Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úherce

Historie
Obec Úherce je prastarou vesnicí. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází už z roku 1088 kdy ji král Vratislav daroval kostelu na Vyšehradě. Ve 13. století patřila část obce klášteru v Doksanech a po roce 1300 i mělnickému klášteru. Dne 21. 10. 1385 zapsali bratři ,,ze Žirotína" Úherce se štěpnicí a rybníkem klášteru v Pan. Týnci.  V letech 1577 - 1715 bylo v obci 20 statků.

Nejstarší rodiny, které zastávaly funkci rychtářů byly rodiny Berchů, Lukášků, Macků a Suků. V roce 1845 se ve vsi uvádí vrchnostenský dvůr, ovčín, mlýn a krčma. Církevním zbožím zůstala obec až do roku 1849. Až do roku 1897 chodily zdejší děti do farní školy v Panenském Týnci.

V roce 1900 žilo v obci v 53 domech 289 obyvatel, výhradně Čechů. Poté byla obec přifařena pod Panenský Týnec. V roce 1923 byl poté v obci založen hasičský spolek.

Zajímavá je v letech 1930 statistika:
Chovalo se zde 182 kusů hovězího dobytka, 145 vepřů a 35 koz. Na 7 300 arech se pěstoval ječmen, s 6 800 ary byly druhou nejrozšířenější plodinou pícniny, a na třetím místě s 6 200 ary byla cukrovka. Většina obyvatel ještě dlouho ve 20. století se živila především hospodařením. Na katastru obce rostlo 1 381 švestek a 460 jabloní.

Nejvíce obyvatel zde žilo v roce 1880 - celkem 311. Během II. světové války žilo v 65 domech celkem 288 lidí. Ve vsi v té době bylo zhruba 6 obchodů.

Uherce (známy též jako Ouřece či Auřece) jsou dnes součástí lounského okresu. V lounském muzeu a v pražském Národním muzeu je uložen Úherecký poklad, který byl objeven v lokalitě ,,na Poprové". Jedná se o 10 zlatých závěsků z náhrdelníku, 2 velké stříbrné pozlacené spony a 2 stříbrné přezky.

Pro zajímavost - obce stejného názvu jsou v republice ještě dvě. Jedna se nachází v okrese Plzeň-sever a druhá v okrese Mladá Boleslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://obec-uherce.sweb.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA