Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Všemyslice

Obec Všemyslice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 938 obyvatel.

Obce Všemyslice se sídlem v Neznakově. Neznašov, osada středního Povltaví, nad soutokem Vltavy a Lužnice, nad přehradou Kořensko, asi 3 km severně od Týna nad Vltavou. Krásné okolí, výborné rekreační a turistické možnosti, bohatá historie.

Části obce Všemyslice tvoří také Bohunice, Neznašov, Slavětice a Všeteč.

Pamětihodnosti

•    Archeologické naleziště Kořenský vrch
•    Mohylník Holý vrch, archeologické naleziště
•    Mohylník U stružské cesty, archeologické naleziště
•    Mohylník U zlámaného kříže, archeologické naleziště

Historie

O nejstarších dobách zdejších osad svědčí archeologické nálezy. Jedná se zejména o hroby prvních obyvatelů zdejšího kraje, které se vyskytují hlavně poblíž řek a mírných úbočí.

V období předslovanském jde zejména o hroby mohylové kuželovitého tvaru, zpevněné kamenným věncem. Slované své mrtvé spalovali a popel ukládali do nádob a nad nimi také vytvářeli kruhovité mohyly.

Zdejší krajina byla asi osídlena již na počátku třetího tisíciletí před naším letopočtem. Tak lze soudit z četných mohyl v lesích u Všemyslic, Slavětic, Neznašova i jinde a z nálezů střepů nádob uložených v muzeích v Týně nad Vltavou, v Českých Budějovicích a v Praze.

Nejzajímavějším nálezem bylo 54 kusů bronzových hřiven, objevených na pozemku Díly. Další zprávy o osídlení máme až z X. století, z doby počátku českého přemyslovského státu. Tehdy bylo území kolem hradu Újezda až k Protivínu a Písku v držení újezdských knížat. Hrad byl střediskem knížecího hospodářství a jemu podléhaly poplužní dvorce jako sídla knížecích a později královských lovčí.

V jejich blízkosti se pak s rostoucím počtem obyvatel zvětšovaly vesnice. Újezd (původně Újezdec) je poprvé doložen v letech 1284 - 1286, kdy ho vlastnil Hroznata z Úžic. Po několikeré změně majitele hrad získal Petr Kořenský z Terešova. Ten dal také patrně po roce 1540 postavit Kořenský mlýn a také vybudoval tvrz a dvůr v Neznašově. Po dalších majetkových změnách přechází hrad na hrabata Berchtoldy. Ještě roku 1860 byly patrny rozvaliny a věž hradu.

Památky církevní


Kostel sv. Trojice v Neznašově
Neznašov měl původně vlastní kapli, kde byly prováděny bohoslužby, již od roku 1640. Bohoslužby byly vykonávány z Týna nad Vltavou. Za hraběte Václav z Vrtby byla roku 1682 neznašovská kaple obnovena od základu.

K bohoslužbám v ní se shromažďovali sousedé z Neznašova, Všemyslic, Slavětic, Hor, Újezda a Kořenska. Roku 1757 Karolina Chermontová z Vrtby zřídila při neznašovské kapli sv. Trojice farní administraci. Další péče církevnímu životu byla věnována po příchodu rodu Berchtoldů na Neznašov. Neznašov býval od roku 1713 poutním místem, zejména pro osadníky z Týna nad Vltavou. Lipová alej ke kostelu byla vysázena 1780 - 90.

Hrobka rodu Berchtoldů v Neznašově
Stojí asi 200 m za místním hřbitovem, nad srázem vyhlídky na soutok řek Vltavy a Lužnice. Jde o novobarokní stavbu z roku 1930, která byla postavena nákladem rodiny JUDr. Schnöblinga. Má podobu rozměrné kaple. Složitý půdorys stavby má podobu řeckého kříže. Východní část tvoří polokruhové kněžiště. Výrazným prvkem stavby je vysoký volutový štít se železným křížem, ukotveným na vrcholu. Nad dveřmi je nápis: "V náruči Boží, z které jsme vyšli, se navečer všichni sejdeme zas".

Hrobka se postupně dostala do velmi špatného stavu a byla značně zdevastována. Přechází do vlastnictví České republiky a ta ji bezúplatně v roce 1996 předává Obci Všemyslice. Obec v letech 1999 - 2000 provádí nákladnou rekonstrukci.

Smuteční plastika v interiéru hrobky rodů Berchtoldů v Neznašově na obrázku vlevo. Je umístěna vpravo za vchodem do hrobky.

Kaplička na návsi v Neznašově
Je přibližně čtvercového půdorysu, zakončena zvenčí trojbokou apsidou. V zaklenutém výklenku socha sv. Jana Nepomuckého. Na vrcholu je zvonička se zvonkem a křížkem, vyzdobená dvěma postranními zdobenými stupňovitými přístavky, krytými sedlovou stříškou. V rozích je kaplička zdobena odstupňovanými pilastry.

Kaple sv. Anny
Jjižně od Neznašova směrem k Týnu nad Vltavou, při ústí Bohunického potoka, to je při soutoku Vltavy a Lužnice. Údolí ústí potoka se říká Svatoannenské. Na místě kaple stával dříve železný kříž - ten je umístěn v kapli. Zmínka o ní roku 1785. Do dnešní podoby přestavěna 1909 hrabětem Otakarem Berchtoldem. V kapličce původně vytékal pramen velice dobré vody, které byl přikládán léčivý účinek. Opravena byla v roce 1970, kdy se již jednalo o likvidaci objektu.

Židovský hřbitov, zvaný bohunický
V roce 1857 byla postavena márnice, která zároveň tvoří vchod do hřbitova. Nyní je opravena nákladem židovské obce.

Památky ostatní


Zámek v Neznašově
Původně tvrz, kterou dal patrně postavit Petr Kořenský z Terešova. Ten dal  po roce 1540 také postavit kořenský mlýn a dvůr v Neznašově. Neznašov koupil v roce 1784 v dražbě hrabě Prosper Berchtold z Uherčic. Ten dal starou tvrz kolem roku 1800 přestavět na empírový zámeček s kaplí sv. Jana Nepomuckého a obklopil jej menším anglickým parkem.

Stavení č. p. 5, původně dům rodiny prof. Seydlera
Sem od roku 1907 jezdily děti T. G. Masaryka Alice, Jan a Herbert. V té době sem jezdil i T. G. Masaryk, který byl tehdy universitním kolegou matematika a astronoma prof. Augusta Seydlera. 16. dubna 1920 navštívil president T. G. Masaryk školu v Neznašově, poté zámek, kde přijal pohoštění JUDr. Schnöblinga, a pak se vrátil autem do Prahy.

Monumentální objekt ovčína
Jeho přední část směřuje k hlavní komunikaci v Neznašově. Býval součástí neznašovského dvora.

Č. p. 64
Nedaleko zámku směrem na Všemyslice, se zajímavým vysokým průčelím se čtyřmi pilastry a třemi okny v přízemí. Vpravo od hlavního objektu je klenutá zděná brána s římsou, krytá valbovou stříškou.

Č. p. 2
Zde stával neznašovský pivovar. Pivovar v Neznašově byl již od roku 1680. Voda k němu byla přiváděna z rybníka. Ročně se vařilo dvacet várek (244,5 hl). Pivem bylo zásobováno šest hospod na panství. Chmel byl pěstován na statku.

Boží muka
Při cestě mezi Neznašovem a Všemyslicemi stojí boží muka. Připomínají bitvu rakouského vojska s ustupující pruskou jednotkou roku 1744. Bylo to v době válek Marie Terezie o dědictví rakouské. Při bitvě padl pruský velitel Janes.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/vsemyslice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA