Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Machová

Leží v nadmořské výšce 240 m n. m., při severozápadní hranici okresu Zlín necelé 4 km východně od Tlumačova a přes 5 km severně od Otrokovic. Svou polohou se řadí ke kraji Haná, mluví se zde tzv. východohanáckým nářečím.

Stejně jako všechny okolní obce má své prastaré dějiny. První písemná zmínka je z r. 1397 s tehdejším názvem Machowalhota (psáno dohromady). Roku 1527 to byl dwuor Machowsky. Roku 1589 se objevil název poněkud zvláštní - wes Machowan. V roce 1675 se již setkáváme s názvem Machowa, ovšem bez čárky nad posledním písmenem "a". Ještě roku 1846 se objevuje název Lhota Machowa. Názvu Machová se trvale používá až od roku 1881.

Z roku 1801 pochází pečeť, na které je obraz sv. Michala, jak drží čerta na řetězu. Ze starších dokumentů je však uváděna i pečeť "svazek klasů".

Obec Machová se nachází v okrese Zlín, severozápadním směrem a je od Zlína vzdálena 15 km. Obec má v průměru 530 obyvatel a 150 trvale obydlených rodinných domků, rozloha katastrálního území je 315 ha.

Sousedí s obcemi: Tlumačov, Míškovice, Myslocovice, Sazovice a s osadami Bunov a Terezov.

Horopisně patří Machová do Moravskoslezských Karpat, leží v údolí, které je chráněno téměř ze všech stran (Křemenná, Hrabůvka, Korbele), nejvíce je otevřené k jihu.

Obec Machová je převážně zemědělská s dobrou úrodnou půdou, pěknou návsí, která je tvořena lánovou zástavbou a z ní vedou uličky s domky a přiléhajícími menšími dvorky a zahrádkami.

Součástí obce je také nově vystavená část v řadové zástavbě tzv. Jižní Svahy a Trávníky.

Dále se obec dělí na místně pojmenované části:
Dědinu a Kopec, Porádí, Letná, Bezmozolná, Miliónová.

Obcí protéká potok Machovka, který se vlévá v Sazovicích do potoka Židelná a tento je přítokem Dřevnice.

Přes Machovou vede okresní silnice Otrokovice-Holešov.

Historie
Historické záznamy o osídlení obce sahají do počátku XVII. století, kdy bylo v obci Machová 16 domů, po třicetileté válce r. 1673 bylo 12 obydlených domů.

R. 1747 zrřdil hrabě František Anton Rottal na gruntě Jakuba Václavíka v Machové dedičné fojtství, posledním fojtem byl Josef Václavík (pololáník na č. 4).

R. 1749 tvořilo obec 17 domků s polnostmi v tratích: Přední díl, Zadní díl, Padělek pod Hájem, Oujezdy, Křivy, k tomu ještě pastviska Sýkorník, Trávník, Horní pastvisko a Bukovina.

Od r. 1924 jsou zaznamenány polní tratě:
Čtvrtě, Díly nad hájem, Padělky pod hájem, Sýkorník, Šibenice, Balkán, přední a zadní Újezdy, Újezdy horní a dolní, Zadní louky, Podsedničky, Bukovina (horní a dolní), Slatinky, Obecní, Střebetský, Horní, Čtvrtě, Přední, Díly k Hornímu a zadní Čtvrtky, Padělky, zadní Padělky, přední a zadní díly, Korbele a Trávníky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecmachova.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA