Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Znětínek

Turistické zajímavosti
Na návsi stojí kaple sv. Josefa (z roku 1875 s věžičkou a barevnými vitrážemi. Stojí před ní mramorový křížek, jenž jmenovitě připomíná 17 zdejších obětí 1. světové války. V obci i okolí stojí celá řada křížů, jeden uvnitř obce připomíná památku padlého Františka Dvořáka (1891 – 1915).

Další u silnice do Pavlova zase smrt Cyrila Kocoura (zemřel 1933 ve věku 28 let), nedaleko něj stojí ještě bílý mramorový kříž (1892), další je za rybníkem Dolník a dva pak u silnice do Pokojova (železný a bílý mramorový) V lesích k Jelečkovu má pomník František Pavlíček, jež padl na konci 2. světové války.

U obce se nalézaly turmalíny, záhnědy (jedna skončila až ve Vídeňském dvorním muzeu) a další polodrahokamy.

Historie
První písemná zmínka o Znětínku je z r. 1370, kdy se jménem Wznetin náležel k hradu a panství moštišstkému, s nímž byl tohoto roku postoupen Janovi, Moravskému markraběti. Dům č. 18. býval svobodnou rychtou. Dne 29. září 1649 potvrdil Rudolf hrabě z Kounic na žádost Vavřince Procházky privileje, dané dřívější vrchností domu a rychtě. Privileje se týkaly osvobození od všech robot a práva, „aby oni, kteří toho domu neb té rychty se vším příslušenstvím budou užívati, jako svým purgkrechtním dědictvím mohli vládnouti.“ Hrabě přidal k tomu myslivost všelikého ptactva. Za to měly platy býti řádně zpravovány a dovezena bečka vína z některého města. Kolem roku 1670 držel ji Kristián Dvořák, roku 1775 Kristian Urban, jenž platil 33 kr. grunt. Činže, 15 kr za hlásku, 4 slepice, 16 vajec. Jiné povinnosti měl jako radostínský rychtář.

Poddanské poměry
Roku 1775 bylo mimo rychtáře 7 sedláků, kteří dávali po 4 slepicích, 16 vejcích, 41 kr. za předivo, 38 kr. grunt. činže, a 15 kr. za hlásku; 2 chalupníci platili po 45 kr. (činže, za hlásku a předivo); obec měla pastoušku a kovárnu. Robotu jejich v. u Radostna. Radostínský farář obdržel odtud ročně 21 m. žita, 63 m. ovsa, od sedláka o Zeleném čtvrtku po 4 vejcích, od chalupníka po 2 vejcích a o svátku sv. Filipa a Jakuba 1 zl. 22,5 kr. od obce za služby Boží.

Od roku 1875 jest ve vsi kaple sv. Josefa; 3 kříže jsou z novější doby. Když byl Pavlov meziříčskou filiálkou, dávali Znětínští meziříčskému děkanovi desátku dle urbáře 21 m. žita a 63 m. ovsa; beránků nedávali vymlouvajíce se, že prý dovážejí za to desátek.

Trati se nazývají: V Klofařích, Na Příčních, U Opršálka, U Skalky, U Benýška, Na Vendulkách, V Pasekách, V Rovných hájích, U Javorka, U Kříbku, Na kopci, V Křovíčku, Za Březinkou, Na Kamenitých, U Žlíbka (576 m), U Krajiny; roku 1742: V Červených blátech, Lipky, Kotlaly, Na Zahradě, Za Humny.

Z katastru jest 212,3 ha polí, 67,7 ha luk, 0,7 ha zahrad, 14,4 ha pastvin, 117 ha lesa, 7,5 ha rybníků. Obci patří 19,2 ha polí, luk, pastvin.

V letech 1656 – 1742 si zachovaly domy rodiny: Dvořákova, Pavlíčkova, Bílkova, Markova.

U obce lze nalézt turmalíny, černé záhnědy, někdy citríny, z nichž prý se některé cení stejně jako brazilské topasy. V dvorním muzeu ve Vídni jest krásná záhněda zde nalezená.

Samota:
Znětínský mlýn (s 5 obyvateli) náleží vrchnosti, jež roku 1775 dostávala z něho 10 zl. nájemného čtvrtletně.

V letech 1850 - 1867 osada obce Radostín, od 1976 MNV Radostín nad Oslavou a od roku 1990 opět samostatná obec.

Současnost
Obec leží v Českomoravské vrchovině v přírodním parku Bohdalovsko 12 km jižně od Žďáru nad Sázavou a 16 km severně od Velkého Meziříčí. Dominantou obce je kaple sv. Josefa z roku 1876.

První písemná zmínka o obci je z r. 1370, kdy je obec uvedena pod názvem Wznetin.

Okolí obce je bohaté na lesy a rybníky. Největší rybník - Panský je dnes opět majetkem zámku Velké Meziříčí. Lesy lákají ke krásným procházkám, v létě poskytují sběr borůvek, hub i malin. Malebná krajina v okolí obce k nám přivedla spoustu chalupářů, jezdících k nám z různých dálek za rekreací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=309, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA