Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osové

Obec leží 3 km jižně od Velkého Meziříčí v Křižanovské vrchovině Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 487 m. Dřívější názvy byly Osoví či Osová. Název asi pochází od místa, kde se vyskytovaly vosy.

První písemná zmínka o obci je z roku 1354. V roce 1365 prodal svůj majetek v Osovém Jan z Meziříčí Bláhovi z Oslavičky. Po šesti letech ho však Bláha vyměnil s Janem z Osového za jeho podíl v Oslavičce.

V r. 1493 bylo Osové připojeno k Oslavičce a s ní v r. 1560 k Velkému Meziříčí. Podle pověsti zde stávala tvrz. V roce 1693 bylo i okolí Osového napadeno mračny kobylek, které nejvíce řádily na Velkobítešsku a Náměšťsku.

Na návsi stávala dřevěná zvonička se zvonkem z roku 1824 s reliéfy sv. Floriána a Panny Marie Pomocnice. Nahradila ji dnešní zděná kaple sv. Anny se zvonicí.

Mezi dvěma chráněnými lípami na návsi stojí kamenný kříž (1861), jenž dominuje olejomalbě Jindřicha Zezuly "Lípy v Osovém". U silnice do Oslavice stojí kříž mramorový (1894).

V Osovém se zachovalo stavení lidové architektury. U obce se našly v roce 1905 zajímavé archeologické nálezy: kamenný mlat a džbánek s mincemi z dob krále Vladislava II.

V okolí Osového je krásná romantická krajina, Nesměřské údolí. Ideální místo pro turisty, toužící po klidu, neboť zde končí silnice a dál se chodí pouze pěšky…

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=242, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA