronikavé úpravy. Polovinu zámku nechali přestavit v barokním slohu. Posledním majitel byl akademický malíř Oskar Brázda. Zámek, ve kterém je sbírka obrazů O. Brázdy, je přístupný veřejnosti.

Kluček
- se rozvíjí podél komunikace. V obci se nachází původně barokní polygonální kaple upravená v průběhu 19. stol. 

Lhota leží v přírodním parku Džbán.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/libesice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA