Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záblatí

Historie
Je nemožné určit přesné datum, kdy přišli na místo dnešní obce první osadníci. V době, kdy člověk žil ještě kočovným způsobem, nezakládal žádná města, žádné osady, byla oblast pozdější Českomoravské vrchoviny nehostinným krajem, kde všude převládaly bažiny, zalesněné kopce a všude pobíhala divoká zvěř. Dnešní pohled na zdejší krajinu ani v nejmenším nepřipomíná těžké časy, kterými museli projít první osadníci. Trpělivost a průbojnost tehdejších obyvatel z různých koutů světa v boji s přírodou dala vzniknout prvním chatrčím, ke kterým přibývaly další, až v širokém okolí vzniklo mnoho osad, měst a také obec Záblatí.

Ve 14. století patřilo Záblatí pánům z Meziříčí, počátkem následujícího století se dostalo k náměšťskému panství a zůstalo tam až do roku 1850. Po dalších sedmnácti letech přičlenění k Osové Bítýšce obec Záblatí novodobě vznikla a uchovala si staré pečetidlo, na němž je rýč a radlice s nápisem "Dědina Zablaty". Po správních reformách v polovině minulého století bylo začleněno do soudního okresu Velké Meziříčí a patřilo tam až do roku 1892. Od tohoto roku až do doby poválečné (do roku 1949) mělo Záblatí soudní okres ve Velké Bíteši. Od roku 1960 se na automobilových značkách a ve všech úředních listinách uvádí okres Žďár nad Sázavou.

Počátky obce jsou patrně starší než první písemné zmínky a jsou zřejmě těsně spjaty se vznikem Osové Bítýšky. Podle písemných dokladů je první zmínka o Záblatí až z konce 14. století (přitom Záblatí mohlo vzniknout minimálně o půlstoletí dříve), kdy se v roce 1356 v listině Jana z Meziříčí (tedy Velkého) uvádí, že Jan z Meziříčí zajistil své manželce Anně ze Šternberka věno na Záblatí a jiných vsích. V dalším písemném dokladu z roku 1365 věno ještě zvýšil. Od založení ale bylo zcela jistě Záblatí vzhledem ke své blízkosti spojeno s Osovou Bítýškou, s níž sdílelo mnoho společných osudů.

V roce 1867 došlo, zřejmě na přání záblatských, k odloučení od Osové Bítýšky a vytvoření samostatného správního celku, tedy samostatné obce. Politickým okresem pro Záblatí bylo v té době Velké Meziříčí, soudním okresem od roku 1892 Velká Bíteš. Tento stav trval až do značně převratných správních reforem zavedených od roku 1949, kdy v letech 1949 až 1960 Záblatí patřilo okresu Velká Bíteš, po roku 1956 až doposud k okresu Žďár nad Sázavou.

Tak jako v dřívějších dobách se i v druhé polovině 19. století vedlo v Záblatí řemeslníkům. Je až s podivem, že tak malá obec měla tolik řemeslníků a že tu nepůsobila jako konkurence velmi blízká Osová Bítýška. Měli-li bychom to shrnout, pak Záblatí byla obec úspěšných větších sedláků a řemeslníků. Z řemesel byl např. zastoupen švec, kovář, tkadlec, zedník, krejčí, kolář atd.

Záblaťské děti chodily od počátku do školy v Osové Bítýšce. Ve školním roce 1885 až 1886 jich bylo 47, ve školním roce 1892 jen 42. Na stavbu nové školy v Osové Bítýšce přispělo Záblatí v roce 1893 částkou 1428 zlatých.

Současnost
Obec Záblatí se nachází asi 7 km severozápadně od Velké Bíteše, v těsné blízkosti obce Osové Bítýšky. Hranici mezi katastry dotýkajícími se zastavěnými územími obou obcí tvoří říčka Bítýška, tekoucí směrem od severozápadu k jihovýchodu. Obec Záblatí leží na jihozápadní straně říčky, Osová Bítýška na břehu severovýchodním. Obec leží v nadmořské výšce 527 m nad mořem. Současná katastrální rozloha obce je 413 ha, 330 ha z toho je zemědělská půda, tzn. asi 80 % z celkové rozlohy.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA