Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Rožínka

Historie
Obec byla nazývána  také Rožínka opatská nebo Roženka. Je to ves ležící asi 7 km JZ od Bystřice na vyvýšené rovině při silnici z Bystřice ke Zvoli. Domy ¨jsou podél silnice z obou stran, od sebe.
R. 1483 měla 8 domů, 1674  obydlených domů a jeden pustý, r. 1834 28 domů a 199 obyvatel, r. 1900 32 domů 173 obyvatel všechny katolíky kromě 4 evangelíků.

K Horní Rožínce vztahujeme tyto zprávy:
Roku 1366 zapsal Hertvík ze Zvole věnem Kačně na ½ 2.hř. platu v Rožence 15 hř. Gr. V roce 1385 prodál Roženku Mikšík z Radinovsi Matyášovi ze Smržova, jinak z Ostrova, jenž ji zase r. 1390 odprodal Mikulášovi z Kojetína.

Ale Hereš z Ostravy (Ostrova) činil odpor, právě, že má dobře právo na zboží Matyášovo. Mikuláš převedl manželku svou Zdenku, z věna jejího na Kojetíně na ves Rožinku a zapsal jí tam 25 hř., ale již roku 1392 zase převedl její věno na Kojetín na dvůr, neboť Matyáš a Hereš z Ostrova se srovnali a Hereš postoupil Rožinku Čeňkovi z Ronova.

R. 1406 měla v Rožince věno Bětka, vdova Smilova ze Zvole, která se dostala do sporu s Janem Hlaváčem z Ronova; Hlaváč poháněl ji, že pobrala nadbyt muže svého, dva koně, odění a 30 hř., na němž měl Hlaváč svůj základ, a Bětka zase Hlaváče, že jí věno v Rožence držel šest let, pak že jí věno vrátil, než úroky zadržel, lesy zmýtil a zboží opustil a k tomu, chtěje odtud pryč, sruby rozvozil.

Věno své v Rožence zanechala Bětka dceři své Kateřině, která ovdověvši po Bohuslavovi z Drnovin přijala r. 1437 své děti na spolek jeho, z nichž Jan z Drnovin postoupil tento plat z 50 hř. r. 1446 Petrovi ze Zvole. Ves Roženku však samu držel dědic po Janu Hlaváčovi Václa Sturm z Ronova a Mitrova, který prodal r. 1433 Horní Rožinku Hynkovi ze Zvole.

Po Hynkovi zdědil Horní Roženku bratr jeho Petr ze Zvole, který byl farářem ve Zvoli a později v Letovicích. Petr závětí svou z r. 1488 odkázal k faře faráři volskému lán Holíkovský a ves Roženku s rybníkem pode vsí, jenž slove na Holíkovském, se vším příslušenstvím; ze vsi té neměl pak žádný odmrtí bráti. Poněvadž pak zároveň odkázal Zvolu s kostelním podacím klášteru žďárskému, byl také farář volský na zboží klášterním. Když v 17. stol. fara Volská byla obsazována duchovními klášterními, čítala se také Rožínka Horní, které se odtud také Opatská říkalo, ke zboží klášternímu. U něho zůstala do roku 1784 a ostatní osudy měla jako Zvola.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=396, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA