Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Matějov

Obec leží na mírné stráni v těsné blízkosti zemské hranice mezi Čechami a Moravou v nadmořské výšce 591 m. Obec má rozlohu 986 ha a od okresního města Žďár nad Sázavou vzdálena asi 10 km.

Turistické zajímavosti

Boží muka
Kulturní památka z roku 1759. Stojí na jihovýchodním okraji Matějova, při silnici na Nové Veselí. Jedná se o kamenný objekt, vytesaný ze žuly - z hranolového sokolíku vyrůstá štíhlý dřík ukončený lucernou se čtyřmi zasazenými výklenky. Ve výklencích na přední a boční straně malby s podobiznami světců, v současné době již dvě chybí. Lucerna je na vrcholu ukončena čučkem se zasazeným zdobeným kovaným křížkem.

Tento křížek se nachází v polích na Blažkově, kde dříve vedla cesta spojující obce Matějov a Újezd. Křížek zde postavili rodiče Jarošovi z č. p. 15 na památku svého syna Ladislava, umučeného gestapem v roce 1943 v Olomouci. Chtěli takto zachovat vzpomínku i pro další pokolení.

Flesarů kříž
Kulturní památka z roku 1820, nachází se vedle silnice mezi Matějovem a Novým Veselím.

Kříž Chlubnů z roku 1819
Kámen na památku úmrtí hospodáře z roku 1874.

Pavlíčků kříž
z pískovce z roku 1895 věnovali manželé Pasorovi.

Kříž Blažíčků
Z roku 1828, je na zahradě manželů Stehnových.

Řezníků kříž z roku 1887

Historie
I když ve 12. stol. už vnitřní kolonizace státu vrcholí, nadále můžeme nalézt oblasti, které jsou osídleny jen velmi zřídka. A právě mezi taková místa můžeme zařadit i území dnešního okresu Žďár nad Sázavou. Haberská cesta se mu vyhýbala, procházela tudy sice cesta libická, nejdůležitější cesta spojující Čechy a Moravu, ale ani ta nezměnila nic na faktu, že oblast zůstávala jen velmi řídce osídlena.

Roku 1126 daroval kníže Soběslav kraj olomouckému biskupství, poté přechází do světského držení Jana z Polné. Ten se zde pokouší založit klášter, ale jeho pokus díky neutěšeným poměrům prostředí ztroskotal. O založení kláštera a podporu kolonizace se pokusil také Přibyslav z Křižanova.

Sepsal s Janem z Polné smlouvu o přenechání celého lesa včetně zrušeného kláštera a slíbil, že zde postaví klášter zasvěcený Panně Marii a svatému Mikuláši. Ani jeden z nich se však nového kláštera nedočkal. Přibyslav na smrtelné posteli vložil tento úkol na bedra svého zetě Bočka z Obřan, který o rok později slib splnil. Jeho vnučka Ofka se později přivdala do rodu Lomnických, neboli z Meziříčí. Ti prováděli rozsáhlou kolonizaci kraje a založili i obec Matějov.

V nejstarších dokumentech nalezneme pro obec pojmenování Tassendorf. Název osady byl odvozen od jejího majitele Tasa z Lomnice, který je znám z 13. století. A právě on sem pravděpodobně přivedl kolonisty z některé své starší osady německé.

Druhou nejstarší zmínku nalezneme z roku 1366, kdy vdova po Adamovi z Konice postupuje tuto osadu, kterou dostala od svého bratra Jana z Tasova, Janovi z Meziříčí. Po jeho smrti bratr Jana podepsal dědickou smlouvu s Lackem z Kravař.

Lacek z Kravař potvrdil svým listem z roku 1411 práva rychtáře Augustina na rychtu v Matějově. V roce 1416 zemřel bez dědiců, a tak jeho majetek připadl Jindřichovi z Kravař a Plumova. Ten si majetku mnoho neužil, neboť už v roce 1420 padl v bitvě u Vyšehradu. A ani on po sobě nezanechal žádné potomky.

Meziříčské statky zdědil Václav ze Strážnice, který je později držel se svým bratrem Jiřím. První známé označení osady - Mathyegow už je spojeno s Jiřím ze Strážnice. Tento název pochází pravděpodobně z hebrejského jména Mathias, což znamená "dar Jehovův". Tento název nacházíme ve smlouvě, kterou roku 1447 Jiří z Kravař a ze Strážnice prodává statek meziříčský zemskému hejtmanovi Janovi z Lomnice.

Nové Veselí a okolní obce byly součástí meziříčského panství, jehož držitelé pocházeli z mocného rodu pánů z Lomnice. Hlavním sídlem tohoto rodu byl hrad Lomnice na Brněnsku, dalším sídlem bylo Velké Meziříčí a Tasov. Páni z Lomnice společně se Žďárským klášterem tuto oblast kolonizovali a vytvořili souvislý pás rodového majetku od Velkého Meziříčí až k českým hranicím.

Po různých neshodách se roku 1494 dostaly obce Sazomín, Kotlasy a Pokojov do majetku Žďárského kláštera. Veselsko je tak zcela odtrženo od panství Meziříčského a je vytvořen další krok ke vzniku Veselského statku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.matejov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA