Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baťův kanál slavil 75 let

Unikátní historická vodní cesta nedávno oslavila své 75 narozeniny. Bylo 2. prosince roku 1938, když byla vodní cesta Otrokovice - Rohatec, jak se tehdy nazývala, oficiálně předána do provozu a začaly po ní jezdit první nákladní lodě s uhlím. Dnes tuto technickou památku známe spíše pod názvem Baťův kanál a za tu dlouhou dobu se také mnohé změnilo.

V současnosti je Baťův kanál se svými 13 plavebními komorami a několika desítkami mostů jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Východní Moravy. Navštívili jsme půjčovnu lodí a přístaviště ve Spytihněvi. Ve zdejším areálu u plavební komory Spytihněv, hned vedle jezu s vodní elektrárnou a na páteřní cyklostezce, se nachází turistické centrum s veřejně přístupnými sprchami a WC, oblíbená letní restaurace Na Rejdě s nabídkou grilovaných ryb, půjčovna lodí a hausbótů a domovský přístav výletní lodě Morava. 

jez ve Spytihněvi (foto Palickap)
Foto: jez ve Spytihněvi (foto Palickap)

Pokud chcete poznat Baťův kanál a jeho okolí, nemohli byste zvolit lepší výchozí místo. 

Na hausbótu

Dovolená na hausbótu je jednou z možností, jak pobýt v kraji delší dobu a poznat vodní cestu a její okolí opravdu důkladně. Ve Spytihněvi si můžete vybrat z široké nabídky lodí, od menší a se základním vybavením pro 2 až 4 osoby až po větší hausbót s vlastní sprchou, teplou vodou a pohodlným zázemím až pro 7 osob. Na lodi můžete strávit prodloužený víkend i celý týden.

hausbót Áda
Foto: hausbót Áda

Při týdenní výpůjčce zvládnete doplout až na stávající konec vodní cesty ve slovenské Skalici a při tom budete mít čas zastavit se na prohlídku okolních měst a kulturních i historických památek. Za povšimnutí určitě stojí královské město Uherské Hradiště s moderním aquaparkem či atraktivním Slováckým muzeem, romantické vinné sklepy Plže v Petrově, kde se pokaždé najde někdo, kdo vám rád nabídne víno k ochutnání i prodeji, proplouvat budete kolem skanzenu lidových staveb ve Strážnici a starobylá slovenská Skalica vás překvapí svojí krásou a osobitostí.

hausbót Happy
Foto: hausbót Happy

Pro řízení spytihněvských hausbótů nepotřebujete žádný průkaz, stačí, když vám je víc jak 18 let, a při základní šikovnosti vás ochotný personál s obsluhou lodě seznámí a během chvíle loď řídit naučí. Na některé lodě je možné vzít sebou i jízdní kola, takže můžete dělat výlety i do vzdálenějších míst, např. na hrad Buchlov, zámek v Buchlovicích, navštívit Velehrad či archeoskanzen a vodní svět s proskleným tunelem pod hladinou rybníka v Modré.

loď Morava
Foto: loď Morava

Dovolená na hausbótu je ideální volba pro rodiny s dětmi a všechny, kteří chtějí aktivně a pohodlně poznávat krásy zdejšího kraje.

Výletní lodí Morava

Pro ty z Vás, kteří mají méně času nebo okolím Baťova kanálu jen projíždějí, se nabízí svezení výletní lodí Morava s kapacitou 60 osob. Loď je v provozu od dubna do listopadu, přičemž od června do konce září obsluhuje řadu pravidelných linek mezi Spytihněví, Napajedly, Otrokovicemi a Uherským Hradištěm.

loď Morava v plavební komoře
Foto: loď Morava v plavební komoře

Na palubu můžete i s jízdními koly či in-line bruslemi, díky čemuž můžete spojit sportovní výkon či delší výlet s pohodlnou plavbou osobní lodí. Cestujícím je na horní slunečné i dolní kryté palubě k dispozici řada míst k sezení, bar s točeným pivem, místními víny a celou řadou dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, káva, čaj a široký sortiment pochutin. Návštěvníci mohou pořídit množství propagačních a upomínkových předmětů, pro osoby se zdravotním omezením je loď přístupná díky zvedací plošině pro vozíčkáře a řadou bezbariérově přístupných přístavišť. Všechny plavby jsou s průvodcem a na lodi neschází WC.

loď Morava
Foto: loď Morava

Pro větší skupiny nabízí provozovatel výletní lodě Morava plavby na objednávku, v nichž se spojuje plavba na lodi s návštěvou hřebčína či zámku v Napajedlech, ochutnávka krajových specialit a degustace místních vín. Na lodi také není problém uspořádat svatbu, firemní oslavu či veselý narozeninový večírek. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s Baťovým kanálem a užívat si pohodové chvíle se svými blízkými.

- PR článek -

 

Článek byl zobrazen 4 529 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA