Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rozsochy

Současnost
Naše obec Rozsochy s přilehlými osadami Blažejovice, Vojetín, a po slučování obci v roce 1960 i Albrechtice a Kundratice, leží ve východní části Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška je nejvyšší 620 m u křižovatky silnic Rozsochy - Lísek a Bystřice nad Pernštejnem - Rovné, nejnižší u mostu k Vojetínu 510 m.

V obci Rozsochy nachází domov 703 obyvatel, převážná část bytů je v rodinných domech, v obci je celkem 243 čísel popisných, z toho pouze dvě nájemní bytovky. Za prací místní občané převážně dojíždí do sousedního města Bystřice nad Pernštejnem nebo Nového Města na Moravě.

V obci je největším podnikem poskytujícím pracovní příležitost společnost zabývající se zemědělstvím, Agro Rozsochy, a. s. Od roku 1999 je obec zplynofikovaná, samozřejmostí je vodovod, kanalizace a také čistička odpadních vod. Obec Rozsochy je rovněž zřizovatelem základní školy s 1. až 5. postupným ročníkem a také mateřské školy.

Turistické zajímavosti
Dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který byl přestavěn do současné podoby v r. 1763 až 1765 z původního kostela. Nachází se v blízkosti školy, která byla postavena začátkem 19. století jako jednopodlažní, později přestavěna na dvoupodlažní budovu. Kromě těchto pamětihodností se nachází na návsích v části Albrechtice a v části Kundratice kapličky zapsané do seznamu kulturních památek. Občerstvit se v obci můžete na návsi v místním pohostinství, kromě toho si lze zakoupit potraviny v prodejně Jednoty, která se nachází rovněž na návsi. Nejhezčí pohled na celé teritorium obce je ze silnice na Dolní Ro-žínku pod vodojemem a na opačné straně z kopce zvaného Štěpánka. Každá osada má svůj jedinečný pohled.

Historie
O Rozsochách je málo zpráv. Fara stála již roku 1285. Roku 1436 poháněla abatyše z Doubravníka Eliška, Zikmunda, jež se tak po Klečanech psal, že drží v pravém ladfrýdě ves klášterní Rozsochy se všemi požitky, malými i velkými, nemaje k tomu žádných práv. Skutečně měl podle nálezu panského Zikmund panně abatyši a konventu z Doubravníka zase zboží jejich Rozsochy odstoupiti.

Když pak klášter Doubravnický brzy zanikl, ujali se zboží jeho zakladatelé kláštera páni z Pernštejna a tedy také Rozsoch. Náleželi ke zboží bystřickému, u něhož stále byli. Roku 1500 osvobodil Vilém z Pernštejna Rozsochy od povinnosti čepování panského vína a roku 1515 od bezplatného vožení panských ryb. V obci byla rovněž stará rychta.

Roku 1643 bylo v Rozsochách obydlených 17 domů, ale v roce 1663 bylo osedlých jen 8 a pustých 20. První písemné doklady o jmenném osídle¬ní máme až z roku 1674.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://rozsochy.wz.cz/hlavni.php, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA