Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Litenčice

Obec leží v jihozápadním cípu kroměřížského okresu a je obklopena lesy. První zmínka o obci je z roku 1141, na městečko byla povýšena králem Ferdinandem 1535. V současné době jsou Litenčice spojeny s obcí Strabenice a mají 490 obyvatel. Na severním návrší stojí barokní kostel.

Historie
Zatímco byly Litenčice církevním zbožím, v důsledku majetkových přesunů se s nimi ve 14. století setkáváme již jako s majetkem drobné šlechty. Alespoň 1351 je drželi bratři Držkraj a Zdislav. V druhé polovině téhož století byly dokonce rozděleny na čtyři díly mezi Jana z Krásna, Půtu z Holštejna, Hartleba z Kunkovic a Vlčka z Dobročkovic. Zajímavé je, že po smrti Jana z Krásna jeden díl spadl na moravského markrabího Jošta, který jej – jako zástavu- zapsal kroměřížskému židu Macháčoci.

Aniž budeme sledovat podrobné proměny majetkové držby, uveďme, že Litenčice a k nim přináležející malé panství se roku 1509 ocitly v držení vladyckého rodu kropáčů z Nevědomí, nejprve Václava, pak jeho syna Kryštofa a konečně vnuka Jan, který majetek roku 1554 zase odprodal. Za Kropáů došlo k nepochybnému hospodářskému vzestupu Litenčic, jak naznačuje jejich povýšení na městečko roku 1535 (spojené s právem pečetit zeleným voskem a udělením výročního trhu a týdenních trhů), i rozsah majetku při odprodeji, kdy k nim patřily – vedle tvrze a městečka Litenčic s dvorem, pivovarem, mlýnem, šenku, zahrady, štěpnice a vinohrádku – též vsi Pornice, Strabenice, Vyškůvky, Lejsky, Chvalnov, Kunkovice, Nítkovice, Chvalkovice a Komorov, jakož i pusté vsi Švábsko, Stareč, Opatovice, Kozojedsko, a to vše „s kostelním podacím na tom statku, s lidmi platnými i neplatnými, s rolí ranů i neoranů, s lesy, háji, chrastinami, s loukami, rybníky, rybništěmi, s hlatýři, s potoky i vodami,“ což vše obnášelo 40 500 zlatých na tolarech a groších českých.

V dalších desetiletích pokračoval kolotoč majetkových změn. Panství postupně drželi Půta z Ludanic, Albrecht ze Štemberka, Jiří Mrakež z Noskova, Gabriel Majláth Fagaroš, Jan Martinkovský z Roseče a jeho sin Jiří, Johanka Horecká z Horky, Ludmila z Roupova, pak od roku 1628 ostřihomský arcibiskup Petr z Panasu a jeho příbuzný Mikuláš Pazmány a jiní.

Rychlé majetkové změny, dovršené katastrofou třicetileté války, zatavily také původně nadějný rozvoj městečka. K jisté stabilizaci došlo teprve po roce 1713, kdy panství zakoupil rod svobodných pánů z Thonsern, a kdy po jeho brzké smrti připadlo synovi Františkovi. Ten byl svéráznou a zajímavou podstatou, jejímž hlavním zájmem byla věda a výzkum. Na litenčickém zámku tehdy prováděl nejrůznější fyzikální pokusy, včetně pokusů s elektřinou. Zůstal bezdětný, a tak odkazem po jeho smrti získal panství synovec z manželčiny strany, František Podstatský z Prusinovic, který se - stejně jako jeho potomci – nadále psali Podstatští z Prusinovi – Thonsernů. Zmíněná rodová linie, pak držela zámek a panství až do roku 1948, značná část majetku byla dědicům vrácena po roce 1990.

Změny uvedené pro 17. a 18. století se obyvatel městečka a panství příliš nedotýkaly. Lidé žili především poklidným životem zemědělců a drobných řemeslníků v obvyklém stereotypu vesnického života. Do ustálených vod zahřměla za revoluce roku 1848. Skončila robota a poddanství, zpočal výboj směrem k občanské společnosti. „Konstituční novoty“ se dotkly rovněž Litenčic.

V místě se objevovalo několik probudilejších českých, dobově moravských vlastenců, kteří začali agitovat za českou řeč a český národ. Účastnili se dokonce národních besed v okolí, zejména v Bohdalicích na Vyškovsku a od demostrace jejich národních cítění je neodradily ani kruté povětrnostní podmínky, jako na konci ledna 1850, kdy hosté z Litenčic vzaly lopaty sebou a bořící m se koním pomáhali z hlubin sněhových.Pro hustou metelici nebylo viděti pídě světa.

Když jsme hosty chválili za tuto obětavost, odpovídali:
 „Pro milého nic těžkého, kde kdo něco ku prospěchu vlasti podniká, nesmíme ho nechati v hanbě.“

Městečko i nadále zůstalo převážně zemědělskou obcí, i když začátkem 60. Let 19. Století se v místě pokusil rozvinout výrobu hospodářských zařízení strojník Emanuel Šindler. V roce 1854 čítalo 719 obyvatel. Šlo o fakticky jen o české obyvatelstvo s výjimkou dvou tří poněmčelých hospodářských úředníků zámecké vrchnosti či vesnických Židů.

Památky
Litenčice, založené v hlubokém údolí na půdorysu silnicovky, mají za hlavní osu ulici vedenou od západu k východu, která se uprostřed původně vřeténkovitě rozšiřovala. Turistu, prohlížejícího na panorama obce, zaujmou dvě dominanty. Zámek, zvedající se na jazykovitém výčnělku jižně nad středem obce, a kostel dominující protilehlému severnímu svahu. Původně je patrně spojovala obloukovitá ulice, stoupající od před zámčí. Jako novější tvar se naproti tomu jeví obdélníková plocha pod kostelem, zřejmě v 2. půli 16. století (po povýšení Litenčic na městečko) nebo až v 17. století určená za nové náměstí. K tomu však nedošlo pro celkovou ekonomickou slabost lokality.

Zámek vznikl na místě starší tvrze, uváděné k roku 1437. Před tím se k roku 1371 dokládá jen dvůr a roku 1406 dva dvory, dva šenky a lázně. Za pozůstatky tvrze lze považovat zdivo hranolové věže vpravo od průjezdu a zbytek paláce vlevo. Podle nakoso postavených věžic v nárožích severního křídla lze soudit, že kolem roku 1500 byla tvrz rozšířena. Snad za Martinkovských z Rozseče byla po roce 1573 přistavěno jižní křídlo a objekt dostal renesanční vzhled. Definitivní obrysy čtyřkřídlého barokního zámku objekt získal krátce po třicetileté válce za Mikuláše Pázmányho. Následující úpravy po roce 1778 za Podstatských – thonsernů se týkaly zejména interiérů, zatímco úpravy 19. Století znamenaly vedle balkónového podjezdu na zámku – především klasicistní úpravy hospodářských budov předzámčí, tvořících čestný dvůr.

K zámku přiléhala od poloviny 17. století užitková a okrasná zahrada, přeměněná na počátku 19. století v příjemný krajinářský park o výměře asi 2,3 ha.

Kostel sv. Petra a Pavla je stavbou z doby kolem roku 1700, nepochybně však byl postaven na starších (gotických) základech nebo nahradil i stavbu starší (fara je v mstě doložena již roku 1360). Barokní novostavbou zahájil, snad roku 1713 František Vilém z Thonsernu, v závěti z roku 1718 uložil svému synovi Františku Josefu Filipovi, aby stavbu kostela dokončil a v kostele zřídil oltář svatého Šebestiána. Roku 1742 byla k objektu přistavena rodinná hrobka Thonsernů.

Z vnitřních prvků zaslouží pozornost především kamenné renesanční sanktuárium z doby před rokem 1554, osazené zdi jižní kaple. Vynikající úroveň mají i renesanční kamenné figurální náhrobníky, připomínající některé osobnosti z rodu Mrakešů z Noskova.

Volně umístěná socha P. Marie na srpku měsíce je z počátku 18. století, zvon a věži s reliéfy sv. Petra, Pavla a Jana Nepomuckého ulil roku 1742 v Olomouci Olaus  Oberg.

Výrazně k výzdobě kostela v 2. polovině 19. století přispěl litenčický rodák Josef Hromádka, sochař a malíř. Z jeho dílny pochází hlavní oltář, přízemní kazatelna, obrazy sv. Josefa a P. Marie.

Nepříliš rozsáhlý památkový soubor, zachovaný v obci, doplňuje kaple P. Marie z doby kolem roku 1700 a kříž u kostela z roku 1757 s plastickým korpusem Krista.

Připomenout  je možno ještě pomník 15 vojákům padlým za 1. Světové války, vybudovaný v roce 1922 a zakončený bronzovou bustou T. G. Masaryka.

Konečně oběti 2. světové války připomíná pamětní deska a dva pomníky u školy, jednak se jmény českých obětí nacistické okupace, jednak se jmény členů partyzánské skupiny Olga a padlých sovětských rudoarmějců.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litencice.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA