Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chomýž

V malém lexikonu obcí České republiky je uvedena pouze jedna obec s tímto názvem, v podhůří Hostýnských hor jižně od Bystřice pod Hostýnem na souřadnicích 49° 21´ severní šířky a 17° 38´ východní délky.

Historie
Podle pověsti obec Chomýž již stála při vpádu Tatarů na Moravu v roce 1241. Bývala prý mnohem větší a lidnatější. Měla i svůj vlastní kostel. První doložené písemné zmínky o Chomýži však jsou datovány  rokem 1365. V té době již náležela třetina vsi k panství Bystřickému, třetina k panství Holešovskému a třetina k hradu Křídlo, jenž stál na vysunutém křídle hory Barvínku těsně nad vsí. Pan Boček z Kunštátu kupuje 1/3 vsi i s lesy, nato ji postupuje svému bratrovi Vilémovi a ten, pak odkoupil od pana Vlka z Dobrotic i hrad Křídlo a to vše ve vzpomínaném roce 1365.

Po smrti bratrů z Kunštátu se roku 1374 dostává hrad Křídlo, do držení pana Ctibora z Cimburku, který se od té doby psával také z Křídla (i když vlastně pocházeli z Čech  a psali se podle hradu Cimburku na Kutnohorsku). Mezi příslušníky tohoto rodu zvláště vynikl Ctibor Tovačovský, který se stal i moravským zemským hejtmanem a byl věrným stoupencem krále Jiřího Poděbradského a je i autorem právnické Knihy tovačovské. Po zničení hradu Husity po roce 1423 patřila celá obec k panství Bystřickému a od roku 1763 do roku 1845 k panství Holešovskému, kdy tu bylo zřízeno dědičné valašské fojtství. V osmnáctém století má obecní pečeť nápis „OA : CHOMISCH : 1779, znak - nějaké kvítko ve štítě a nad ním korunku“.

Turistika
K památkám patří sousoší Svaté Anny z roku 1742, které stojí při cestě do obce Jankovic, kamenný kříž nad obcí z roku 1762, památník padlým v 1. světové válce a památník obětem 2. světové války.

K nejvýznačnějším rodákům obce patří Msgre ThDr. František Dvorník, profesor Harwardovy univerzity ve Washingtonu, kterému byl in memoriam propůjčen řád T. G. Masaryka 3. třídy a ke stému výročí narození byla na rodném domě odhalena pamětní deska.

Dalším pak PhDr. Josef Macůrek, profesor Purkyněho univerzity v Brně, autor několika knih z historie.

V roce 1886 byla nákladem obce Chomýž a Brusné postavena nová budova školy.  V současné době již plně neslouží svému původnímu účelu, ale jako předškolní zařízení je navštěvována dětmi ze čtyř vesnic.

Po velkém požáru v roce 1892, kdy vyhořela téměř polovina obce, byl založen hasičský sbor. A v roce 1995 slavil Sbor dobrovolných hasičů již 100 let svého založení. K tomuto výročí byl zhotoven hasičský prapor se znakem obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chomyz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA