Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dešná

Geomorfologický reliéf ani půdní a klimatické podmínky nebyly příliš vhodné pro intenzívnější pravěké či středověké osídlení, přesto jsou na katastru obce známy dvě významné archeologické lokality z pozdní doby laténské (konec 1. století př. n. l.). Jde o opevněné výšinné hradisko púchovské kultury v poloze Hrádek s nálezy depotů železných předmětů a dále o sídliště téže kultury v nedaleké trati Zlatná, kde byly již od minulého století nalézány zlaté keltské mince (tato lokalita byla v letech 1992 – 1993 narušena nelegálními výkopy). Traduje se pověst, že z Hrádku vede tajná chodba až na hrad Lukov, kterou dali vybudovat někdejší Lukovští páni.

Stopy sídliště z doby laténské se nacházejí pravděpodobně i na polích jihovýchodně od Hrádku. Ojedinělé nálezy kamenné sekerky svědčí o sporadickém osídlení tohoto území i ve starším období (neolit, eneolit).

Obec leží asi 20 km na východ od Zlína v lesnaté krajině v klidové oblasti Přírodního parku Vizovické vrchy, v nadmořské výšce 360 m n. m., rozkládá se na ploše 216 ha, z čehož asi polovinu tvoří lesnatá krajina a má necelých 200 obyvatel. Národopisně náleží do moravského Valašska.

Původ názvu není zcela jasný, nabízí se dva výklady. Buď název vznikl podle stavebního materiálu – deska, nebo má název souvislost s potokem bohatým na vodu.

Poprvé se Dešná připomíná v roce 1373 v Zemských deskách kraje Olomouckého. V témže roce ji dosavadní majitelé, bratři Ondřej, Vojtěch a Vlk ze Šarova, prodali společně se Slušovicemi, Všeminou a Neubuzí a stala se součástí lukovského panství, kam patřila až do roku 1848. Poté byla Dešná součástí soudního okresu Vizovic od roku 1850 až do správních reforem v roce 1949. Pozemková kniha zde existuje od roku 1790.

Symboly obce byly vytvořeny z nedatované obecní pečeti, v jejímž pečetním poli je vyobrazena postava lukostřelce. Tato figura byla nejspíše přejata z erbu lukovských Nekešů z Landeka. Zelená barva symbolizuje lesnatý charakter krajiny.

V roce 1937 byl v obci zaveden telefon a o rok později byly vybudovány elektrické rozvody.

V roce 1940 se začala stavět silnice do Chrastěšova, která měla umožnit další spojení obce s okolím.

Po postižení obce povodní byla vybudována kanalizace a v roce 1972 pořízen i samospádový vodovod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/desna/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA