Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Liebesweg. Milostná cesta Bad Elster-Aš

Následuj své srdce. Turistická stezka s ladným piktogramem červeného tančícího srdce se line přes českoněmecké hranice jako skladba hudebníka Schumanna.

Na každé cestě jsou překážky, ať už je to cesta životem nebo lásky. Silná vůle a přesvědčení podpoří mysl a mají větší vliv než svaly z posilovny. Vydáváme se na příjemný jednodenní trek Ašskými lesy.

Výchozím bodem je české město Aš nebo německé lázeňské město Bad Elster. Záleží, jakou obtížnost zvolíte. Vyjdete-li z Aše do Bad Elster, pak na vás čeká pouze jeden delší kopec k rozhledně a poté příjemná nenáročná chůze. Vydáte-li se opačnou stranou, tak očekávejte kopcovitý terén, který ale zvládnou i méně zdatní jedinci.

Zamilovaná cesta je určená pro pěší turistiku. Vhodná pro jedince, rodiny s dětmi i pro výšlapy s přáteli. Jízda na kole a s dětským kočárkem nejsou pro tuto trasu ideální, protože nevede po zpevněných cestách, ale lesními pěšinami, které mohou být po dešti na některých částech bahnité.

Stezka lásky má své jmenné opodstatnění a s tím i spojený příběh dvou osob. Německý hudebník Robert Schumann, pocházející z Lipska, se zamilovává do české dívky Ernestiny von Fricken, která žije v Aši. Počáteční horlivé zamilování vede k tolik vytouženému zasnoubení. Robert se za Ernestinou vydává pravidelně a celou cestu přemítá jen o jejich lásce. Do léta roku 1835 se dochovaly údaje o jeho putování, které vždy trvalo až neuvěřitelných 18 hodin. Láska nezná meze.

 

Fotogalerie

A jsme tu - Aš

A jsme tu - Aš 

Ašsko s nádechem přírody

Ašsko s nádechem přírody 

Ašský park a nově vysázené stromy

Ašský park a nově vysázené stromy 

Bad Elster - lázeňský park

Bad Elster - lázeňský park 

 
Doubrava s hmatatelnými vzpomínkami

Doubrava s hmatatelnými vzpomínkami 

Doubrava si střeží svou minulost

Doubrava si střeží svou minulost 

Doubravské zastavení

Doubravské zastavení 

Ke Kočičímu smrku v Ašských lesích se váží pověsti

Ke Kočičímu smrku v Ašských lesích se váží pověsti 

 
Lesní rybníček s žabinatým závěsem

Lesní rybníček s žabinatým závěsem 

Milostná cesta má své specifické značení

Milostná cesta má své specifické značení 

Milostná cesta má svůj tok

Milostná cesta má svůj tok 

Milostná stezka nemá jen svou barvu, ale i svůj obrazec

Milostná stezka nemá jen svou barvu, ale i svůj obrazec 

 
Není krásnější květiny než lučních divokých květů

Není krásnější květiny než lučních divokých květů 

Od kostela po schodech dolů po modré

Od kostela po schodech dolů po modré 

Projekty příjemně oživily Ašsko

Projekty příjemně oživily Ašsko 

Přehrada s možností koupání, chytání ryb či pasivního odpočinku

Přehrada s možností koupání, chytání ryb či pasivního odpočinku 

 
Převážná část stezky vede Ašskými lesy

Převážná část stezky vede Ašskými lesy 

Ramenatý strom poslouží lépe než pergola

Ramenatý strom poslouží lépe než pergola 

Rozhledna s výhledem na německou i českou stranu

Rozhledna s výhledem na německou i českou stranu 

Rozhledna už je na dosah

Rozhledna už je na dosah 

 
Růžová zahrada v Bad-Elster

Růžová zahrada v Bad-Elster 

Úzká cesta je vhodná pro pěší turistiku

Úzká cesta je vhodná pro pěší turistiku 

V létě louka, v zimě se lyžuje

V létě louka, v zimě se lyžuje 

Vstupujeme do Německa

Vstupujeme do Německa 

 

další fotografie

 V Bad Elsteru vycházím přímo z lázeňského parku, který se pyšní kruhovým 12 metrovým záhonem. V jeho středu je zasazený datlovník kanárský, jenž střeží 200 ohromných květů a poupat růží. Následuji zelenou turistickou značku s přídavkem srdíčka v notách.

Nejdříve se mé kroky vydávají voňavým jehličnatým lesem. V Doubravě překračuji pomyslnou státní hranici a zastavuji se na točené kofole/malinovce. Dále se vydávám pěšinou a lesem, kde je stezka schůdná dle počasí.

Nezapomeňte si plavky. Asi po 5 km jsem dorazila k přehradě Bílý Halštrov. Přehradní jezero o velikosti 6,5 ha slouží díky svému lesnímu situování jako příjemná rekreační oblast, o které se mezi turisty moc neví. Sedám na travnatou podestu a kochám se drobným šplouchání vlnek v relaxačním odpočinku. Nikde ani noha.

Kolem přehrady vede cyklostezka. Z rozjímání mě vyruší nemotorný cyklista, co sesedá z kola a začíná vyprávět: „Nikde si neodpočinu jako tady. Sleduj ty stíny stromů na hladině. Vidíš, jak se každý lísteček blýská podle směru větru? Takovou krásu máme ukrytou v Ašských lesích a ani o tom nevíme.“

Kontrolovaně sleduji hladinu a až nyní vidím to, co jsem před chvílí nevnímala. Je ticho. Slunce se zrcadlí. Moment. -Za kratičkou chvilku jsem tu načerpala tolik energie jako z mega velké müsli tyčinky a za to velké díky kolaři Davidovi, kterého zdravím, pokud náhodou tohle čte. Zároveň Ti, Davide, děkuji. Začala jsem si všímat mnohem více maličkostí a „neviditelných“ krás, co oblékají tomuhle světu kabát z přírodních nití. Opouštím relaxační místo plné přírodních čar a kráčím do kopce směrem k rozhledně na vrchol Háj. Dřevěná útlá stavba byla postavena roku 1903. Věž se schody do výšky 34 metrů nabízí grandiózní výhled na Ašský výběžek a saské i bavorské území.

Z rozhledny se orientuji podle modrého turistického značení. Procházím ašským parkem s nově zasázenými stromy až k červené ceduli „ Štefánikova“. Jsem v Aši. Kolem kostela po betonových schodech se začínám opět seznamovat s tolik známým městským charakterem.

Závěr romance mezi Robertem a Ernestinou bere nečekaného a pro Ernestinu nesrozumitelného konce. Robert se zalekl. Své rozhodnutí zhodnotil po létě 1935 následujícími slovy: „… když jsem se dozvěděl o její chudobě, začal jsem se cítit svázán okovy, neviděl jsem žádný cíl, žádnou pomoc, a kromě toho jsem ještě slyšel o nešťastných rodinných komplikacích, v nichž se Ernestine nacházela …. Musím přiznat, byl jsem chladnější …“
„Srdíčková“ stezka je dlouhá 12 km, trvá cca. 2-3 hodin. Zpátky můžete jet autobusem (spojení Aš-Bad Elster/Bad Elster-Aš). Plánujete-li obě trasy, pak čísla zdvojnásobte a vyjde vám parádní celodenní výlet.

Cesta k lásce je trnitá, ale s pevným přesvědčením, respektem a tolerancí půjdete jistým krokem. Materialistické statky a peníze nikdy nevynahradí čerstvý vzduch v lese po dešti nebo duhové představení na obloze. Proto se nenechte odradit Vašimi sny, cíly a jděte za svou láskou, tak sebevědomě jako putujete na svých cestách každý den.

- sav -

Článek byl zobrazen 3 843 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA