Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hodíškov

Historie
Úplný počátek obce se připisuje osadě Kosovo (1393 Cossaw, 1749 Kosovy - asi z osob. Kos. - ov). O této osadě se dovídáme jen r. 1393, kdy obyč. farář Jiří vedl dlouhý spor desátek ze  vsi Kosov, jak je vylíčeno v dějinách fary. Osada stála sv. od Obyčtova asi pod nynějším vrchem Kosovy a mělo pozemky v trati Kosovech nynějšího katastru hodíškovského. Zřejmě z nevyhovujících podmínek se osada přestěhovala na území dnešního Hodíškova.

Název Hodíškov (1417 Hodiskow, 1462 Hodysskow) pochází z osobního jména Hodíšek (zdrobnělé z Hoda).

Nejstarší zprávu o Hodíškově známe z r. 1417, kdy byl urovnán spor o tuto ves 24. dubna smírčími Vilémem z Pernštejna, Smilem z Bítova, Milotou a Zikmundem z Křižanova mezi žďárským opatem Janem a Čeňkem z Lipého, pánem na Novém Městě. Bylo tu rozhodnuto, že Čeněk má ves s přísl. vydati klášteru ihned, robot z ní může však do své smrti užívati. Z rozhodnutí sporu je patrné, že ves byla dříve klášterská, ale že jí páni z Lipého již asi delší dobu užívali, protože v urbáři z r. 1401 se nenachází. Založil ji jistě klášter na území darovaném mu se vsí Jamami Bočkem asi současně s Řečicí, a sotva to bylo dříve, než na poč. 14. stol. Je to asi přemístěná osada Kosov, o níž známe zprávu z r. 1393.

Turistické zajímavosti
Kaple, umělecká památka, místo rozhledu, pomník.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hodiskov.wz.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA