Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Státní zámek Náchod

Zámek v Náchodě je rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích. Dřívější gotický hrad z 2. poloviny 13. století byl v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. V polovině 17. století Ottavio Piccolomini zahájil rozsáhlé úpravy a spojil styl nedobytné pevnosti s luxusem barokního paláce. Dnešní podobu získal zámek na počátku 18. století.

Hrad měl velký strategický význam, neboť byl postaven při zemské obchodní stezce v blízkosti česko-kladské hranice. Samotný hrad a patrně i město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. V roce 1321 získal hrad český král Jan Lucemburský, od něj v roce 1325 přešel do majetku Hynka z Dubé a páni z Dubé drželi panství až do roku 1367. Za husitských válek se hrad dostal do rukou husitů. V roce 1456 dobyl hrad Jiří z Poděbrad.

Rod Smiřických patřící v 2. polovině 16. století k nejbohatším rodům v Čechách se na panství i samotném hradu podepsal rozsáhlou stavební činností. V pohodlné renesanční sídlo se Náchod proměnil na přelomu 16. a 17. století díky přestavbě provedené italskými architekty. Jádrem celé stavby zůstala stará věž opatřená počátkem 17. století otevřeným ochozem. Upraven byl starý obytný palác a na jižní straně bylo přistavěno nové křídlo s arkádovým ochozem. Venkovní omítky pokryla pro renesanci charakteristická sgrafitová výzdoba.

Na zdejším zámku strávil poslední noc v Čechách tzv. Zimní král – Fridrich Falcký, který zde přenocoval při svém útěku ze země po porážce na Bílé hoře. Roku 1623 koupila náchodské panství Magdalena Trčková z Lípy a o pár let je postoupila svému synovi Adamovi, jehož švagrem byl velitel císařských vojsk Albrecht z Valdštejna. Albrechtova matka rovněž pocházela z rodu Smiřických. Adam věrně stál po boku svého příbuzného až do jeho smrti 25. 2. 1634, kdy byl spolu s Albrechtem zavražděn v Chebu.

Italský šlechtic Ottavio Piccolomini de Arragona získal panství včetně zámku téhož roku (1634) jako odměnu za pomoc při odstranění Valdštejna. Rod Piccolomini držel panství až do roku 1783 a v průběhu jeho držení získal zámek v zásadě svou dnešní podobu. První stavební kroky vedly především k výstavbě a modernizaci zámeckého opevnění podle projektu Giovanni Pieroniho. Další stavební práce řídil významný italský architekt Carlo Lurago.

V letech 1651-9 byl vystavěn tzv. Piccolominský trakt s kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Autorem sochařské výzdoby vstupního portálu se sochami P. Marie a dvou andělů je Carlo Serena. Raně barokní interiér vyniká bohatou štukovou výzdobou a milovníky umění zde jistě zaujmou nástěnné malby s biblickou tematikou a motivy ze života P. Marie od Fabiána Harovníka a Giovanni Vanettiho. V rohových nikách jsou umístěny plastiky evangelistů Lukáše, Matouše, Marka a Jana. Poslední stavební akcí rodu Piccolomini byl tzv. úřednický trakt a zámecká jízdárna roku 1744.

Panství pak v roce 1792 koupil Petr Biron – vévoda Kuronský a Zaháňský. Tento vzdělanec i milovník umění a vědy na náchodském panství za několik let své vlády významně pozvedl úroveň zdejšího kulturního života. Na zámku zřídil divadlo a pořádal četná operní představení, koncerty, zpěvohry a divadelní hry. Po jeho smrti roku 1800 zdědila panství jeho nejstarší dcera Kateřina Bedřiška Vilemína – známá jako paní kněžna (vévodkyně Zaháňská) z románu Babička od Boženy Němcové.

Posledními vlastníky až do roku 1945 byli představitelé německého knížecího roku Schaumburg-Lippe. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu a v současné době je spravován Státním památkovým ústavem v Pardubicích.

Piccolominská zahrada založená roku 1751 ve francouzském stylu je situována na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Dnešní podobu jí po úpravě byla vtištěna v roce 1949 podle plánů ing. arch. J. Buška. Teprve z této doby pochází i kašna a sochařská výzdoba.

Zámecké výstavní expozice mají v současné době tři prohlídkové okruhy a součástí prohlídek je i exteriérový okruh. Tento tzv. Malý okruh přístupný bez doprovodu průvodce nabízí návštěvníkům prohlídku obranné věže s hladomornou, prostor středověkého sklepení se studnou a příjemné posezení na vyhlídkové terase nad městem.

První prohlídkový okruh zahrnuje tzv. Piccolominskou expozici, v níž návštěvníci uvidí bohaté dobové vybavení historických interiérů připomínajících období 17. a 18. století, zejména období třicetileté války, kdy zámek vlastnil císařský vojevůdce Ottavio Piccolomini. Pozoruhodná je štuková výzdoba reprezentačních prostor a soubor vzácných bruselských tapisérií. Obdivuhodná je také část nejstaršího fondu zámecké knihovny a hodnotné ukázky historických uměleckých řemesel včetně portrétní galerie, grafik a sbírky květinových a loveckých zátiší.

Druhým prohlídkovým okruhem jsou salony 2. patra, které byly veřejnosti zpřístupněny v roce 2002. Expozice nabízí prostory s malovanými trámovými stropy z poloviny 17. a 18. století a rozsáhlou kolekci obrazů – podobizen, grafik a krajinomaleb. Neméně hodnotný je mobiliář zahrnující předměty renesanční, barokní i novorenesanční z doby od 16. až po 19. století, jakož i vzácné tapiserie, zbraně a historické oděvy.

Nejnovější interiérový prohlídkový okruh s názvem „Na dvoře vévodském“ nabízí od srpna 2007 svým návštěvníkům téma, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron – vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho dcera Kateřina Vilemína, známá jako paní kněžna z románu Babička. K vidění jsou zde interiéry zařízené většinou restaurovaným mobiliářem ve stylu klasicismu, empíru a biedermeieru.

Praktické informace pro návštěvníky
Vlakové i autobusové nádraží je vzdáleno od zámku jen asi 1 km. Autem je možný příjezd po silnici přes sídliště Plhov na placené parkoviště asi 150 metrů od zámku. Cesta k zámku je celým městem dobře značena.

-ar-
Foto: Státní zámek Náchod

Přechozí články z České republiky:
Vyšehrad je kultovním místem českého národa
Sychrov je zámek ze Zlatovlásky
Zoopark v Chomutově slaví letos 35. narozeniny
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
Hrad Velhartice má světově unikátní kamenný most

Článek byl zobrazen 2 857 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA