Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maiselova synagoga patří k nejkrásnějším židovským stavbám v Praze

Jednou z nejkrásnějších židovských staveb v Praze je Maiselova synagoga, kterou najdeme v Maiselově ulici na Josefově. Byla vystavěna na konci 16. století a je pojmenována po svém zakladateli, primasi Židovského města, Mordechai Maiselovi, který se kromě ní zasloužil ještě o výstavbu dalších židovských památek, které dodnes zdobí tuto část Prahy.

Dílo bohatého Žida

Mordechai ben Šemuel Maisel (1528 – 1601) byl velice zámožný občan pražské židovské obce, který se zasloužil o její rozkvět. Působil jako dvorní Žid na dvoře císaře Rudolfa II., což byl velmi významný a čestný post. Maisel se rozhodl renesančně přestavět tehdejší židovské ghetto a součástí této přestavby byla i výstavba nemocnice a několika významných památek, jako je Židovská radnice, Vysoká synagoga a Maiselova synagoga, která patří ke skvostům tehdejšího stavitelství. Nechal také vydláždit hlavní ulici v tehdejším Židovském městě. Veškeré rozsáhlé přestavby i výstavbu nových budov sám financoval. Za 200 kop českých grošů zakoupil prázdný pozemek, na němž dnes Maiselova synagoga stojí.

Maiselova synagoga

Renesanční Maiselova synagoga byla vystavěna v letech 1590 – 1592. Jejím autorem byl architekt Juda Coref (Goldsmied) de Herz. Vedoucím stavby a hlavním dozorcem byl Josef Wahl. Vzhled synagogy byl na svou dobu dosti neobvyklý, šlo totiž o trojlodní renesanční budovu s gotickými prvky. Stavbu, která byla nejen neobyčejně krásná, ale také nezvykle prostorná, podepíralo dvacet silných pilířů. Mordechai Maisel tuto synagogu využíval k soukromým účelům, sloužila tak pouze jemu a jeho rodině. Tento zámožný Žid věnoval do sbírky synagogy také množství vzácných rituálních předmětů.

Booking.com

Přestavby a rekonstrukce

O necelé století později, v roce 1689, postihl Maiselovu synagogu rozsáhlý požár, který ji značně poničil. Propadla se klenba střechy a narušeno bylo i obvodové zdivo. Netrvalo však dlouho a byla zahájena její kompletní rekonstrukce, při níž však synagoga dostala barokní vzhled. Během této přestavby musela být synagoga téměř o polovinu zkrácena, získala tak menší půdorys a byla usazena pouze na 14 z původních 20 pilířů. Hlavní loď však byla obnovena podle původního vzoru, zůstala klenutá s valenou klenbou.

V průběhu dalších let byla Maiselova synagoga ještě několikrát přestavována a rekonstruována. Další přestavba přišla v letech 1862 – 1864, nejvýrazněji však synagoga změnila svou podobu na přelomu 19. a 20. století v rámci asanace židovské čtvrti. Tehdy získala gotické prvky a celý její interiér byl novogoticky vyzdoben. Všechny detaily, včetně Aron ha kodeše, jsou tak provedeny v neogotickém stylu. Gotizující přestavba probíhala podle projektu prof. A. Grotta v letech 1893 - 1905. Z původní renesanční stavby se tak dodnes podařilo dochovat jen trojlodní půdorys hlavní lodi s patrovými ženskými galeriemi.

Skladiště konfiskovaného majetku

Za první republiky se Maiselova synagoga stala centrem reformovaných Židů, byly zde mimo jiné instalovány i varhany. Během druhé světové války byla využívána jako skladiště věcí, které byly zabaveny židovským rodinám. Nacistům se do ní podařilo nashromáždit okolo 6 tisíc uměleckých a dalších ceněných předmětů, které byly nakradeny ve sto třiapadesáti synagogách Čech a Moravy. Němci zde tyto předměty shromažďovali proto, aby v synagoze později zřídili protižidovské muzeum. Celá tato ohromná sbírka naštěstí zůstala zachována a roku 1950 byla svěřena do rukou Státního židovského muzea. Muzeum později v Maiselově synagoze vytvořilo stálou expozici nazvanou Stříbro českých synagog. V 60. letech 20. století prošel vnitřek synagogy kompletní renovací a v 90. letech se pak stavba dočkala generální opravy.

Synagoga dnes

Maiselova synagoga je v současnosti jedním z hlavních výstavních prostor Židovského muzea v Praze a slouží také jako jeho depozitář. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout expozici pojednávající o dějinách Židů v Čechách a na Moravě od 10. do 18. století. Prostřednictvím výstav je možné se dozvědět zajímavé informace o počátcích osidlování Židů na našem území. Zaznamenány jsou zde také významné historické mezníky související s šířením judaismu. Dále jsou v Maiselově synagoze k vidění cenné předměty, listiny a dokumenty. Návštěvník se může dozvědět také zajímavé informace o zakladateli synagogy Mordechai Maiselovi. Bohoslužby se v Maiselově synagoze již nekonají.

- jap -

Další články z Prahy:
Kostel Panny Marie Vítězné ukrývá sošku Pražského Jezulátka
Klausová synagoga – největší židovský svatostánek
Židovská Praha - Josefov
Staroměstská mostecká věž - Parléřova chlouba
Malostranské mostecké věže – strážkyně Prahy

Článek byl zobrazen 24 698 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA