Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Břest

Historie obce
Břest je dávná slovanská osada, prvně připomínaná ve známé listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka v roce 1131. Název obce pochází od stromu jilm /břístek/, který se v okolí hojně vyskytoval. V roce 1220 ji daroval moravský markrabě Vladislav Jindřich nově zakládanému klášteru velehradskému a toto vlastnictví potvrdil v roce 1228 král Přemysl Otakar I.

Břest byl novým vlastníkem často zastavován a opět vykupován. V roce 1550 jej koupil se svolením krále Ferdinanda majitel chropyňského panství pan Václav z Ludanic. Později byl v držení ještě několika majitelů, než jej v roce 1615 odkoupil olomoucký biskup kardinál František Dietrichštejn a v církevním majetku byl jako součást chropyňského panství až do roku 1848.

Dne 16. dubna 1848 se v Břestě sešlo mohutné shromáždění zámoravských Hanáků, žádajících zrušení roboty, svobodu slova, tisku a rovnoprávnosti češtiny s němčinou. Během uvedené doby obec prodělávala trvalý rozvoj a patřila k těm zámožnějším. Postihly ji události třicetileté války, v roce 1620 při vpádu Valachů byl zbořen místní kostel a fara. Větší škody napáchaly požáry z let 1665 - 1666.

První zmínka o škole je v roce 1789. V roce 1804 byla vystavěna nová škola v místech pozdější kovárny. Ze staré školy se udělal obecní chlév. Dnešní budova školy byla postavena v roce 1904.

Krátce po revoluci v roce 1848 žilo v obci 938 obyvatel. Vedle vodního mlýna u lesa byl u vsi od roku 1807 i větrný mlýn. V obci byl pivovar, olejna na zpracování semene z konopí, cihelna, lihovar a konzervárna "Pikaz ".

Obec byla stavěna na způsob města a uzavřena dvěma branami. Nejstarší zástavba byla na návsi, kterou tvoří bývalé zemědělské usedlosti. V části obce "Chaloupky" byla obydlí menších rozměrů. Obě části byly postupně propojeny další výstavbou. Nové domy jsou postaveny hlavně na okrajích vesnice.

Díky své poloze byla vesnice v minulosti často ohrožována při válečných taženích. Dne 7. května 1945 proběhla v obci jedna z posledních bitev II. světové války, která vešla do historie jako "Bitva o Břest", v níž padlo nebo následně zemřelo na následky zranění 31 mužů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=5304, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA