Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Habrovany

Základní informace

Obec Habrovany ležící u Ústí nad Labem je jedním z území, na němž byly nalezeny stopy nejstarších sídlišť v kraji pocházející ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. Události starších dob nebyly zaznamenány nebo byly zničeny za okupace.

Ves patřívala v minulosti bezpochyby k Teplickému klášterství, protože se roku 1512 na tomto panství připojil jeden dvůr k Malhosticům. Jiří ze Šemberka, tehdejší pán obou statků, prodal později celou ves Habrovany Janovi ze Šlejnic. Ze stejné příčiny patřily Habrovany roku 1586 k Dubkovskému statku. Roku 1610 odprodal Kašpar starší Belvic z Nostic z tohoto statku tvrz a ves Habrovany Mikuláši z Hochhauzu, který je připojil ke Hliňanům. S nimi se dostaly Habrovany k Řehlovskému panství.

Zdejší škola byla založena roku 1875 náklady obcí Habrovany a Radejčín. Roku 1947 byla zřízena autobusová linka Ustí nad Labem - Trmice - Habrovany - Dubice - Stebno. Roku 1949 se začal rozvíjet ve zdejší obci Sokol. Místní JZD bylo ustanoveno v roce 1950. V této době měly Habrovany i vlastní hasičský sbor.

Byly také nalezeny kosti mamuta u Koštova a na Lánech u Řehlovic bylo odkryto pravěké sídliště. V 80. letech bylo vystaveno 15 nových domů a místní bytovka. Roku 1990 byl vybudován kabelový TV rozvod a také místní hostinec.

Roku 1991 došlo k osamostatnění obce, neboť obec Řehlovice, pod kterou Habrovany do té doby patřily, nedávala naší obci téměř žádné peníze z rozpočtu. Proto byl také kabelový TV rozvod vybudován až po 10 letech bojů a zásahu Prahy, po němž se již stavba nedala oddalovat. V listopadu žádala naše obec o osamostatnění, které ale Okresní úřad v Řehlovicích zamítl, neboť by prý vznikl nežádoucí klín v regionu a Habrovany jsou blízko Řehlovic. Ministerstvo vnitra však žádost schválilo a od 1. ledna je obec samostatnou. 29. února 1992 se konaly volby do nového obecního zastupitelstva. Téhož roku byl ustoupeno od plynofikace a rozhodnuto o elektrifikaci domů.

Roku 1993 došlo k modernizaci telofonní ústředny a zřízeno truhlářství u Kalů. V roce 1994 byly prodány pozemky Okresního úřadu občanům, kteří je měli v pronájmu. Roku 1996 zřídil pan Stach obchod Večerka. V tomto roce se také stále vedly spory o rybník mezi Okresním úřadem a panem Švecem, který tvrdí, že je jeho majetkem, ale ten byl vybudován Okresním úřadem v letech 1970-75 a Švecovi tam měli jen zahradu. Později v roce 1996 byla vybudována na náměstí telefonní budka. Od roku 1999 má rybník 3 vlastníky, takže se o něj nakonec, kvůli neustálým sporům, nestará nikdo a dochází k jeho devastaci.

Historie

Ves byla v letech 1341 - 83 jako součást panství Krupka. Leží na Radejčínském potoce a byla vsí dělenou, kdy část v roce 1512 patřila k panství Teplice. Král Vladislav roku 1512 potvrdil držbu teplického panství Janovi a Bernartovi z Valdštejna. V roce 1537 prodal Adam Lev z Rožmitálu majetek Šimonovi Třeštíkovi z Hyršova, tento potom postoupil celé panství Volfu z Vřesovic a na Teplicích.

Od roku 1542 potom část děleného majetku patřila k statku Malhostice. Od roku 1586 náležela první část Habrovan k Dobkovicím, které byly ve vlastnictví Kašpara staršího Belvice z Nostic, který pak svoji část prodal společně se Suchou v roce 1610 Janovi Mikulášovi z Hochhauzu, který je spojil s panstvím Hliňany. Druhá část patřila v roce 1592 Bedřichovi z Bílé, jemuž patřily Řehlovice (byl však popraven v roce 1621 v Praze a jeho část koupil v r. 1622 Mikuláš Hochhauzer z Hliňan). Někdy v této době zde vznikla i tvrz, která na konci 17. stol. zanikla.

V roce 1804 byl vrchnostenský dvůr rozdělen a vzniklo 14 nových statků. Po roce 1904 byl Pelikánův mlýn na křižovatce staré zemské silnice Hliňany-Žim převeden do správy vsi Stadice. Při mlýně stály tři domy, zvané "Ruská víska" (po bitvě v r. 1813 se zde usadili Rusové). Pod vsí stál Vančurův mlýn. V roce 1990 byla součástí obce Řehlovice a v roce 1992 získala svou samostatnost. Původně patřila ves pod farnost Žim, později pod Řehlovice.

Památka

Kaple Panny Marie - ve středu vsi je barokní čtvercová stavba z roku 1840 s půlkruhovým závěrem. Na nízké kuželové střeše je umístěna polygonální dřevěná zvonička s cibulkou a nad obloukovým vchodem je vytažena oblouková římsa se štukovým křížem. Vnitřek je sklenut valenou klenbou. Opravena byla v roce 1970.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA