Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Netín

Turistické zajímavosti

Památky:
- farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
- barokní stavba farní budovy
- barokní socha sv. Jana Nepomuckého
 - novogotická stavba hrobky Lobkowitzů
 - kamenná křížová cesta s alejí lip
 - památné stromy v okolí obce
 - kříž a památník farníků padlých v 1. světové válce
 - misijní kříž u kostela
 - barokní kříž s balustrádou u kostela
 - hlavní kříž uprostřed hřbitova

Přírodní zajímavosti:
Soustava netínských rybníků, chráněné stromy památkovým úřadem, kaštanová a lipová alej do Černochova, řeka Oslava, přehradní nádrž Mostiště.

Turistika:
Regionální cyklotrasa Jeseník – Znojmo pěší turistika v okolí obce po vyznačených trasách.

Historie
Netín náležel ke statkům měřínského probošství a jeho název je asi odvozen od některého Vznaty z Lomnice a Meziříčí. V roce 1370 se píše v podobě Vznětín. Poprvé je připomínán k r. 1156 ve falzu z konce 12 století jako ves v majetku benediktýnského kláštera v Třebíči. Rozsáhlé okolní rybníky budoval Jan z Meziříčí s povolením markrabího i třebíčského opata. V roce 1498 vznikly různice mezi Vilémem z Pernštejna a Janem z Lomnice o zátopách vsí Netínským rybníkem. Podobných sporů bylo v minulosti více.

Po zrušení probošství měl Netín s Měřínem společnou vrchnost do roku 1556, kdy Měřín připadl k Rudolci a Netín se zákupní rychtou a kostelním podacím ke Stránecké Zhoři a s ní připadl v r. 1729 k velkomeziříčskému panství.

V Netíně byla palírna, škola již v roce 1688.

V červenci 1882 vyhořelo 37 domů a škola. Pošta vznikla v roce 1891, hasičský sbor byl založen v roce 1894 a v r. 1907 vznikl Společenský a záložní spolek tzv. Kampelička.

Stará pečeť z roku 1717 měla ve znaku Pannu Marii, novější pak moravskou orlici.

Nad severozápadním okrajem obce stojí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl původně vystavěn v gotickém slohu ve 13. století (dnešní polygonálně uzavřený presbytář s křížovou žebrovou klenbou) a poprvé připomínaný v r. 1414. V 15. století byl kostel opevněn a poté byl přistavěn pozdně gotický presbytář. V letech 1739 – 40 prošel kostel barokní přestavbou. Získal tehdy valenou klenbu lodi s lunetami a štukovým zrcadlem, hudební kruchtu a oratoř. Věž vysoká 31 m byla vystavěna v roce 1780.

Obraz Nanebevzetí P. Marie na hlavním oltáři namaloval K. Töpper v roce 1715. Nad svatostánkem je socha Panny Marie z konce 14. století, k níž se konají slavné poutě. V roce 1714 zuřil v okolí mor a obyvatelé z Velkého Meziříčí (kde zjara zemřeli 372 lidé) slíbili každoroční pouť do Netína, když bude pohroma odvrácena. První procesí bylo vypraveno 2. 7. 1714 a morová rána byla toho dne skutečně zastavena. Slavné poutě se konávaly od toho roku vždy 2. července. V roce 1778 byly vymoženy odpustky na 15. srpna a na 6 jiných mariánských svátků. Dnes se koná největší pouť v neděli kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie, jenž je 15. srpna.

Barokní křížová cesta pochází z kláštera v Louce u Znojma. Mramorová křtitelnice je z roku 1551. Na věži visí zvony z let 1587 a tři z roku 1956. Pod kostelem jsou dvě hrobky. V jedné odpočívá Eleonora, vévodkyně z Quastally, a ve druhé Aleš Stránecký. Do roku 1860 se pochovávalo kolem kostela. Pod kostelní zdí stojí kamenný kříž a dvě desky se jmény padlých farníků v 1. světové válce. Poslední velká oprava kostela proběhla v roce 1998. Sousední barokní fara má ve výklenku sochu sv. Jana Nepomuckého a nyní probíhá její rekonstrukce.

Nedaleko kostela stojí hrobka knížat z Lobkovic, novogotická stavba s alejí, kterou nechala vystavět v letech 1869 – 1871 kněžna Leopolda dle projektu A. Prokopa. Stavba sestává ze spodní hrobky Všech dušiček a horní kaple Sedmibolestné Panny Marie. Ke stavbě vede křížová cesta s obrázky v kamenných kapličkách, kterou lemuje chráněné lípové stromořadí. Kolem hrobky visí na modřínech tabulky tvořící galerii sv. patronů Čech a Moravy. Naposledy do hrobky byla pochována hraběnka Josefina Podstatzká-Lichtensteinová, majitelka restituovaného velkomeziříčského zámku (+ 2000).

Na návsi před školou stojí socha Jana Nepomuckého z roku 1715. Slíbili ji postavit poutníci na první pouti v roce 1714. Krásná socha Ukřižovaného visí na dřevěném kříži v zahrádce u č. p. 73 (s letopočty 1898 a 1940). V okolí je ještě řada kamenných a mramorových křížů (na křižovatce v obci z roku 1930, u silnice do Olší z roku 1910 a 1939, u výjezdu k Blízkovu z roku 1909 atd.). V lese Ochoz mezi Netínem a Olším má památník por. Jaroslav Odstrčil člen paradesatní skupiny Calcium, který zde padl 23. 6. 1944 po přestřelce s nacisty.

Kopec Strážnice 609 m n. m. se zvedá SZ od Netína. Již od konce 14. stol. začala být v okolí obce zakládána soustava rybníků. Z blízkých rybníků je největší Netínský, dalšími jsou Vrkoč, Ochoz, Kněžský a Křenčák. Kamenný mezník u Netínského rybníka dříve vymezoval polovinu cesty z Velkého Meziříčí do Pavlova.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA