Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Sedlo

Nové Sedlo leží 6 km od Žatce, na sedlovitém úbočí v místech starého koryta Ohře. Nejstarší zmínka o vsi a tvrzi je z r. 1249, kdy ji král Václav I. věnoval klášteru Waldssasen. Nové Sedlo se v r. 1444, kdy ji od vladyky Jana z Měrunic koupil Jindřich z Krásného Dvora, objevilo na mapě.

Dalšími držiteli byli Felix Hasištejnský z Lobkovic a Jindřich Strojetický ze Strojetic, který sídlil na nově vystavěné tvrzi. Jednou z klíčových postav historie Nového Sedla byla Marie Klára Kulhanek ze Žatce, která po smrti manžela, dcery a syna nechala v r. 1734 postavit faru a v letech 1735-7 kostel Nejsvětější trojice a sv. Václava a pod ním hrobku pro svoji rodinu.

Kostel se zachoval v původním stavu, slohově neporušený a proto má velkou kulturně historickou hodnotu. U kostela stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice z r. 1730. V r. 1896 kupuje statek Nové Sedlo a Chudeřín Dr. Hans Damm, který v letech 1889 - 1901 nechává vystavět novorenesanční zámek s přilehlým parkem. V obci je škola, zdravotnické zařízení, dům s pečovatelskou službou, obchod, hospoda, firmy Farm, Dřevobal, MUDr. Trmal, Eurobau a žije zde 556 obyvatel.

Součástí Nového Sedla jsou části:

Břežany
- leží 1,5 km SZ od Nového Sedla v rovině, která mírně klesá směrem k blízké řece Ohři. První písemná zpráva o vsi je z r. 1185, kdy papež Lucius bere v Čechách se nacházející statky bavorského kláštera ve Waldsassenu v ochranu. Uprostřed návsi stojí barokní jednolodní kostel sv. Šimona a Judy z r. 1750. V Břežanech se narodil operní pěvec Eugen Gura (1842-1906).

Čínov
Nejstarší zpráva o vsi je z r. 1276, kdy se připomíná jako držitel její části Mladota. V r. 1287 koupil Čínov klášter ve Waldsassích v Bavorsku. Klášterním majetkem byl až do počátku 15. stol. V r. 1622 koupil statek Heřman Černín z Chudenic, který začlenil Čínov do milčeveského panství. V r. 1621 se poprvé a naposledy připomíná tvrz v Čínově. K přestavbě tvrze na zámek došlo pravděpodobně v 1. pol. 19. stol. Zámek byl v 60. letech 20. stol. zbourán. Na návsi stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice z r. 1711 a kaplička. Na pahorku jv. od vsi lokalita chráněných rostlin a kolonie břehulí říčních.

Chudeřín je prvně zmíněn v r. 1313. Po třicetileté válce patřila ves ke statku v Novém Sedle, od kterého už nebyla následně oddělena. Na návsi barokní kaple zasvěcená r. 1710 Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému.

Sedčice
Ves se poprvé připomíná v r. 1285 jako sídlo Chotibora ze Sedčic. V r. 1295 je zde poprvé doložena tvrz, kterou držel Ratibor ze Sedčic. V první polovině 14.stol. se stala kolébkou rytířského rodu Sekerků ze Sedčic, kteří drželi tento majetek do r. 1523. V r. 1575 prodal král sedčickou tvrz a dvůr s vesnicemi Janovi z Valdštejna. V r. 1627 koupili Sedčice Černínové, kteří je připojili k panství krásnodvorskému. V třicetileté válce byla ves i tvrz vydrancovány a spáleny. Ves byla po třicetileté válce znovu osídlena. V Sedčici se narodil hudební skladatel a pedagog Josef Czerny (1846-1910). Je zde hospoda a řada drobných podnikatelů.

Žabokliky
- sou poprvé zmíněny začátkem 14. stol. jako majetek Sekerků ze Sedčic. V r. 1628 byla ves součástí panství Krásný Dvůr v majetku Černínů. Na vyvýšenině v západní části Žaboklik stojí kostel sv. Bartoloměje z l. pol. 18. stol., výrazně přestavěný v l. 1892-1893 - dnes ve velmi špatném stavu. U kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou a hospodářskými budovami.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/sedlo.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA