Záhřeb - věž Lotrščak
Věž Lotrščak patří k nejstarším symbolům Záhřebu a už od 19. století z ní každý den v poledne zaznívá slavná dělová rána. Středověká věž na Horním městě připomíná dobu, kdy chránila městské hradby i obyvatele starého Gradece.
Již od poloviny 19. století si obyvatelé Záhřebu seřizují hodinky podle dělové rány, která je každý den přesně v poledne vypalována z hranolové městské věže zvané Lotrščak. Věž byla postavena ve 13. století a v současnosti patří k nejstarším stavbám chorvatské metropole.
Věž Lotrščak byla původně součástí jižního úseku hradeb obklopujících Gradec, jedno ze dvou samostatných středověkých sídel, jež spolu s Kaptolem tvoří historickou část Záhřebu, nazývanou Horní město. Při výstavbě byly do jejích dva metry silných zdí zabudovány řetězy jako opatření proti zemětřesení. Původně měla věž jen tři patra, čtvrté bylo společně s řadou oken přistavěno v roce 1850.

V minulosti však o sobě věž nedávala vědět v poledne, jak je tomu nyní, ale až večer, kdy její zvon ohlašoval zavírání městských bran. Kdokoliv tedy zůstal přes noc vně hradeb, vystavoval se nebezpečí, že bude okraden zloději. V současnosti se zvon ve věži již nenachází. Kanon v současnosti z věže střílí jen ze záznamu, kdo to ale nečeká, pěkně se během procházky Záhřebem vyleká.