Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuklík

Historie
Nejstarší zpráva o vsi je z roku 1534, kdy na opisu listiny, jíž dal Jan z Pernštejna Novému Městu výhradní výčep piva v 18 okolních vesnicích, připojil písař poznámku, že není doložena nová ves Výmyslice. Tak se totiž zpočátku jmenoval Kuklík.

V roce 1564 již byla obec Výmyslice uvedena mezi vesnicemi, které dal Vratislav z Pernštejna do zástavy Novému Městu. Protože vesnice nebyla uvedena v roce 1500 při dělení pernštejnského panství na díly, vznikla tedy asi v období 1500 až 1534.

Název vesnice byl pravděpodobně přenesen z jižní Moravy, odkud sem byli povoláváni osadníci. Přibližně 5 km na JZ od Moravského Krumlova leží obec stejného jména.

Název Kuklík se objevuje v listinných zprávách až v roce 1568 v souvislosti s mlýnem na Kuklíku. V zápisu do purkrechtní knihy v tehdejším Německém v roce 1590 je teprve vysvětlena souvislost těchto dvou názvů vesnice. Obec tedy patřila od počátku k novoměstskému dílu pernštejnského panství a sdílela s ním jeho osudy. Nový název obce bývá odvozován od místního rybníka Kukla.

Obec má pečeť z roku 1808, v horní části znaku je běžící kůň a ve spodní části květina.

V roce 1927 byl při úpravě silnice neopatrným zacházením s dynamitem rozmetán dům č. 13 a o život přišly dvě osoby.

Nynější mlýn č. 21 byl založen pravděpodobně až v polovině minulého století. V roce 1934 vyhořel. V posledních letech byl přestavěn na penzion.

V roce 1976 byl Kuklík přičleněn ke Sněžnému, v roce 1990 se opět osamostatnil.

Na Kuklíku byla v roce 1651 postavena zkujňovací výheň, která spolu s výhněmi na Vříšti a v Líšné zpracovávala surové železo z kadovských vysokých pecí. Tato výheň je zmiňována naposledy v roce 1770. Nacházela se v místě č. 17 v horní části obce na říčce Fryšávce. Od 2. poloviny 18. století byla na Kuklíku těžena železná ruda a to na několika místech. Doly u Kuklíku byly v roce 1834 jedním z největších zdrojů železné rudy pro kadovské železárny. Poslední zmínka o dolech na železnou rudu na Kuklíku je z roku 1875, kdy je koupil hrabě Mitrovský pro štěpánovské železárny. Tamní vysoká pec však byla v provozu jen do roku 1876.

Nedaleko od části Chobot byl v roce 1964 prováděn rudný průzkum. Jedna z bývalých štol je dodnes zachována a je jedním z nejvydatnějších zdrojů pramenité pitné vody v celé oblasti.

Turistické zajímavosti
V obci jsou dva chráněné stromy. Na Kuklíku u č. 10 lípa malolistá s výškou 22 m a v části Chobotský dvůr lípa velkolistá s výškou 25 m a obvodem kmene 820 cm. V dolní části obce se zachovala hráz rybníka Kukla, protržená v roce 1848. Rybník zadržoval vodu pro sklárnu ve Vříšti a pro zkujňovací železářské výhně ve Vříšti a v Líšné.

Přesto, že Kuklíkem nevede turistická značka, je obec Kuklík výborným východiskem pro turistiku ve Žďárských vrších.

Náročnějším turistům se nabízí ubytování v penzionu Kukla, těm skromnějším pak v penzionu Na Mlýně.

Množství cest vinoucích se mezi jednotlivými částmi obce, kolem romantických zákoutí se starými statky a roubenými chalupami potěší všechny návštěvníky. Stačí si vzít turistickou mapu a vybrat si některou z těchto cest a po chvíli chůze místy turistickým ruchem ještě málo dotčenými, se dostanete na některou z turistických značek, vedoucích k nejznámějším místům oblasti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zdarskevrchy.cz/kuklik/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA