Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlov

Historie
Název obce pochází od osobního jména Pavel. Podle pověstí stávala původní obec na „Starém Pavlově“ a byla mnohem větší. Hromádka kamení na „Starém Pavlově“ má připomínat původní hrad. Pavlov býval částí mostišťského panství, s nímž byl v roce 1370 postoupen Bohuněm z Mostišť markrabímu Janovi.

Později se stal Pavlov součástí meziříčského panství a při jeho rozdělení v roce 1515 připadl jako součást statku Ostrov, Vladislavovi Meziříčskému z Lomnice.

V roce 1729 vylákal Jan Dvořák z Pavlova Matouše Lukšu z Radostína k rybníku Vylhal, tam ho zavraždil a oloupil. Byl za to vpleten do kola a popraven 21. 4. 1730 ve Velkém Meziříčí. Událost se v Pavlově připomíná a dokonce se (asi mylně) traduje, že pachatel byl trhán voly přímo na hrázi rybníka Vylhal. Ten se nachází směrem k Radostínu nad Oslavou.

V Pavlově zemřel a je zde pochován na novém hřbitově kněz Antonín Hugo Bradáč (1911-1974), autor básní, pověstí (např. Netínský hastrman) a povídek.

Obec zpopularizoval veršovanou pověstí „Pavlov“ Richard Neugebauer (1896-1989). Tiskem ji vydal jeho vnuk Ladislav Haňka v USA.

Současnost
Obec se nachází 17 km jihozápadně od bývalého okresního města Žďár nad Sázavou, v nadmořské výšce přibližně 574 m n. m. Podle posledního sčítání obyvatel zde trvale žije 330 obyvatel.

V letech 1980 - 1990 spadal Pavlov pod střediskovou obci Radostín nad Oslavou. Od roku 1991 je opět samostatnou obcí. Částí obce je Starý Telečkov, který se nachází severozápadně od Pavlova.
V okolí je řada rybníků. U Staropavlovského se každoročně konají stanové letní tábory mládeže. Pavlov je východištěm cest na zalesněný hřbet Dědkovské hory (694 m n. m.) a do Arnoleckých hor.

V obci je budova kulturního domu s pohostinstvím, obchod se smíšeným zbožím, mateřská škola a obecní úřad s hasičskou zbrojnicí a knihovnou.

Přímé autobusové spojení má obec s Velkým Meziříčím, Žďárem nad Sázavou a Měřínem.

Turistické zajímavosti
Kostel sv. Filipa a Jakuba je gotického původu z konce 13. stol. V 15. století byl opevněn zdí ve tvaru hradeb. Jeho barokní přístavba pochází z roku 1792. Vzácnou řezbářskou prací je dřevěná kazatelna z počátku 17. stol. s plastikami čtyř evangelistů. Z konce 18. stol. je fara a věž. Kamenný kříž u kostela pak z roku 1810.

Renovovaná fasáda na návsi (na domu č. p. 59) s výzdobou (váhy a podkova) připomíná bývalou kovárnu. Nedaleko stojí pomník padlých v 1. světové válce. V č. p. 18 bývala rychta.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pavlovzr.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA