Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petráveč

Obec se nachází 3 km jihovýchodně od Velkého Meziříčí v Křižanovské vrchovině Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 485 m. Dříve se obec jmenoval i Petrovice, Petraves a Petrova Ves.

Petráveč patřívala farnímu obročí ve velkém Meziříčí a do zemských desek byla vložena jako majetek děkanství. Je totožná s Malou Lhotou, jež byla už v r. 1456 mnoho let pustá. Tehdy byl řešen majetkový spor o tento majetek mezi meziříčským knězem Benešem a vrchností.

Petráveč vznikla v 17. století jako pokračování Malé Lhoty, nový název se objevuje v r. 1641. Zdejší vrchnostenský dvůr se nazýval Dub (Dubov) a náležel děkanovi. Místní jméno "Děkanův dvůr" stále přetrvává. V trati Na Kalištích se kutala železná ruda v Nesměřském údolí.

Na návsi stojí kaple Panny Marie z r. 1814 a nad ní kamenný kříž (1904). Za obcí u silnice do Velkého Meziříčí stojí vysoký dřevěný kříž a u rozcestí proti vjezdu do obory kříž kamenný (1899). Ve velkomeziříčském zámku se zachovala nástěnná malba s výjevem lidové slavnosti v oboře Petráveč.

Území obce sahá až za dálnici Brno - Praha. V katastru obce zbudoval stavitel Antonín Vlach v r. 1593 "Vysoký most". Tato technická památka byla později součástí známé císařské silnice z Vídně do Prahy. Z významnějších akcí, dokončených v nedávné době je přestavba kulturního domu, kde sídlí obecní úřad a je tam prodejna potravin a hostinec; dále je to výstavba nového tenisového hřiště.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=240, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA