Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Němčice

Historie obce Němčice
Obec Němčice leží na jihozápadním mírném svahu výběžků Karpat, ale ještě na Hané, na cestě z Břestu do Kostelce u Holešova.

Osada se psávala Němčice i Němčičky. První zmínka o Němčicích je z roku 1261. V té době část osady věnoval král Přemysl Otakar II. i s Oujezdem Hulínským biskupovi Brunovi za věrné služby, což je připomínáno i v závěti biskupské r. 1267. Ostatek byl po dlouhou dobu lenní. V XVI. století byly již celé Němčice při biskupství.

Z dávných dob mají Němčice vzácnou památku - kamenný smírčí kříž, na kterém byl kdysi i nápis, dnes již nečitelný. Stojí na severní straně obce vlevo při cestě z návsi na Starou Ves u ovocného sadu. Z devatenáctého století zůstala zachována památná kaplička a zvonice.

Dne 27. 11.1747 zřídil biskup kardinál Troyer dědičnou rychtu na gruntě Jiřího Nevřaly č. 24. Tím osvobodil onen pololán od všech robot a dovolil na něm čepovat pivo, víno a kořalku. V roce 1750 bylo v osadě 19 sedláků a 3 podsedníci. Osada měla 50 měr prostředních a špatných pastvisk, kovárnu, pastoušku a pazdernu. Od r. 1777 se udržely grunty: Pravda č. ll, Nevřala č. 24 a Vymětal č. 32. V roce 1770 měla osada 40 domů, a to výhradně dřevěných a doŠkem krytých. V roce 1790 měla 48 domů s 325 obyvateli. V roce 1890 už měla 69 domů a 439 obyvatel.

Rozloha osady byla 291 ha. Měla pojmenovány tři části: Horník, Dědina a Zabrání. V minulosti se osada vyznačovala množstvím příkopů a rybníčků. Od roku 1870 bylo započato s úpravami příkopů, odvodňovalo se. Bylo zde dosti mostů a mostků přes příkopy, aby bylo možné přejet na pole. Polní tratě se jmenovaly: Bašty, Malé záhumeňa, Horníky, Hrubé záhumeňa, Padělky, Široký, Ouzký, Klíny, Oplety, Pospěchy, Trávník, Pekliska, Přední a Zadní díly.

Většina pastvisek byla postupně zrušena a zúrodňována, protože většina lidí se živila tím, co na poli a v zahrádkách vypěstovali. Pěstovalo se obilí, proso, čočka, hrách, konopí, len a od roku 1838 také řepa.

Zrušení roboty 1848 bylo dalším podnětem pro sedláky a domkaře ke zvelebování pozemků i obce. 1895 bylo 13 členy založeno "Družstvo parního mlátícího stroje". 1903 bylo založeno "Družstvo pro zvelebování chovu hovězího dobytka" a 1904 založili sedláci další "Družstvo parního mlátícího stroje". Zemědělství se postupně zlepšovalo, ale stále nebylo výnosné, stačilo jen na obživu.

Velká pohroma přišla, když do I. světové války muselo z Němčic narukovat 100 mužů a již v druhém roce 15 mužů zahynulo. Chudoba byla mezi lidmi veliká. S velkou radostí byl vítán rok 1918 a jeho 28. říjen Den vzniku Československé republiky. 15. 6. 1919 byly provedeny první volby do obecního zastupitelstva. Prvním starostou byl zvolen Jan Nevřala z č. 24.

Na počest padlým ve válce byl 1. 6. 1925 v parku před školou slavnostně odhalen pomník. Farou náleží obec od nepaměti do Kostelce a dlouho tam patřila i škola. Teprve 6. 4. 1886 ve 2 hodiny odpoledne byl položen základní kámen na výstavbu školy a 14. 7. 1886 bylo nákladem 8 600 zl. dokončeno postavení jednotřídní školy o třech odděleních. Prvním učitelem byl J. Voříšek ze Zářiči a prvním definitivním správcem školy byl Vincenc Kajdoš z Henčlova. V roce 1908 byla provedena nadstavba školy na dvojtřídku a jednu třídu reservní, v níž byla zřízena tělocvična. Výuka zde byla zrušena v roce 1977 a děti dodnes docházejí do školy v Kostelci. Budova je využita pro mateřskou školu a jako sídlo obecního úřadu.

Němčice byly odedávna známy tím, že zde pracovalo mnoho spolků. Hned v roce 1899 byl založen čtenářský spolek "Svatopluk", později přejmenovaný na "Odbor národní jednoty". V knihovně měl spolek 376 knih, udržoval a propagoval národní uvědomění pořádáním ochotnických divadelních představení, slavnostním "kácením máje", jehož velmi zdařilým provedením byly Němčice vyhlášeny v celém okolí. Roku 1901 byl založen "Střelecký oddíl" - později "Myslivecké sdružení", které je od roku 1993 spojeno s Pravčicemi a Količínem. Stále pracuje a stará se o zvěř ve svém revíru.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=5338, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA