Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bělušice

Historie
Obec Bělušice
V dochovaných pramenech se tato vesnice objevuje poprvé v roku 1231. Obec Bělušice se rozprostírá na severovýchodním úpatí vrchu Bělouše (399 m n. m), jednoho ze zdejších výrazných kopců. Podle něj získala i své jméno. Vznikla v okolí pozoruhodné zemanské tvrze, která byla vyhlášena původní chráněnou památkou. Část se pravděpodobně zachovala v obytném domě statku. K areálu patří také zajímavý objekt Salla terreny, který byl v nedávné době zrekonstruován. Nedaleko obce v jihozápadním cípu Českého středohoří, zasahuje do katastru Bělušic přírodní rezervace Milá, která byla vyhlášena pro uchování stepního a lesostepního charakteru této lokality.

Bělušice - (tvrz)
13 km jižně od Mostu. Ves Bělušice se v pramenech vyskytuje poprvé v r. 1231, kdy ji držel Vít z Bělušic.V r. 1240 je zde doložen Boleslav z Bělušic. Jejich potomci tu sídlili i ve 14. století (v r. 1377 Jindřich a Bozděch z Bělušic, v r. 1404 Jan z Bělušic).

Zdejší tvrz je poprvé doložena v r. 1408 jako majetek vladyky Vchyny, o němž je zmínka ještě v r. 1421. V r. 1465 držel ves Jiří z Truzenic.

Bělušice byly později střediskem většího statku, jenž vlastnil v r. 1523 Jan Charvát z Berštejna (Barštejna, Baerenštejna). V r.1566 získali Bělušice páni z Bílé, ale už v r. 1570 se vrátily opět do držení Charvátů. Neztratil je ani Jan Charvát při Konfiskacích po bitvě na Bílé hoře, protože byl v r. 1623 ze spoluviny na českém stavovském povstání v letech 1618 - 1620 osvobozen. Po něm držela Bělušice Alžběta Charvátová, provdaná Chotková. Majetkem Chotků zůstal statek do první pozemkové reformy v r. 1925.

Osudy zdejší tvrze nejsou podrobněji známy. J. G. Sommer (1833) uvádí, že v r. 1815 byly zbourány zbytky "zámku".Zřejmě však nešlo o destrukci celého objektu někdejší tvrze a při přestavbách hospodářského dvora za Chotků v 19. století bylo využito některých částí dřívější středověké budovy.

Do roku 1948 byl statek v majetku rodiny Baňků. Později patřil hospodářský dvůr Státnímu statku do roku 1990, kdy byl v restituci vrácen rodině Baňků.Obytná část je obdélníková patrová budova s valbovou střechou, k níž přiléhají hospodářská stavení. Je zpevněna opěrnými pilíři, sahajícími skoro o poloviny její výšky.

Pro turisty
Obec Bělušice s osadami Odolice a Bedřichův Světev se nachází v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří .Geologický podklad vytváří mladovulkanické vyvřeliny, jejichž výlevy povrchní i podpovrchové byly odkryty erozní a denudační činnostní vody, větru, teploty vzduchu i činností člověka.

České středohoří získalo krajinný reliéf, jehož obdobu ve střední Evropě nenajdeme. Pro pestrou mozaiku rostlinných a živočišných společenstev vytvořily podmínky zejména tito činitelé:
•  výšková členitost (nadm. výška od 122 m do 836 m),
•  vysoký roční průměr teplot
•  nízké roční srážky

Vyskytují se zde rostliny skal a sutí (lomikámen vždyživý), vegetace travnatých a křovinatých formací (bělozářka liliovitá, koniklec luční, sněženka podsněžník), listnaté a smíšené lesy (kde nalezneme kupř. lilii zlatohlavou a brčál menší).

Zajímavou lokalitou je státní rezervace Milá v okr. Most, nad obcemi Bělušice a Odolice v okr. Most. Milá tvoří jeden z nejnápadnějších vrcholů v Českém středohoří. Nalézá se zde velké množství teplomilných společenstvech - oblast teplobytné květeny (Pannonicum) hlaváček jarní, koniklec luční, tařice skalní, modřenec chocholatý, lilie zlatohlavá apod. Tuto oblast charakterizuje mírné, suché a teplé podnebí, nadmořská výška 300 - 400 metrů a zásaditý geologický podklad.

Turisticky lze státní rezervaci Milou navštívit jak pěšky, tak na kolech či automobilem po značené turistické trase z obce Bělušice. Trasu je možné prodloužit zpět přes obec Bělušice
•  socha Sv. Jana Nepomuckého - pískovec z roku 1725
•  salla terrena - kolem roku 1700
•  tvrz - hospodářský objekt a sýpka - již v roce 1408

Bedřichův světec
•  areál kostela Sv. Jakuba - pozdně románský 1232 -30 dochovaná loď
•  gotická přestavba poslední čtvrtina 13. stol. Dochovaný portál, sakristie, presbytář
•  přístavba věže z konce 15. či počátek 16. stol.
•  renesanční předsíň
•  socha sv. Jana Nepomuckého - opuka z roku 1774

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.belusice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA