Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klausová synagoga – největší židovský svatostánek

Největší synagogou nacházející se na pražském Josefově je Klausová synagoga, která je jednou z mála staveb, jež přečkaly rozsáhlou asanaci tehdejšího Židovského města. Leží na pozemcích, které náleží ke Starému židovskému hřbitovu a dnes přibližuje návštěvníkům židovské tradice a zvyky.

Jedna z mála zachráněných

Klausová synagoga stojí v těsném sousedství Starého židovského hřbitova, v ulici U starého hřbitova. Je jednou z šesti dochovaných synagog Židovského města v Praze. Její název je odvozen od „klaus“ (latinsky claustrum), což byly malé cely či místnosti. Původně totiž synagogu tvořil komplex tří staveb, které byly vybudovány roku 1564 majitelem zdejších pozemků, tehdejším primasem židovského ghetta a dvorním Židem Rudolfa II., Mordechaiem Maiselem. Komplex byl nazván Tříklausovou synagogou a v jedné části se nacházela vysoká škola talmudu (židovského učení), jejímž zakladatelem byl rabi Löw, ve druhé byla modlitebna a třetí sloužila pro péči o nemocné a provádění rituální lázně (mikve).

židovský hřbitov a Klausova synagoga
Foto: židovský hřbitov a Klausová synagoga, autor: Josef Hanus - Shutterstock.com

Povstala z popela

Bohužel roku 1689 postihl židovské ghetto rozsáhlý požár, jehož ničivé síle se nevyhnula ani Tříklausová synagoga. Celý objekt vyhořel, ale již o pět let později díky snaze představeného Šalamouna Chališe Kohena, byla vystavěna synagoga nová – tentokrát již pojatá jako jeden architektonický celek. Od roku 1694 tak Židovské město zdobí raně barokní synagoga s jednolodním síňovým prostorem a valenou, bohatě štukovanou klenbou vyzdobenou lunetami. Původně dostala jméno Nová klausová škola, ale nakonec se ujalo pojmenování Klausová synagoga, které si udržela dodnes. Kromě vlastní budovy tvoří synagogu ještě dva přístavky.

Booking.com

Synagoga velkého významu

Klausová synagoga byla v celém židovském ghettu největší, stala se tak druhou hlavní synagogou pražské židovské obce a hlavní synagogou pražského pohřebního bratrstva Chevra kadiša. Tato instituce se starala o židovské hřbitovy a pohřby, ale také pečovala o staré, nemocné a umírající Židy. V letech 1882 – 1883 prošla Klausová synagoga další přestavbou pod vedením architekta Bedřicha Münzbergera, tentokrát v neorenesančním slohu. Tehdy byla hlavní loď prodloužena západním směrem a do oken doplněny barevné vitráže. K dalším úpravám došlo po roce 1921, během okupace pak bylo veškeré vnitřní zařízení zničeno. Posledních rekonstrukcí se synagoga dočkala v letech 1979 – 1984 a ještě 1995 – 1996.

Ukázka baroka i renesance

Současná Klausová synagoga je patrová, má neorenesanční fasádu a nepřehlédnutelným prvkem stavby je trojúhelníkový střešní štít s Deskami úmluvy na hrotu. Východní průčelí pak zdobí nápisová deska na pilíři z konce 17. století, na níž je hebrejsky napsáno „Toto je brána k Hospodinu, spravedliví skrze ni vcházejí“. Z původní stavby z konce 16. století se podařilo dochovat pouze barokní tvar oken na jižním průčelí, ostatní okna mají půlkruhové zakončení. V interiéru je původní barokní styl patrný jen na klenbě v hlavní síni. Jednou ze zajímavostí Klausové synagogy je raně barokní aron ha-kodeš, což je schrána na Tóru, který se nachází na východní stěně. Byl postaven v roce 1689 za přispění Samuela Oppenheima.

Poznejte život Židů

V roce 1984 instalovalo Státní židovské muzeum do synagogy stálou expozici starých hebrejských tisků a rukopisů. Poté, co bylo ustanoveno Židovské muzeum, sem byla roku 1994 instalována stálá expozice, která nese název Židovské tradice a zvyky. V horní ženské galerii se nachází exponáty pojednávající o událostech v životním cyklu, zatímco v hlavním sále je možné si prohlédnout expozice týkající se svátků a zvyků. Návštěvník se tak seznámí se základní charakteristikou a prameny judaismu. Bohoslužby se zde již nekonají. Mezi nejvýznamnější rabíny, kteří zde působili, patří Baruch Jeiteles, Eleazer Fleckeles, Samuel Kauder a Efraim Teweles.

- jap -

Další články z Prahy:
Židovská Praha - Josefov 
Staroměstská mostecká věž - Parléřova chlouba
Malostranské mostecké věže – strážkyně Prahy

Článek byl zobrazen 41 386 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA