Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohdalec

Historie
Nejstarší zprávu o osadě známe z r. 1348, kdy hornobobrovský farář Heruš musel uznati po prohraném sporu, že desátky z přifařených vsí „Pohdalan a Crewczendorf“ (nynější Rousmerov) patří právem Wachsmundovi, komandéru špitálu johanitu na St. Brně. Z tohoto sporu vysvítá, že osada povstala na území Přibyslava z Křižanova po jeho smrti, a z různých okolností můžeme souditi, že ji založil ždárský klášter koncem 13. stol. v „lese“, který dostal r. 1262 s osadou Bobrůvkou. Spor se obnovil, když se v r. 1390 přidal hornobobrovský farář Bohdal k faráři bobruveckému a odepřel zase odváděti johanitům desátek z obou přifařených obcí (Bohdalan i Bohdalaw).

V r. 1393 byli zavoláni také z Bohdalce 4 poddaní za svědky: Jan Klugman, Mikuláš Telcer, Jindřich Anezin a Rudolf. Z těchto jmen lze souditi, že tu byli původne i Němci. Osada byla dána asi jako jiné
vzdálenější osady klášterské v léno rodině lokátora, již neznáme.

V polovici 15. stol. vzal ji však klášter do vlastní správy, neboť se objevuje v urbářích z r. 1462 (ves Bohdalcí) a 1483 (villa Bohdalec). Hospodářsky to byla osada na tehdejší dobu dosti významná, nebot v r. 1462 tu bylo již 5 celoláníku, 12 pulláníku (mezi nimi rychtář a konvár), 2 dvoupodsedníci a 1
podsedník.

Do r. 1483 se poměry jen potud změnily, že bylo 7 láníku (mezi nimi svobod. rychtář, ale svobod. rychta se tu nezachovala) 11 pulláníku, 2 dvoupodsedky a 1 podsedek. Podle jmen můžeme usuzovati, že byli tito osadníci již vesměs české národnosti.

Z celé obce odváděli ročně úroku 3 kopy 9 gr, 4 kopy 15 vajec, 25½ slepice a neměli robot ani platu za ně. V r. 1483 užíval rychtář a 2 osadníci vrchnosten, louky a platili za to lučních peněz 1½ kopy gr.

Když Vilém z Pernštejna dělal Sklenský rybník, zabral s povolením opata Víta části pozemku bohdalečkých, dal proto r. 1510 (31. VII.) osadníkům náhradu a zajistil jim na něm pastvu mimo louky v Olšovince, kdykoli bude vypuštěn, nebo pokud nebude naplněn; kdyby někdo zatopil další část pozemku, dostanou novou náhradu.

Současnost
Katastrální obec o rozloze 828 ha, rozlohou 10. v okrese. Je zároveň místní a školní obcí a vzdálená je od okresního města, kde má nejbližší železniční stanici, 13,9 km na j. Přifařena je do Hor. Bobrové (5,5 km) a tam má také doručovací poštovní a telegrafní úřad. (poštovna od 1. dubna 1901 v obci) a četnickou stanici; obvodní lékař je v Dolní Bobrové.

Katastrem hraničí na s. s Řečicí, na sv. s Podolím, na v. a jv. s Radešínem a částečně s Bobrůvkou, obcemi našeho okresu, na j. se Skleným, na jz. s Rousmerovem, obcemi okr. velkomeziříč., na z. a sz. pak s Obyctovem okr. ždárského.

Dne 1. XII. 1930 bylo tu 86 domů se 406 přítom. obyv. Všichni byli čs. stát. příslušníky čs. národnosti a podle nábožen. vyznání bylo 392 r.-kat., 10 cs., 1 ev. a 3 bez vyzn.

K obci patří samota hájovna (1 dům s 6 obyv.)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecbohdalec.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA