Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žlutava

Historie
Pravěké osídlení žlutavského katastru je doloženo mnohými nálezy. K osídlení jistě přispěla vhodná poloha katastru, ležícího v posledních severovýchodních větších výběžcích Chřibů, sahajících až k řece Moravě. Na jaře a na podzim, kdy údolím řeky Moravy táhla stáda mamutů a jiné lovné zvěře, stala se chřibská návrší místem, odkud pravěcí lovci měli dobrý výhled na táhnoucí stáda a vyhlédnutou zvěř lovili. Nálezy kamenných nástrojů, jader a odpadového materiálu z pazourku, křemence, jaspisu a jiných surovin, vyskytujících se na táhlých návrších našeho katastru, existenci pravěkých sídlišť dokazují.

První stopy osídlení katastru pocházejí ze starší doby kamenné, z doby posledního zalednění. Na jaře roku 1949 nalezl Slavomír Burýšek v úvozu jihovýchodně od Žlutavy mamutí kosti. Nález dal popud k archeologickému výzkumu, který v roce 1951 prováděl s kolektivem pracovníků dr. Bohuslav Klíma z Moravského muzea v Brně. Expozice několika mamutích kostí spolu s patinovanými pazourkovými úštěpy zavdala podnět datování zdejšího osídlení do Würmu 2 (asi 30. tis. 1. př. n. l.). Tábořiště pravěkých lovců nacházejících se na Dubové, Machovici, Dubníku, Kotárech a Pasekách, poskytují nálezy typického aurignacienu, zajména vysoká škrabadla.

V mladší době kamenné (neolitu), začínající v 5. tis. před n. l. byl nejistý lov vystřídán zemědělstvím. Jeho nositelé k nám přešli z jihovýchodní Evropy a během krátké doby osídlili téměř všechnu úrodnou půdu Moravy. Osada prvních zemědělců existovala i u Napajedel, jak dosvědčují nálezy kamenných sekerek a sekeromlatů, které jsou nejtypičtějším nástrojem tohoto období. V roce 1929 nalezl žlutavský občan Cyril Goiš, na Trestném naproti ústí Dřevnice a Moravy kamenný mlat, který učitel Lad. Valach daroval Okresnímu muzeu v Napajedlích. V roce 1979 nalezl Dalibor Kaška z Bělova v Dílech u Dubníku zadní část kamenné sekerky, kterou kronikář Alois Koutný daroval Oblastnímu muzeu v Gottwaldově.

Nesmírný význam měl pro další vývoj člověka objev výroby kovových nástrojů. Bronz - slitina mědi a cínu, stal se na několik století základní surovinou pro výrobu zbraní, nástrojů, šperku a dal celému období název doba bronzová.

Ze střední až pozdní doby bronzové se při orání v roce 1915 vyorávaly u silnice vedoucí do Napajedel, v těsné blízkosti Žlutavy, hliněné nádoby patřící lidu popelnicových polí.

Kultura slezsko - platěnická (konec doby bronzové) zanechal ve žlutavském katastru stopu v podobě hliněných střepů, bronzového špendlíku a sekerky s tulejkou a ouškem, nalezených v Dílech u Dubníku.

Stopy slovanského osídlení se nalezly po pravé straně řeky Moravy na jihovýchodním svahu Trestného. Zde v roce 1930 - 1934 byl prokopán mohylník (23 mohyl) s hroby žárovými i kostrovými z 2. poloviny 9. století. Mohyly v průměru 2 - 10 m, o výšce 30 - 140 cm a hloubce 1,8 - 2,5 m, poskytly mnoho cenných nálezů. Byly tu nalezeny nádoby, pracovní železné nástroje, náušnice, denár z roku 249 - 244, bronzový gombík, kopí, pazourková křesadla, ostruhy, železné sekery, toulec s šipkami, meč a jiné.

Některé nálezy se nacházejí v muzeu v Uh. Hradišti, velká část přešla do muzea v Napajedlích, odkud po druhé světové válce byla sbírka přemístěna do depozitáře Oblastního muzea v Gottwaldově-Malenovicích. V Malenovicích v prostorách zámku je instalován hrob žlutavského bojovníka s mečem, toulcem, vědérkem i ostruhami.

Zajímavosti
Obec Žlutava leží na severozápadním okraji zlínského okresu v podhůří Chřibů a je součástí zpracovaného Velkého územního celku Chřiby, který se rozkládá na části čtyř okresů: Kroměříž, Uherské Hradiště, Hodonín a Zlín.

Lípa u základní školy a lípa u kapličky v severní části obce (vedeny jako významné stromy).

Oblast Chřibů má poměrně dobré podmínky v oblasti cestovního ruchu. K hlavním přírodním atraktivitám patří některé skalní útvary ve vrcholových částech Chřibů.

Hlavními nástupními prostory pro cestovní ruch jsou hlavní silniční tahy (zejména silnice I./50 a I./55) a železniční tratě. Nástupními prostory do Přírodního parku Chřiby jsou zejména Koryčany, Zdounky, napajedla, Staré město, Velehrad, Buchlov a Buchlovice.

• Kostel sv. Cyrila a Metoděje, stavba modernějšího architektonického výrazu z r. 1939 v severovýchodní části návsi.

Sportovní aktivity, zájmová činnost:
• fotbalový oddíl FC Žlutava
• jezdecký oddíl
• SK SOKOL, ASPV - v místní sokolovně: cvičení dětí, rodičů s dětmi, aerobic a kalanetika pro ženy, volejbal, nohejbal aj.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.zlutava.cz/index.php?nid=527&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA