Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střílky

Střílky jsou starou osadou, která vznikla při mocném hradu, který zde byl vystavěn na obranu cesty ze Zdounek na Koryčany a Kyjov a zároveň chránil přechod přes Chřiby. Obec je poprvé připomínána roku 1261, kdy se po něm píše kastelán brumovský Smil ze Střílek (de Zdrilke), zakladatel vizovického kláštera.

Další osobou s tímto přídomkem a snad i majitelem hradu a obce je Petr Puklice ze Střílek (1263). Historie obce je spojena s osudy hradu, který se uvádí výslovně jako pustý roku 1542. Do městečka se správa stříleckého panství dostala tedy někdy počátkem 16. století. Roku 1578 získal Střílky od Václava z Boskovic Mikuláš Kobylka z Kobylího. V letech 1591 - 1599 je ve Střílkách uváděna přítomnost tvrze. Neznámým způsobem nabyl panství před rokem 1608 evangelík Adam Martinkovský z Rozseče.

Při pobělohorských konfiskacích mu byly Střílky i vyhořelé Zástřizly oceněné na 16000 zl. mor. ponechány, ale byl nucen zaplatit vysokou pokutu. Od roku 1624 držel panství rod Petřvaldských, který se Střílkami spojil i Cetechovický statek. Městečko i panství značně utrpělo v průběhu třicetileté války. R. 1763 vymřel Bernardem Petřvaldským rod po meči a panství zdědili Künburgové. Ti je prodali roku 1885 Herbersteinům, kteří panství dále prodali roku 1912 pozemkové bance v Praze od které je získal Leopold Berchtold z Buchlovic. Roku 1927 koupil střílecký lesní velkostatek Dr. Zdeněk Černý s manželkou Annou.

Zámek stojí v místech někdejší tvrze vzpomínané na konci 16. století. Stávala v místech severozápadního rohu pozdějšího renesančního zámku, který dal přestavbou této tvrze vybudovat Adam Martinkovský z Rozseče. Ve 30. letech 18. století dal zámek přebudovat do barokní podoby Antonín Amand z Petřvaldu. Vznikl tak komplex jednopatrových budov kolem nádvoří s hranolovitou věží. Na nádvoří byla vybudována hodnotná barokní přízední kašna neznámého autora s figurální plastikou Neptuna. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný, neboť po roce 1993 jej restituentka předala Nadaci Živoucí světlo, která si zde zřídila své sídlo. Anglická zahrada byla u zámku založena koncem 18. století Na jejím dolním konci byla vybudována počátkem 19. stol lovecká skalka, která sloužila jako střelnice pro zámecké panstvo a jejich hosty.

Barokní hřbitov nechal vystavět Antonín Amand z Petřvaldu. Za autora této ojedinělé hřbitovní architektury, navržené a vytvořené v l. 1730 - 1743 je pokládán Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu, autor řešení piaristického kostela ve Strážnici. Jedná se o prostranství s celkovou plochou 1856 m2, utvořené násypem na svahu u kostela, obezděné mohutnou kvádrovou pískovcovou zdí. Zeď je vysoká vpředu přes 3 m, vzadu přes 10 m. V ose čtverce s vykrojenými nárožími je dvouramenné schodiště a mohutná kaple. Uzavřená plocha je dokonalým systémem kanálů odvodněna. Díky odvodňovacímu systému a kvalitě navezené zeminy podléhají pohřbená těla rychlejšímu tlení, než je obvyklé.

Pod kaplí jsou dvě klenuté krypty, v kterých jsou pohřbeni Künburgové. Sochařskou výzdobu provedl vynikající moravský sochař Gottfried (Bohumír) Fritsch (1706 - 1750), žák slavného vídeňského sochaře Jiřího Rafaela Donnera. Autorem některých drobnějších sousoší je pravděpodobně jeho bratr Josef Antonín Fritsch. U obou vchodů na hřbitov jsou umístěny dvě velké kamenné vázy s jemně provedenými reliéfovými kompozicemi nebe a pekla. Dvě menší vázy s reliéfy smrti a posledního soudu jsou nad vchody do hrobky u kaple.

Uprostřed vstupní plošiny, pod níž se také nalézá krypta, stojí socha anděla smrti v nadživotní velikosti. Podobné dvě mohutné postavy andělů - strážců stojí u kaple. Všechny tři sochy působí svou mohutností, koncepcí i provedením. Na ohradní zdi stojí 22 sousoší vyjadřujících jednak cnosti a dobré skutky, tak hříchy a nepravosti. Náklady na zbudování hřbitova dosáhly 80 000 zl. Vysvěcen byl hřbitov 12. května 1743. Opravován byl v l. 1872 a 1896. Ve dvacátých letech našeho století když hrozilo sesutí levé zadní ohrady byl hřbitov v l. 1927 -1928 opraven nákladem Památkového úřadu v Brně (168 000 Kč). Od té doby tato vzácná barokní památka chátrá a dnes se nachází v neutěšeném stavu.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící na návrší částečně terasovitě upraveném byl postaven v letech 1764 - 1770 podle projektu Gaetana Mathea Bisoniho. V jeho interiéru jsou dvě cenná, mohutná plátna Ignáce Raaba. Před kostelem stojí kamenný kříž s korpusem Ukřižovaného datovaný kryptogramem (1807). Socha sv. Antonína Paduánského vedle kříže pochází z roku 1906. Socha sv. Jana Nepomuckého u zámku je lidová, zdařilá sochařská práce z konce 18. století. Kaple sv. Floriána je typickou venkovskou stavbou z poč. 19. století postavenou na památku velkého požáru Střílek v roce 1744.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strilky.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA