Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skršín

Obecní úřad Skršín je správním celkem sestávající se tří obcí Skršína, Dobrčic a Chrámců. Nyní v obcích žije 211 stálých obyvatel, několik chalupářů využívajících své domky k rekreačním účelům a zahrádkáři slučující se do zahrádkářské kolonie.

První písemné dokumenty se váží u obce Skršín k roku 1100 u Dobrčic k datu roku 1333 a u Chrámců k roku 1381.

Nadmořská výška obcí je u Skršína 389 metrů nad mořem, u Dobrčic 368 metrů nad mořem a u Chrámců 375 metrů nad mořem. Pro znalce Mostecka stačí jenom dodat, že nejvýše postavený hrad nad městem Most Hněvín, je v nadmořské výšce 362 metrů nad mořem.

Nejvíce obyvatel, kteří žili v těchto obcích, je zaznamenáno v roce 1890, kdy v 99 domech žilo 525 obyvatel. Nejméně obyvatel pak bylo zaznamenáno v roce 1970, kdy v 53 domech žilo 187 obyvatel. Ve všech obcích převažovala zemědělská výroba.

Chrámce jsou historicky proslulé svým ovocnářstvím a vinařstvím. V dalších obcích pak převládalo pěstování polních plodin, krmných směsí a živočišná výroba. Celkově bylo v obcích hospodařeno na necelých sedmi stech hektarech.

Současnost
Dnes v obcích žije 211 lidí a převážná část obyvatel za prací dojíždí. Malé procento obyvatel pokračuje v zemědělské výrobě a v sadařství. V obcích není škola a tak děti dojíždějí do základní školy v Obrnicích nebo do Mostu. Mateřská školka je po dohodě využívána v sousedních Lužicích. Lékařská ordinace je zřízena v obci Skršín v budově obecního úřadu a ordinační hodiny praktického lékaře jsou jedenkrát v týdnu. Další odborná lékařská pracoviště jsou v Mostě ve vzdálenosti asi 15 km.

Spojová obslužnost je jen přímo v obci Skršín, kde je možno využít autobusového spojení a i vlakového spojení. V Chrámcích a Dobrčicích je doprava omezena na školní spoje.

Mezi historické zajímavosti patří sousoší Nejsvětější trojice na návsi ve Skršíně a dále celý areál zámku v Chrámcích, kde nalezneme také sochu svatého Jana Nepomuckého a sloup Ecco Homo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://skrsin.cz/index.php?nid=3076&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA