Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hájenka Kančí obora - romantická dovolená v Lednicko-valtickém areálu

Jak se žilo Lichtenštejnům na jižní Moravě a co můžeme prožít jako oni? Je to zdánlivě nesmyslná otázka, neboť žili v době, kdy oblast mezi Valticemi, Břeclaví a Lednicí ještě nebyla zapsána jako Lednicko-valtický areál. Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO byl tento přírodní klenot zapsán až v roce 1996.

Lichtenštejnové postupně budovali své panství nejen pro krásu a své pobavení, ale taky z důvodu snahy zaměstnat zdejší lid a tím držet tehdejší ekonomiku a nepokoje či nespokojenost v patřičných mezích. Nutno říct, že se jim to podařilo, neboť jejich dědictví můžeme využívat pro radost nejen zdejších obyvatel, ale i návštěvníků Lednicko-valtického areálu (LVA). Turisté zde mohou shlédnout mnoho památek jak historických a architektonických, tak i přírodních, a to nejen ze sedel kol či koní, ale i pěšky. Město Břeclav se může pyšnit tím, že tvoří vstupní bránu do tohoto velmi vyhledávaného areálu. Zhruba na ploše 200 km2 mohou návštěvníci strávit celý týden a stále budou nalézat něco zajímavého. Nejenom gastronomie, ale i ubytování přímo v areálu LVA vám umožní sdílet čas a vjemy, které zde prožívala šlechta i její zaměstnanci.

Hájenka Kančí obora
Foto: Hájenka Kančí obora

Jednou z možností je využítí pronájmu bývalé lesovny-hájovny v kančí oboře. Ta sloužila lesním správcům k bydlení v co největším sepětí s lesem a také k ochraně statků, jež mezi Břeclaví a Lednicí Lichtenštejnové vytvořili. Z Hájenky Kančí obora jsou k dosažení pěšky či na kole téměř všechny salety (roztroušené drobné stavby), mezi něž patří:

Janův hrad (Janohrad) - postaven v letech 1807-1810 architektem Josefem Hardmuthem ve formě romantické zříceniny v zákrutu řeky Dyje uprostřed lužního lesa. Kouzlo místa dotvářelo romantické prostředí nedotčené přírody (od hájenky Kančí obora vzdálen 5 km).

Lovecký zámeček - klasicistní myslivna na cestě k Janohradu. Z jeho balkonu sledovaly dámy průběh lovů na přilehlých loukách.

Hájenka Kančí obora
Foto: Hájenka Kančí obora

Rybniční zámeček - elegantní jednoduchá patrová budova z roku 1816 s kuželkovou balustrádou a rizality s tympanony.

Chrám Tří Grácií - empírový zámeček navrhl lichtenštejnský stavební ředitel Jan Karel Engel. Půlkruhová stavba má 12 jónských sloupů a obklopuje sousoší tří řeckých bohyň, které z jednoho balvanu vytesal Martin Fischer.

Rendez-vous - čili Dianin chrám postavil na nejvyšším místě Bořího lesa podle Hardmuthových návrhů architekt Josef Kornhäusel v letech 1810-1812 pro známého vojevůdce z napoleonských válek Jana I. Zámeček má podobu římského triumfálního oblouku.

Kaple sv. Huberta - nejmladší stavba areálu byla postavena v roce 1855. Jde o napodobeninu gotické kaple s trojbokým oltářem a sochou sv. Huberta, postavenou z pískovcových kvádrů, kde se konávala děkovná bohoslužba na ukončení honů.

Hájenka Kančí obora
Foto: Hájenka Kančí obora

Nový dvůr - empírové hospodářské stavení z roku 1809, rozvržené kolem čtvercového dvora. Je určen pro chov ovcí plemene „merino“.

Belveder - drobný zámeček u Valtic, který sloužil k chovu bažantů. Otevírá kouzelné panorama Pálavy a Mikulova.

Hraniční zámeček - vybudoval ho stavitel Jan Karel Engel na bývalé hranici markrabství moravského a arcivévodství rakouského u překrásného přírodního prostředí, jež se zrcadlí v Hlohoveckém rybníku.

Pohansko - empírový zámeček, který byl postaven na valu bývalého velkomoravského hradiště z 9. století. Je zde instalována expozice prezentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů.

Kolonáda na Reistně - nachází se na jižním obzoru Valtic, je ovlivněna podobnou stavbou ve vídeňském Schönbrunnu.

Apollónův chrám - zámeček tvoří osm dórských sloupů před průčelní zdí s půlkruhovým výklenkem a s motivy řecké báje o Apollónovi.

Obelisk - 23 metrů vysoký památník s pozlacenou hvězdou na špici, připomíná od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem.

Hájenka Kančí obora
Foto: Hájenka Kančí obora

Zámeček Lány - tato stavba byla stejně jako nedaleký zámeček Pohansko postavena v letech 1810-1812 knížecím architektem Josefem Hardmuthem a sloužila knížecí rodině během lovů v oboře Soutok.

Minaret - stojí v bažinaté půdě na dřevěných pilotech. Skládá se z jednopatrové budovy a třípatrové věže s ochozy. Pro přízemí jsou typické arkády zdobené mravoučnými texty z Koránu. Patro krášlí osm místností zaklenutých nízkými kopulemi a maurské ornamenty. Z věže vysoké 60 metrů je úžasný výhled do parku a okolí, na Pálavu a Bílé Karpaty.

Kromě saletů jsou z hájenky dosažitelné oba zámky, které jsou chloubou nejen Lednicko-valtického areálu (LVA):

Zámek Lednice - národní kulturní památka. Po složitém vývoji od gotické tvrze přes renesanční, barokní a klasicistní podobu se dochovala poslední přestavba v historizujícím novogotickém slohu z let 1846-1858.

Zámek Valtice - původně hrad, založený snad již ve 12. století, několikrát přestavován, v 2. polovině 16. století zde proběhly renesanční úpravy. V letech 1645-1646 byl poškozen Švédy, poté následovala dlouhodobá barokní přestavba. Patří ke skvostům památek v LVA.

Lednicko-valtický areál
Foto: Lednicko-valtický areál

To vše je dostupné na kole i pěšky z Hájenky Kančí obora, která vám kromě ubytování nabízí i možnosti poznat zdejší památky zblízka. Další informace najdete na www.kanciobora.cz.

- PR článek -

Článek byl zobrazen 1 326 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA