Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staňkovice

Staňkovice leží 2 km od Žatce. Nejstarší zprávy o Staňkovicích jsou z r. 1240, kdy ves patřila Strahovskému klášteru. V husitské době si ji přivlastnili žatečtí konšelé. V r. 1547 jim však byla konfiskována za účast na odboji proti Ferdinandu I. Tehdy se také uvádí poprvé a naposledy zdejší tvrz. Kdy vznikla a proč zanikla, nelze dnes již zjistit.

Na návrší stojí původně gotický jednolodní kostel sv. Václava s lodí nově postavenou r. 1606 a s věží v západním průčelí. Presbytář zaklenutý žebrovou klenbou a kruhové okno jsou gotické. V 18. stol. byl kostel barokně upraven. Zvláštností je rychtářské právo, které místo „tradiční zavřené ruky“ je opatřeno mužskou hlavou. Na krční části je didikace letopočtu 1580 na zadní straně a na přední straně abraviatury IHZP. Uvedený letopočet takto souhlasí se zavedením starostenství ve Staňkovicích. Dnes je uložena v muzeu v Teplicích. K zajímavostem patří Bílá skála (500 m severozápadně od Staňkovic), kde žijí vzácné druhy teplomilného hmyzu. V obci je škola, zdravotnické zařízení, obchod, hospoda a žije zde 867 obyvatel.

Součástí obce jsou i části:

Tvršice
- první zmínka je z r. 1319, kdy jsou uváděny jako majetek Strahovského kláštera. Do poloviny 16. stol. byla ves v držení žateckých občanů. Dále byla ves v držení Lobkoviců, Karlovy univerzity a Schwarzenberků. V Tvršicích je zděná kaplička Bolestné Panny Marie v havarijním stavu.

Selibice
- jsou poprvé zmíněny v r. 1352. Později se ves stala majetkem kláštera v Postoloprtech. Po r. 1420 se vsi zmocnilo město Louny. Dále patřila synům krále Jiřího z Poděbrad. V 16. stol. se stala součástí Líčkovského panství Lobkoviců. Koncem 16. stol. získal ves, po konfiskaci rod Hrušků z Března. V r. 1673 získal Selibice Georg Ludvík hrabě ze Sinzendorfu. Od té doby ves patřila k panství v Postoloprtech. Ze staré zástavby se zachovala barokní hospodářská usedlost č. p. 1 z 1. pol. 18. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/stankovice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA