Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlachovice

Obec byla do nedávna převážně zemědělská. V posledním desetiletí nastal rozmach podnikatelských subjektů. K 1. 1. 2001 bylo v obci evidováno 189 fyzických i právnických osob různého zaměření.

Zdravotní středisko s denně ordinujícím praktickým lékařem a dvakrát v týdnu s ordinací dětské lékařky.

V obou částech obce místní knihovny, s celkovým počtem 7 300 svazků.

Pošta v místě od r. 1869.

Nejbližší žel. stanice Bohuslavice n/Vl. asi 3 km.

Matriční úřad v obci od r. 1950, matriky se vedou od r. 1719.

Hasičský sbor ve Vlachovicích od r. 1887, ve Vrběticích od r. 1928.

V obci vybudováno koupaliště a nedaleko obce (asi 2 km) lyžařský vlek.

Historie
Vlachovice patří k nejstarším obcím v okrese Zlín. Poprve se připomínají k r. 1261 v zakládací listině kláštera cisterciáků ve Vizovicích.Vrbětice se poprve připomínají k r. 1318. Na Vlachovicích seděl od pradávna starobylý svobodný rod Vlachovských z Vlachovic, po nichž zůstaly v obci zbytky panského dvora a vodní tvrze "Kaštýl", která byla posledním sídlem rodu.

Zanikla v 18. století po nájezdech uherských povstalců v letech 1703 - 1709. Jako první z Vlachovských z Vlachovic se připomíná Víšek k r. 1333 v tzv. Velehradském kodexu. Kolem roku 1548 byly Vlachovice se vším zbožím prodány mladšímu Podstatskému z Prusinovic, který vymohl u císaře Ferdinanda I. v roce 1556 povýšení na městečko.

Výsadní listina je datována někdy před sv. Vavřincem (10. srpen) a uděluje obci znak, pořádání výročních trhů, které se dochovaly až do roku 1948, a usazování řemeslníků v obci. Znakové privilegium z r. 1556 používá obec ve svém znaku dodnes a je znázorněno i na obecním praporu.

Vrbětice nikdy nesdílely ve své historii osudy Vlachovic a poddanské poměry zde byly velmi mírné. Obec patřila k hošťálkovskému panství a kromě nejnutnějších prací lesních nikdy nerobotovala.

K r. 1620 se připomíná v pozemkové knize první vrbětický fojt, jehož fojství bylo dědičné. Za obcí v trati "Ďulův kopec" bylo objeveno pohřebiště lidu popelnicových polí lužické a slezké kultury. Při rozsáhlých archeologických výzkumech bylo vykopáno velké množství popelnic i užitných nádob. Nálezovou zvláštností je objevení rituálních nádob, ojedinělých svými tvary. Nádoby nemají na Moravě obdoby. Bylo zde rovněž nalezeno množství nástrojů paleolitických lovců.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.vlachovice.cz/cms/index.php, na které najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA