Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Ves v Horách

Turistické cíle

Přírodní park
Loučenská hornatina tvoří jeden z cenných přírodních parků v Ústeckém kraji. Loučenská hornatina je jedním z cenných přírodních parků v Krušných horách, vyhlášených Radou Ústeckého kraje. Leží ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Litvínov a Teplice, jeho hranice procházejí obvody územní působnosti obcí Nová Ves v Horách, Klíny, Litvínov, Meziboří, Český Jiřetín, Lom, Osek, Háj u Duchcova, Hrob a Moldava. Park leží na území o rozloze 14 425 ha a 40% jeho území tvoří tzv. jádrové zóny, sloužící k odlišení území, v němž se nacházejí nejvzácnější lokality. Turistické využití parku je na poměrně vysoké úrovni. Vedou jím 4 naučné stezky, řada cyklotras, je tam 5 sjezdových lyžařských areálů, lyžařské běžecké trati a poměrně hustá síť oficiálně značených turistických tras.

O vyhlášení parku bylo rozhodnuto kvůli zachování přírodní, kulturní a historické charakteristiky místa. Slouží k ochraně zalesněných příkrých svahů Krušných hor, členěných hlubokými údolími s četnými prameništi a toky. Na jeho území se nachází hřebenové partie Krušných hor s mozaikou podmáčených až rašelinných ploch, rašeliniště, ploché bezlesé nivy toků, lesní porosty a horské louky.

Existence přírodního parku ale přináší i určitá omezení pro některé činnosti. Jen s  předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody lze na území přírodního parku rušit meze, odstraňovat kamenné snosy a dřeviny rostoucí mimo les (pokud tvoří součást typického vzhledu volné krajiny), měnit vodní režim, zřizovat, měnit či rušit vodní díla, provádět úpravy vodních toků a nádrží, provádět těžbu nerostů a rašeliny, provádět leteckou a pozemní aplikaci chemických prostředků, zřizovat parkoviště a tábořiště mimo zastavěná území obcí nebo zavádět intenzivní chovy zvěře. Tato omezení se nevztahují na zastavěné a zastavitelné území měst a obcí. V některých případech mohou být prováděna, pokud odpovídají schválenému lesnímu hospodářskému plánu, případně když jsou prováděna v rámci zimní údržby komunikací.

Obce ležící v území přírodního parku:
Mníšek v Krušných horách, Křižatky, Janov u Litvínova, Klíny I, Klíny II, Lounice, Hamr u Litvínova, Chudeřín u Litvínova, Šumná u Litvínova, Rašov u Litvínova, Horní Litvínov, Meziboří u Litvínova, Český Jiřetín, Fláje, Loučná u Lomu, Lom u Mostu, Osek u Duchcova, Hrad Osek, Dlouhá Louka, Nová Ves u Oseka, Mackov, Pastviny u Moldavy, Háj u Duchcova, Domaslavice, Křižanov u Hrobu, Hrob, Nové Město u Mikulova, Oldříš u Moldavy, Mlýny.

Historie
Nová Ves v Horách, Gebirgsneudorf, také Rottendorf. První písemná zmínka o obci je z roku 1564 v Hamfeštu vystaveném na mosteckém hradě. Rostoucí těžba mědi a stříbra v této oblasti Krušných hor dala patrně hlavní impulz ke vzniku obce a přilehlých osad.

Císař Rudolf II v roce 1585 prodal mostecký hrad včetně vesnic k němu náležejících Ladislavu z Lobkovic. Ten však byl zbaven cti a odsouzen k trestu smrti i s bratrem Jiřím za aktivity spojené s rozpuštěním zemského sněmu se sesazením samotného císaře. Mostecký hrad tak včetně vesnic propadl opět Rudolfu II. Ten celé toto zboží prodal v roce 1595 městu Mostu. Do majetku Lobkoviců přišla obec Nová Ves v Horách až do roku 1690 a stala se součástí panství Novosedly - Jezeří, ve kterém zůstala až do roku 1945.

Bohuslav Lobkovic v roce 1591 na žádost osadníků povolil zřízení protestantského kostela. V té době již stála farní budova a pravděpodobně i škola, která se písemně připomíná až v roce 1624. V letech 1629 se stala obec opět katolickou. Až po vzniku samostatné duchovní správy v Hoře sv. Kateřiny v roce 1690 byla Nová Ves v Horách přifařena k této duchovní správě. Do farního obvodu patřily také osady Mikulovice a Mníšek.

V letech 1780 - 1784 bylo přikročeno k nové stavbě budovy kostela. 19. 9. 1784 postoloprtským vikářem byl kostel konsekrován.

V roce 1846 čítala obec 121 domů s 961 obyvateli. Po správní reformě 1850 tvořily politickou obec Nová Ves v Horách osady Nová Ves v Horách, Lesná - Ladung, Mikulovice - Niklasdorf a Mariánské Údolí - Mariental.

V 19. a 20. století bylo zemědělství jen ojediněle hlavním zdrojem příjmů, ale tvořilo významný příjem obyvatelstva této lokality i celého Krušnohoří. Obyvatelé nacházeli zaměstnání v dřevozpracujícím průmyslu, hračkářství, dále jako lesní dělníci. Značná část obyvatelstva docházela za prací do Saska a do blízkých hnědouhelných revírů.

Na bojištích I. světové války zůstalo 78 mužů z Nové Vsi v Horách a z Mikulovic, kterým obec postavila v roce 1925 pomník.

Evropský poválečný vývoj byl velice nepříznivý a situace se vyhrotila v období světové hospodářské krize ve třicátých letech. Krize dolehla i na obyvatelstvo tohoto regionu v podobě nezaměstnanosti. Tyto neutěšené poměry měly za následek odliv voličů od tradičních demokratických politických stran k extrémistické nacionální straně SdP.

Po nástupu německého fašismu a obsazení naší země 1939 podléhala republika okupačnímu fašistickému režimu.

V době II. světové války byli v politické obci Nová Ves v Horách tři řezníci, sedm obchodů se smíšeným zbožím, hotel a čtyři hostince v Nové Vsi v Horách, dva hostince v Mikulovicích po jednom v Lesné a Mariánském Údolí. 109 dělníků pracovalo v pěti továrničkách na výrobu dřevěných hraček.

V průběhu II. světové války zde vznikl zajatecký tábor, po narukování místních mužů na frontu zaujali jejich místa ve výrobě francouzští zajatci.

Nová Ves v Horách byla patrně osvobozena 7. 5. 1945 Rudou armádou, která tudy postupovala na pomoci revoluční Praze. V roce 1945 se obec nakrátko stala opět samostatnou obcí, po Benešových dekretech a následným odsunem němců se radikálně změnila sociální a politická struktura obce. Toto poválečné uspořádání a rozvoj přerušil v roce 1948 nástup komunistické totalitní moci v zemi. O tohoto roku obec podléhala centrálnímu řízení politickému a ekonomickému s MNV v obci.

Od roku 1961 je obec Nová Ves v Horách obcí Mosteckého okresu spolu s osadami Lesná, Mikulovice a Mníšek.

V roce 1989 po svržení komunistické totalitní moci a svobodných volbách navázala Česká republika na principy První republiky a vydala se na nelehkou cestu obnovení demokracie v zemi. Také obec Nová Ves v Horách se svým samostatným Obecním úřadem hledá a nachází svoji identitu a svobodnou volbu v rozvoji obce a svých osad.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.novavesvhorach.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA