Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledvice

Historie
Vznik obce Ledvice se datuje až do 13. století, první písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1209. O tomto ranném období existence Ledvic se nám však bohužel nezachovaly téměř žádné zprávy. Název obce v průběhu let neprodělal téměř žádné výraznější změny - v latinských textech je ves uváděna jako Ledvic, v německých pak jako Ladowitz. Zdejší obyvatelé se věnovali především zemědělství, později se tu rozmohla také výroba porcelánu.

Život zde plynul v poklidu až do 19. století. To Ledvicím přineslo několik významných změn - s rozvojem těžby uhlí v kraji nalezla řada zdejších obyvatel práci v tomto oboru. V roce 1848 pak bylo zrušeno nevolnictví, jímž byli lidé sužováni po celá staletí, v roce 1850 se pak obce staly samostatnými správními jednotkami. Do tohoto roku Ledvice náležely pod panství Duchcov.

Také konec 19. století byl pro obec velice významným obdobím - roku 1896 zde byl postaven kostel Panny Marie (zbouraný v roce 1964 v důsledku důlní činnosti), o dva roky později byly Ledvice povýšeny na městys. V tomto období svět začala také obohacovat řada novinek a vynálezů, jako např. elektřina či automobil. V roce 1900 tak byl v Ledvicích zaveden první telefon. Konec 19. století byl navíc obdobím velkého rozvoje kulturního a společenského života. Je tak zakládána celá řada spolků, klubů a organizací, např. v roce 1894 byl v Ledvicích založen Sokol.

Císařským rozhodnutím ze dne 28. 12. 1911 byly Ledvice Františkem Josefem I. povýšeny na město. Následujícího roku mu bylo uděleno privilegium, čímž město zároveň získalo znak - jeho štít je dělený kosmým zeleným břevnem na dvě části, nahoře stříbrnou a dole černou, na zeleném břevnu leží tři zlaté pětilisté růže. Štít obklopuje ornamentální bronzová obruba, na jejímž horním okraji spočívá zděná koruna s pěti viditelnými stinkami.

V následujících letech jakoby se Ledvice pohybovaly na jakési pomyslné houpačce - rok 1914 přinesl jedno z nejčernějších období historie obce, první světovou válku. Během ní lidé trpěli nedostatkem jídla, ošacení, zboží dříve běžně dostupné se nyní vydávalo pouze na lístky, koně, kostelní zvony a různé naturálie (jako např. obilí) byly odváděny pro potřeby armády. Situace byla měsíc od měsíce horší, nejednou lidé zažili také hlad. Ke všemu začaly ledvickým rodinám přicházet i zprávy o prvních padlých. Konec války byl pro Ledvice stejně jako pro všechny ostatní obce skutečným vysvobozením. Život se zde pak pomalu vracel do starých kolejí, ve 20. letech dokonce můžeme hovořit o dalším rozvoji obce, důkazem toho je také historicky nejvyšší počet obyvatel Ledvic v roce 1930 - v tomto roce zde žilo na 5 150 lidí.

S třicátými léty však přišla hospodářská krize a v roce 1938 pak obsazení Sudet Němci. Druhá světová válka na sebe nenechala dlouho čekat. Opět byli lidé sužováni nedostatkem, opět se rodiny bály o své otce a syny. Konec války v roce 1945 byl přivítán s obrovskou úlevou. Následoval odsun německého obyvatelstva a v roce 1948 se moci v České republice chopili komunisté. V této době bylo v obci 42 živnostníků a obchodníků. V dalších letech pak měla na chod obce velký vliv důlní činnost, která také zapříčinila velký pokles počtu zdejších obyvatel.

Současnost
Dnes jsou Ledvice poklidnou obcí, čítající 130 domů a 530 obyvatel. Byla zde vybudována kanalizace s ČOV a vodovod. Mimoto je zde také pošta, lékařská ordinace pro dospělé, dětská poradna, knihovna, mateřská škola, klubovna, dětské hřiště, lesopark, kadeřnictví, mandl, travnaté fotbalové hřiště, škvárové hřiště a Klub Sk Viktorie Ledvice.

V současnosti jsou v obci tyto firmy: Zakázkové truhlářství - Martin Peschl a Petr Stárek, Restaurace Jiskra - Petr Reiser Vilast - Petr Reiser, Toreiser - Tomáš Reiser, Prodejna Luma - Luděk Machovec, Prodejna Dana - Zdeňka Vondrážková, Sběrna surovin - Petr Lejhanec, První severozápadní obchodní společnost - Jelínek a ing. František Kačer, Prodejna potravin - Stepanyen Hayek, Elektro - Ptáček Milan, Doly Bílina, Úpravna uhlí, Elektrárna Ledvice.

Ledvice se mohou také pyšnit řadou známých rodáků, jako např. hudebním skladatelem Adolfem Voborským, hokejovým reprezentantem národního družstva Jaromírem Bunterem, reprezentantem SR v cyklistice J. Jeřábkem či reprezentantem ČSSR v kopané do 21 let J. Melicharem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ledvice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA