Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohdalov

Obec Bohdalov je vzdálena 11 km od Žďáru n. Sáz. a 26 km severovýchodně od Jihlavy. V roce 1999 získala obec znak a prapor. Obecní úřad má působnost i v obci Chroustov.

Historie
Z první písemné zprávy z r. 1349 je známo, že Bohdalov, v německých textech pod názvem Bochdalau, byl tehdy již městečkem a patřil k hradu Osové v okrese velkobítešském. Byl v majetku pánů z Ronova. V letech 1448 – 1551 vlastnili Bohdalov páni z Pernštejna postoupením od Václava Šturma z Ronova a Mitrova. Za dob správy tímto slavným rodem byl v městečku postaven pivovar, vinopalna, měšťanům bylo uděleno právo várečné.

V roce 1551 prodali Pernštejnové Bohdalov Václavu Chroustenskému z Malarov a Chroustenic. Koncem 16. století však tento rod přesídlil do obce Černá a městečko tak ztrácelo na významu. Po roce 1620 Bohdalov připadl italským hrabatům Collalte San Salvatore, pod jejichž správou bylo obyvatelstvo utiskováno robotou a nebyla respektována městská práva.

Od poloviny 19. století se mohli obyvatelé Bohdalova znovu dovolávat svých práv. Docházelo k výraznému zvelebení městečka, v obci se rozvíjí průmysl a to především zásluhou významného rodáka, říšského rady a poslance zemského sněmu Jana Nepomuka Heimricha. Jeho přičiněním byl v roce 1874 založen Sbor dobrovolných hasičů Bohdalov, který v letošním roce oslavuje již 128. výročí svého trvání a tím se řadí mezi nejstarší hasičské sbory na okrese.

Turistické zajímavosti
Obci vévodí dominanta - kostel sv. Vavřince, který je postaven ve slohu barokním, byl založen asi v 2. pol. 13 stol. a v letech 1736 – 1759 přestavěn. V r. 2001 byla provedena oprava střechy a nová fasáda kostela.

V období 20. a 30. let dvacátého století se v obci rozvíjel politický život, kulturní a osvětová činnost, probíhala pozemková reforma, stavěl se družstevní lihovar, zdravotní středisko, cihelna, silnice. Po II. světové válce vedla obnovená svoboda k nebývalému ruchu ve veřejném životě obce, v r. 1948 otevřen kulturní dům, v r. 1958 ukončena výstavba obecního vodovodu, v r. 1965 otevřena hasičská zbrojnice, v roce 1973 byla zahájena výuka v nové budově ZŠ, v r. 1982 se Bohdalov dočkal nové MŠ.

Dobré jméno republiky, ale i Bohdalova šířili ve světě autokrosoví závodníci, několikanásobní mistři republiky, rodáci p. B. Křesťan st. a p. B. Křesťan ml., který se stal v roce 1987 mistrem Evropy v autokrosu.

V posledním desetiletí se v obci úspěšně rozvíjí podnikatelská sféra, proběhla transformace zemědělského družstva, pokračuje nová výstavba rodinných domů. V obci působí několik zájmových sdružení, která svou činností nejen zviditelňují obec, ale podílejí se i na organizování kulturních či sportovních akcí v obci. Mezi ně patří dobrovolní hasiči sklízející úspěchy na soutěžích ve všech věkových kategoriích, fotbalisté, jejich družstva dorostu i mužů postoupila do vyšších soutěží, chovatelé, kteří pořádají v obci velké výstavy.

Dále zde působí místní myslivecké sdružení, místní organizace zahrádkářů a kapela Bohdalověnka, která doprovází většinu akcí konaných v obci. Bohdalovští divadelní ochotníci působili v obci od roku 1910 až do roku 1972, tradice ochotnického divadla byla v Bohdalově znovu obnovena v r. 1992 a spolek se každoročně představuje nastudováním divadelní hry. V minulých letech se zapojila do ochotnického divadla i bohdalovská mládež uvedením dětských divadelních představení.

Bohdalov láká turisty především nově vyhlášeným Bohdalovským přírodním parkem se spoustou rybníků, rašeliništi a bohatou faunou. Bohdalov je jeho centrem, tento park však sahá až k obcím Budeč, Nové Veselí, Matějov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohdalov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA